Najnowsze

Najnowsze

Pięć ofiar i półtora tysiąca ewakuowanych. Nari uderzył w Filipiny

Jak podają filipińskie władze, pięć osób zginęło przez tropikalny sztorm Nari, który uderzył w czwartek w północno-wschodnią część filipińskiej wyspy Basilan. Z kolei ze stolicy prowincji, miasta Isabela trzeba było ewakuować blisko półtora tysięcy ludzi, którym życiu zagrażała woda.

"Dzieciątko" nie namiesza w klimacie aż do wiosny

Synoptycy przewidują, że na półkuli północnej będzie spokojnie aż do wiosny. To za sprawą prognozowanego łagodnego przebiegu El Nino - anomalii pogodowej, wywołującej powodzie i ulewy w USA i sprowadzającej suszę w południowo-wschodniej Azji i Australii.

"Klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością"

W ciągu najbliższych 35 lat temperatura na Ziemi osiągnie najwyższe wartości od półtora wieku - uważają naukowcy, którzy przeanalizowali modele pogodowe. W tropikach podwyższona temperatura zagrozi bioróżnorodności organizmów, co bezpośrednio przełoży się na funkcjonowanie najsilniej zaludnionych państw.

"Niby nic takiego, ale co roku zaskakuje"

Choć w Europie trwa złota jesień, na południu Niemiec pada śnieg. Horyzont jest biały, a ludzie muszą swoje samochody ośnieżać, zamiast zwyczajnie zeskrobać ewentualnie cienką warstwę lodu z szyb. Krótki film, rejestrujący prószący śnieg przesłał do TVN Meteo Reporter24 syla3322.

Sukcesy polskich łazików sięgają misji Apollo. "Mamy to po prostu we krwi"

Szanse na sukcesy i rozwój kolejnych inżynierskich karier, ale też spora konkurencja - tak zapowiadają się zawody łazików marsjańskich, które w przyszłym roku zorganizuje nasz kraj. Odnotowujących ostatnio sukcesy polskich konstruktorów czekają nowe wyzwania, bo do konkursu szykują się drużyny, którym nie udało się dotrzeć na rywalizację do USA.

Mgławica w kształcie piwnego dzbana

Kształtem przypomina wielki kosmiczny dzban w towarzystwie gazowych smug i gwiezdnego pyłu. Teleskop należący do ESA zarejestrował w Chile obraz niezwykłej mgławicy Toby Junk. Znajduje się ona 1,2 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Foka płetwą ogonową zagrała rekinowi na nosie

Walka na śmierć i życie ze szczęśliwym zakończeniem. Rekin wybrał szczenię foki na swój posiłek i zaatakował. Ssak wykazał się jednak niemal cyrkowymi umiejętnościami i "zagrał na nosie" żarłaczowi białemu. Po krótkiej szamotaninie foka odbiła się od czubka nosa rekina i bezpiecznie wylądowała w wodzie. Całe zdarzenie sfotografował David "Baz" Jenkins.

Mgły ograniczają widzialność do 200 m

W czwartkowy poranek w Polsce sporo jest mglistych miejsc. Miejscami widzialność może być ograniczona do 200 m. Za kilka godzin sytuacja powinna się poprawić, bo według prognozy pogody mgły mają ustąpić do południa.

Hiszpania jak marzenie: słońce i 30 stopni. A nad Adriatykiem leje jak z cebra

Czwartek w większości Europy będzie deszczowy, choć pojawi się sporo słońca. Deszcz będzie padał zarówno we Francji, jak i we Włoszech czy w Niemczech. Mimo to, słupki rtęci tylko miejscami będą bardzo nisko, a słońce niekiedy wyjrzy zza chmur. Najcieplej będzie na Półwyspie Iberyjskim, gdzie synoptycy przewidują temperatury dochodzące nawet do 30 st. C.

Wyż znad Ukrainy wypiera deszczowe klimaty

Po ustąpieniu porannych mgieł w większości regionów kierowcy nie będą się zmagać z pogodowymi utrudnieniami. Tylko na drogach zachodniej Polski trzeba będzie zwiększyć ostrożność. Tam ma być mokro i ślisko od deszczu.

Węże przed zimą masowo giną na drogach

Leśniczy i ekolodzy apelują, by na drogach zachować ostrożność, zwłaszcza tych, w pobliżu których jest las. W ciepłe dni węże często wypełzają nawet na ruchliwe trasy, ponieważ szukają kryjówek, w których przeczekają zimę. To właśnie tu najwięcej z nich traci życie pod kołami samochodów.

Tajemnicza choroba zabija ostrygi. Została tylko jedna piąta populacji

Wzdłuż francuskiego wybrzeża w ciągu ostatnich miesięcy wymarło prawie 80 procent ostryg, alarmuje Francuski Instytut Badań i Eksploatacji Morza. Pogrom wśród mięczaków zebrała bakteria, którą wykryto w każdej ze zbadanych ostryg, choć hodowcy wskazują też na wpływ zmian klimatycznych.

Woda zalewa strefę przemysłową. Zamknięto już dwie fabryki

Powódź, która od kilkunastu dni nęka Tajlandię, zagroziła olbrzymiej strefie przemysłowej położonej niedaleko Bangkoku. Przedsiębiorcy obawiają się, że może dojść do powtórki sytuacji z 2011 roku, kiedy w krótkim momencie doszło do gwałtownego zahamowania rozwoju gospodarczego. Zamknięte już zostały dwie fabryki.

Nagroda Nobla dla trzech chemików. "Połączyli dwa spojrzenia w jedno"

Czym na Nagrodę Nobla zasłużyli sobie tegoroczni laureaci w dziedzinie chemii? Dzięki ich pracy "można było stworzyć programy komputerowe, które symulują, przewidują, jak zachowają się różne związki chemiczne w różnych sytuacjach" - tłumaczy publicysta naukowy Tomasz Rożek.