Najnowsze

Najnowsze

"Chodzić trzeba szybciutko". Jak na Podlasiu radzą sobie z mrozem?

Odpowiednie ubranie, rozgrzewający posiłek i szybki marsz - to najprostsze sposoby na mróz, jakimi dzielą się mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Warto ich posłuchać, bo surowa zima w tej części kraju to nic nowego. - To jest normalne w Białymstoku - stwierdza jeden z mieszańców stolicy Podlasia.

Amerykę zasypuje śnieg. "Do 5 cm na godzinę"

- Po niedawnym wirze polarnym Waszyngton i wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zmagają się ze śnieżycami i kolejną falą mroźnego powietrza - relacjonował ze stolicy USA Marcin Wrona. Synoptycy ostrzegają, że w Waszyngtonie opady śniegu sięgną 2-5 cm na godzinę. Sprowadzi je dziesiąty z kolei sztorm śnieżny, przez amerykańskich synoptyków nazwany Janus.

Mróz ostudził wiosenne zapędy roślin. Lód upodobnił kwiaty do biżuterii

Zima pojawiła się u nas mocno spóźniona - śnieg za oknem i ujemne wartości na termometrach są obecne dopiero od niedawna. Dzisiejszy poranek jest pierwszym, gdy temperatura w całym kraju była ujemna - komentuje synoptyk TVN Meteo. Nietypowa pogoda sprawiła, że lokalnie w Polsce kwitły drzewa, krzewy i kwiaty, które następnie pokrył lód. Zobacz zdjęcia nietypowego kontrastu natury, które przesyłają nam internauci.

Zmoknie cała Europa. Ale zmarzną tylko mieszkańcy wschodniej części

W środę prawie w całej Europie niezbędne będą parasole. Synoptycy prognozują, ze na całym kontynencie pojawią się miejscami opady deszczu, w części wschodniej marznącego. Niewykluczone są także opady mieszane oraz samego białego puchu. W ciągu dnia cieplej będzie w Europie zachodniej, gdzie termometry wskazywać będą wartości dodatnie, niż na wschodzie kontynentu, dla którego prognozowane są wartości ujemne.

Drogi w południowej Polsce będą śliskie, a widzialność kiepska

W ciągu dnia tylko na drogach w województwach północnych warunki do jazdy będą dobre. Synoptycy wykluczają, by w tej części kraju występowały opady deszczu, ograniczające komfort podczas prowadzenia. Pojawią się jednak na południu kraju w postaci śniegu i deszczu ze śniegiem, wymuszając na kierowcach ostrożność.

Atak zimy na Wschodnim Wybrzeżu Stanów. To najpotężniejsza burza śnieżna od lat

- To może być największa burza śnieżna na Wschodnim Wybrzeżu od czasu tej z 26 stycznia 2011 - ostrzegają meteorolodzy. Potężna strefa opadów śniegu przesuwa się nad terenem USA i wieczorem naszego czasu dotarła do wschodnich stanów. Eksperci ostrzegają przed chaosem w komunikacji lądowej i powietrznej. W portach lotniczych od Waszyngtonu po Boston odwołano prawie 2200 lotów.

Kwaśny śnieg spadł na Koreę. Poziom pH taki jak w winie

W poniedziałek w Korei spadł śnieg, którego pH równe było pH soku pomarańczowego czy wina - donoszą lokalne media. Poziom zanieczyszczeń powietrza w tym kraju przekroczył bezpieczną granicę, dlatego w wielu miejscach pojawiły się opady kwaśnego śniegu.

Prawie cały kraj się ślizga

Niemal w całym kraju występują trudne warunki drogowe. GDDKiA informuje o utrudnieniach w postaci błota pośniegowego, a także o opadach deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Synoptycy TVN Meteo ostrzegają również przed oblodzeniami, które mogą pojawiać się w regionach na południu kraju.

Do soboty okresowe opady śniegu. Zdarzą się również zamiecie

Synoptycy zapowiadają, że do końca tygodnia towarzyszyć nam będą opady śniegu, które chwilami moga prowadzić do zamieci. Pocieszają jednak, że kilka regionów okaże się całkiem pogodnych. W kraju utrzyma się wyraźny podział na mroźną północ i na łagodne termicznie południe.

Tygrysy ludojady terroryzują Indie. Zabiły już 17 osób

W Indiach przez ostatnich pięć tygodni tygrysy zabiły 17 osób. Do ataków najczęściej dochodzi w stanach Uttar Pradesh, Karnataka, Tamilnadu i Maharasztra. Eksperci tłumaczą, że ataki najczęściej są naturalną reakcją drapieżników, uznających człowieka za potencjalny posiłek lub intruza, wkraczającego na ich teren.

"Łowca asteroid" zgłosił gotowość do misji

O godzinie 19.18 naszego czasu naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odebrali sygnał zwrotny od sondy Rosetta, oddalonej od Ziemi prawie 700 mln km. To pierwszy "znak życia" po dwóch latach stanu hibernacji. Sonda kieruje się prosto w stronę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, której pierwsze zdjęcia wyśle w maju, a w listopadzie po raz pierwszy w historii dokona zrzutu lądownika na jej powierzchnię.

Temperatura spada do -50 stopni, a w domach nie ma ogrzewania

Siarczyste mrozy sięgnęły Jakucji. Temperatura na południu tego regionu spadła do -50 st. C. Z kolei w Wierchojańsku termometry odnotowały -56 st. C. Mimo, że tak niskie temperatury nie są sytuacją nadzwyczajną dla mieszkańców Syberii, to powodują wiele utrudnień.

Na Kasprowym cieplej niż w Trójmieście. "Wszystko przez inwersję termiczną"

Na Kasprowym Wierchu jest dziś cieplej niż w Trójmieście. Jak to możliwe? - To skutek inwersji termicznej - wyjaśnia Agnieszka Cegielska. W efekcie takiego rozkładu temperatur pojawiają się również opady marznącego deszczu, które znacznie utrudniają warunki na drogach. W jaki sposób pojawia się ten rodzaj opadu, a także w których regionach można spodziewać się utrudnień, wyjaśnia Agnieszka Cegielska, prezenterka TVN Meteo.

Meteor rozświetlił niebo nad Holandią

Piątkowy wieczór okazał się niesamowicie atrakcyjny dla entuzjastów astronomii. Na niebie pojawiły się liczne meteory, a ponieważ w Holandii i w Wielkiej Brytanii panowały dobre warunki do obserwacji, odnotowano tam wiele "spadających gwiazd".

Pożary groźne dla kierowców. Dym niebezpiecznie ogranicza widzialność

Ekstremalnie wysokie temperatury wywołują w Australii liczne pożary, wybuchające głównie na południowym wschodzie kraju, w stanach Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Jeden z mieszkańców przedmieść Melbourne, stolicy stanu Wiktoria, nakręcił krótki film. Widać jak dym zasnuwa okolicę oraz drogi, uniemożliwiając kierowcom momentami dojrzenie maski własnego auta.

Prognoza pogody na dziś: w całym kraju sporo opadów. Na północy chwyci mróz

W poniedziałek na niebie pojawi się sporo chmur, z których na północy i na wschodzie spadnie śnieg, a na zachodzie i na południu deszcz. Temperatura w kraju będzie dość zróżnicowana, słupki rtęci w najcieplejszym momencie sięgną od -11 do 5 st. C. Synoptycy zapowiadają również silniejsze porywy wiatru. Wysoka wilgotność powietrza i porywisty wiatr sprawią, że w całej Polsce biomet będzie niekorzystny.

Wyjątkowo niebezpiecznie na drogach całej Polski

W ciągu dnia warunki na drogach całego kraju będą utrudnione. Synoptycy zapowiadają opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Dodatkowym utrudnieniem stanie się porywisty wiatr, który w porywach osiągnie prędkość 80 km/h. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność, ponieważ na drogach może pojawić się gołoledź.

Od 1 lutego nadal zimowo, ale łagodniej

Do końca stycznia pogodę będzie kształtował dość stabilny układ baryczny - wyż znad Rosji, sprowadzający mroźne powietrze nad północno-wschodnią część kraju oraz niż znad Atlantyku, zaciągający nad krańce południowo-zachodnie łagodniejsze atlantyckie powietrze polarno-morskie.