Ten tydzień rozpoczął się wietrznie. I to w takim stopniu, że odpowiednie służby wydały ostrzeżenia. Wiatr osiągał miejscami nawet 90 km/h. Porywom towarzyszyły burze. Wiatr przewrócił dwa samochody ciężarowe, pozrywał dachy i uszkodził wiele domów.
Jak informował po godz. 13.15 synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, w wielu miejscach w kraju pojawił się silny i porywisty wiatr.
W Modlinie i w Gdańsku osiągnął prędkość 70 km/h. W Elbągu i Koszalinie porywy dochodziły do 76 km/h. Jeszcze mocniej wiało w Ustce i Łebie. Tam wiatromierze pokazały 86 km/h. W Jeleniej Górze odnotowano prędkość 97 km/h. Najmocniej wiało w Legnicy. Tam porywy wiatru osiągały 100 km/h.
Prognoza wiatrowa na najbliższe dni
W poniedziałkowy wieczór miejscami wiatr osiągnał prędkość dochodzącą do 100 km/h. W nocy z poniedziałku na wtorek powieje od 40 km/h do 60 km/h, a nad morzem do 100 km/h.
We wtorek wiatromierze wskażą od 40 km/h do 90 km/h. Na Wybrzeżu powieje do 100 km/h. Nocą z wtorku na środę porywy osiągną od 60 km/h do 80 km/h. Nad morzem odnotuje się 110 km/h.
W środę wiatr osiągnie prędkość od 60 km/g do 90 km/h, a nad morzem do 100 km/h. Nocą natomiast wiatromierze wskażą od 40 km/h do 70 km/h, a nad morzem do 80 km/h.
W czwartek wiatr uspokoi się. Synoptycy prognozują, że powieje z prędkością od 40 km/h do 60 km/h.
Burze
Wichurom towarzyszą burze. Synoptyk TVN Meteo informował o wyładowaniach w okolicach Hrubieszowa, Zamościa, Tyszowców, Tomaszowa Lubelskiego, Narola, Wietlina oraz Ustrzyków.
Wyładowania odnotowane były też między innymi w Wielkopolsce. Około 15.30 grzmiało w Strykowie, Sulejowie, w miejscowości Byczyna, w Środzie Śląskiej i w Środzie Wielkopolskiej. Około godz. 13 natomiast wyładowania odnotowano w Ostrzeszowie (Wielkopolska), Ozorkowie (Ziemia Łódzka), Pyzdrach (Wielkopolska), Słupcy (Wielkopolska) i Zagórowie (Wielkopolska).
Możliwe nieprzyjemne skutki
Tak porywisty wiatr stanowi niebezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym, by w swoich mieszkaniach pozamykać wszystkie okna i - w razie konieczności - odpowiednio je zabezpieczyć. Należy również zadbać o swój samochód i nie parkować nierozważnie - w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji itd.
Podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr - ubierzcie się ciepło.
Zniszczenia
Na Dolnym Śląsku do godz. 15.30 straż pożarna otrzymała 70 telefonów, które dotyczyły głównie połamanych konarów.
Na drogach Dolnego Śląska przewróciły się dwie ciężarówki. Jedna na drodze krajowej nr 8 na w okolicach Magnic. Naczepa zahaczyła o samochód osobowy. Trzy osoby są ranne. W drugim przypadku ciężarówka przewróciła się na drodze krajowej nr 5 przy węźle Kostomłoty.
We Wrocławiu wiatr przewalił półtorametrową ścianę na budowie hotelu Hilton. W Kamiennej Górze większość zgłoszeń dotyczyła połamanych drzew.
W województwie opolskim natomiast było dużo spokojniej. Do godz. 15 straż pożarna została wezwana ponad 30 razy. Zgłaszane były głównie połamane drzewa oraz zwisające konary.
W województwie wielkopolskim strażacy interweniowali około 10 razy. Zgłoszenia dotyczyły głównie przewróconych drzew i połamanych konarów.
Ostrzeżenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółty alert pogodowy (pierwszego, najniższego stopnia), który obowiązuje w województwach:
- pomorskim;
- warmińsko-mazurskim;
- mazowieckim;
- świętokrzyskim;
- podkarpackim;
- małopolskim;
- śląskim;
- opolskim.
Pomarańczowy alert pogodowy (drugiego stopnia) obowiązuje w województwach:
- zachodniopomorskim;
- kujawsko-pomorskim;
- wielkopolskim;
- lubuskim;
- dolnośląskim.
Stopnie zagrożenia
Ostrzeżenia meteorologiczne wydawane przez IMGW mają trzystopniową skalę.
Alert pierwszego stopnia (żółty) - możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk powodujących szkody materialne. Możliwe zagrożenie życia. Zalecane śledzenie komunikatów.
Alert drugiego stopnia (pomarańczowy) - możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych powodujących duże szkody materialne. Zagrożenie dla życia. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alert trzeciego stopnia (czerwony) - możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk na znacznym obszarze powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana jest najwyższa ostrożność.
Autor: PW,mb,mab/map,mk / Źródło: TVN Meteo, IMGW, epoznan.pl