W piątek pogoda nie dopisze wypoczywającym w polskich kurortach. W górach popada, poza tym będzie chłodno. Termometry wskażą od 9 do 14 st. C. Nieco cieplej będzie nad jeziorami i w nadmorskich miejscowościach, ale tam również mogą pojawić się deszczowe chmury.
- Pod koniec września i na początku października będzie ciepło, a nawet bardzo ciepło. Przewidujemy wzrost temperatury do 21 i 22 stopni. Do Polski przyjdzie wyż, a to oznacza pogodę słoneczną i bezdeszczową - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski
Kilka kategorii, tysiące nadesłanych zdjęć i kilkunastu zwycięzców. Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich zorganizowało konkurs fotograficzny. Efektem tego jest zbiór fantastycznych zdjęć, które zostały w tych zmaganiach nagrodzone.
22 września był światowym dniem nosorożców. Jest on świętowany szczególnie w krajach Afryki Południowej, będącej domem dla ponad 70 proc. dziko żyjących osobników. Przez 4 lata kłusownicy zabili już około 3500 nosorożców - średnio 3 sztuki dziennie.
W czwartek minęło 40 lat od wydania pamiętnego artykułu w czasopiśmie "Nature". Stworzyli go chemicy, którzy zasugerowali, że freony są w największym stopniu odpowiedzialne za niszczenie warstwy ozonowej naszej planety. Ta odważna teza miała przez długie lata swoich przeciwników.
Wielkie kłopoty hiszpańskiego speleologa w jednej w peruwiańskich jaskiń. Badacz, który zawodowo zajmuje się poznawaniem grot, spadł z wysokości 5 metrów. Prawdopodobnie ma złamany kręgosłup. Trwa walka z czasem, ratownicy muszą szybko pokonać dystans 1400 metrów w bardzo trudnych warunkach.
W ciągu najbliszych dni nad Polską będzie przemieszczał się deszczowy front. Przyniesie on opady od zachodu na wschód kraju. Wypogodzić się ma dopiero w sobotę. Jednak najwięcej słońca zobaczymy dopiero w niedzielę i poniedziałek.
Do czwartkowego wieczora strefa opadów obejmie wiele obszarów Polski. W tych regionach na ulice spadnie do 10 l/mkw. deszczu. Aura spowoduje, że drogi będą śliskie.
Mieszkańcy naszego kraju muszą spodziewać się deszczu. Z każdą godziną strefa opadów będzie obejmować coraz większe obszary Polski. Termometry wskażą w najcieplejszym momencie dnia od 14 st. C do 17 st. C. Prognozowany jest niekorzystny biomet, więc meteopaci mogą narzekać na bóle głowy, senność i zmęczenie.
W kurortach europejskich i światowych pogoda będzie zróżnicowana. Synoptycy prognozują opady deszczu i burze w Azji i Ameryce Łacińskiej. Upalnie będzie w Turcji, Egipcie czy Izraelu. Poza tym będzie ciepło, miejscami nawet gorąco.
Czwartek będzie deszczowy w większości polskich kurortów. Parasole przydadzą się zarówno nad morzem jak i w górach. Na termometrach zobaczymy od 9 st. C w Szklarskiej Porębie do 16 st. C na Helu.
Mimo, że przyroda dawała już wcześniej znać o nadchodzącej jesieni, jej "kalendarzowy" początek co roku wypada 23 września. Od Reporterów 24 otrzymaliśmy piękne zdjęcia z pierwszego dnia tej barwnej pory roku. Jak widać, jesień pokazała różne oblicza.
Chmury potrafią namalować piękne pejzaże na niebie. Widziane z góry, pokazują nam inne oblicze. W ramach projektu Windows of Earth naukowcy z NASA publikują zdjęcia naszej planety, zarejestrowane przez astronautów. Zobacz, jak pięknie obłoki prezentują się z perspektywy kosmosu.
Islandzki wulkan nie daje o sobie zapomnieć. Gorąca lawa znów "pełznie" po wyspie. Po ponad dwóch tygodniach "spokoju" Bardarbunga znów wydobywa z siebie ogromne ilości magmy.
W środkowej części Hiszpanii, w nocy z 23 na 24 września, w ciągu zaledwie kilku minut spadło 12 l/mkw. deszczu. Teraz mieszkańcy Valladolid zmagają się ze skutkami ulewy. To nie pierwsze tak intensywne opady w tym kraju w ostatnich dniach.
Na narty jeszcze za wcześnie, ale na sesję zdjęciową ze śniegiem w tle już nie. Na Kasprowym Wierchu jest nawet 15 cm śniegu. I choć to normalne o tej porze roku, na szlakach nie brakuje zaskoczonych pogodą turystów.
W środę część Europy znajdzie się pod ciemnymi chmurami zwiastującymi deszcz, a miejscami burze, zaś w Murmańsku niewykluczone są nawet opady deszczu ze śniegiem. Nie oznacza to jednak, że wszędzie będzie równie ponuro. Powodów do narzekania nie znajdą mieszkańcy krajów bałkańskich czy centralnej Europy, gdzie będzie świeciło słońce.
Nad ranem wystąpiły przymrozki. Termometry w Pile wskazywały tylko -1 st. C. Internauci zgłaszali na Kontakt 24, że rano szyby samochodów były oszronione.
W ostatnich dniach na piaszczystych wybrzeżach australijskiego Sydney pojawiły się tajemnicze zielone kule. Budzą ciekawość nie tylko mieszkańców, lecz także turystów spędzających czas wolny nad oceanem.
W środę synoptycy prognozują poprawę aury. Prawie w całej Polsce niebo będzie pogodne. Termometry wskażą wartości trochę wyższe niż we wtorek - dojdą one do 17 st. C we Wrocławiu. Biomet w wielu miejscach będzie neutralny.
Pies opiekujący się kociakami lub kaczuszkami? Taki widok coraz mniej nas dziwi. Okazuje się, że nawet łania jest skłonna troszczyć się o cudze potomstwo. Instynkt macierzyński u niektórych gatunków zwierząt, nie tylko ludzi, jest tak duży, że są one w stanie zaopiekować się także cudzym potomstwem.
W większości popularnych europejskich kurortów w środę będzie grzmiało i padało. Burze pojawią się na wybrzeżu portugalskim i hiszpańskim oraz tym najsłynniejszym - Lazurowym. Zagrzmi również po drugiej stronie globu, w rejonie Zatoki Meksykańskiej oraz w Indiach, na Sri Lance i Malediwach.
W środę urlopowicze zarówno w górach, jak i na Warmii, Mazurach oraz w kurortach nadmorskich nie będą mieli powodów do narzekania. Pod warunkiem, że odpowiednio się ubiorą, ponieważ dzień będzie co prawda słoneczny, ale także chłodny.
Nawet 60 l/mkw deszczu spadło w ciągu godziny w południowo-wschodnich i środkowych regionach Hiszpanii. Woda spowodowała podtopienia budynków oraz dróg. Zakłócony został ruch samochodowy i kolejowy. Nikt nie ucierpiał.
Cztery osoby trafiły do szpitala po tym, jak lis wyłonił się z lasu i z niewiadomej przyczyny zaatakował ludzi. Zwierzę pojawiło się na terenie szkoły podstawowej w East Windsor w stanie Connecticut (USA). Teraz trwają badania, czy lis był chory na wściekliznę.