Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na dziś: deszcze na terenie niemal całego kraju

W ciągu dnia jedynie na na północnym zachodzie, gdzie biomet będzie neutralny, utrzyma się pogodna aura. W pozostałych województwach spodziewane są opady przelotnego deszczu i niekorzystne warunki biometeorologiczne. We wtorek termometry wskażą 16-17 st. C na północnym wschodzie do 23-24 st. C na południu Polski.

Pozorny paradoks: jak to jest, że mniej lasów to mniej okoni?

Wylesianie przyczynia się do opadania do rzek i jezior mniejszych ilości ściółki, która stanowi ważny składnik pożywienia dla ryb. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wskazuje, że lasy otaczające jeziora wpływają na liczebność narybku oraz na to, ile z tych ryb osiągnie dorosłość.

Burzowy wtorek w europejskich kurortach

W Europie czekają nas umiarkowane, ale letnie temperatury. Tylko w niewielu miejscach niebo będzie bezchmurne niebo i temperatury zawędrują powyżej 30 st. C. Natomiast w afrykańskich kurortach turyści mogą się spodziewać bardzo wysokich temperatur. W Egipcie w Sharm el Sheikh termometry wskażą 41 stopni Celsjusza.

Korzyść ze zmian klimatycznych: mniej ekstremalnie mroźnych dni

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii wykazały, że ocieplenie klimatu nie prowadzić do większej częstotliwości występowania mroźnych dni. Za oziębienia odpowiedzialne są zupełnie inne zjawiska. Udowodniono też, że zmiany klimatu w Arktyce postępują szybciej, niż w reszcie świata.

Wybuch Etny zagroził samolotom

Etna - najwyższy i najaktywniejszy europejski wulkan - znów zapewnił mieszkańcom Sycylii niezwykłe widowisko. Wypluwana z krateru rozpalona do czerwoności masa piroklastyczna nie stanowi zagrożenia bezpośrednio dla mieszkańców wschodniego wybrzeża Sycylii. Niemniej jednak chmura pyłu, jaka unosi się nad włoską wyspą, jest groźna dla przelatujących w pobliżu samolotów.

Puste plaże na Krymie. Konflikt na Ukrainie przepłoszył turystów

Na początku sezonu letniego plaże na Krymie są opustoszałe. Półwysep odwiedzany był co roku przez sześć milionów turystów, z czego dwie trzecie wczasowiczów to byli Ukraińcy. Rosyjskie władze apelują do przedsiębiorstw o finansowanie pracownikom wakacji na Krymie.

Pod ziemią wody trzy razy więcej niż w oceanach. Więzi ją błękitny minerał

Ze względu na wyjątkowe, widoczne z kosmosu bogactwo powierzchniowych wód, Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą. To określenie może zyskać dodatkowe znaczenie, bo amerykańscy geolodzy ogłosili, że głęboko w jej wnętrzu znajdują się gigantyczne masy wody. Ten podziemny "ocean", objętością trzykrotnie przewyższający wszystkie naziemne zasoby, jest jednak zamknięty w chłonnym niebieskim minerale nazywanym ringwoodytem.

Pogoda na długi weekend: mocno kapryśna. Gorąco nie będzie

Fronty atmosferyczne sprowadzające deszczowe chmury mogą psuć plany na nadchodzący długi weekend. Choć początek tygodnia ma być dość pogodny, w jego drugiej części musimy się liczyć z okresami przelotnych opadów. Upałów też nie ma sie co spodziewać - choć w Boże Ciało temperatury będą przekraczać 20 stopni, w kolejnych dniach miejscami wyniosą do 16-17 stopni.

Jest jak wielkie kurze udko. Zobacz, jak dokładnie udało się zbadać "Bestię"

Składa się z dwóch płatów tworzących razem zarys kręgla albo kurzego udka - takie cechy asteroidy 2014 HQ124, która tydzień temu minęła Ziemię, ukazują zdjęcia uzyskane przez naukowców z NASA. To jedne z najbardziej szczegółowych obserwacji radarowych takiego obiektu. Pozwalają dostrzec detale nawet o wielkości niecałych 4 m.

Prognoza pogody na dziś: aura przyjemna. Wyjątkiem północny zachód Polski

Poniedziałek przyniesie nam poprawę pogody. Niemal w całym kraju ma być dość pogodnie, możemy liczyć na solidną dawkę słonecznego światła. Parasole przydadzą się tylko na Pomorzu, gdzie po południu może pokropić. Oprócz lepszej aury i lekkiego wzrostu temperatur synoptycy zapowiadają też korzystną zmianę warunków biometeorologicznych.

Woda w jeziorach ciepła jak powietrze

Początek tygodnia przyniesie rozpogodzenie na Mazurach i w górach. Nad morzem słońce się pokaże, ale parasole mogą się przydać. Temperatury w większości kurortów będą oscylować wokół 20 st. C.

W trakcie wieczoru kawalerskiego przypadkiem znaleziono stegomastodona

Odkryty przez uczestników wieczoru kawalerskiego szkielet przedstawiciela rodziny gomfoterów trafił do Muzeum Historii Naturalnej i Nauki stanu Nowy Meksyk. - To najlepiej zachowany szkielet tego gatunku, jaki znaleziono na terenie USA - podkreślają eksperci. Skamieniałe kości będą przez kilka miesięcy badane, a następnie udostępnione muzealnym gościom.

Prognoza pogody na dziś: nie wszędzie będzie chłodno, deszczowo i ponuro

W niedzielę jedynie nad województwami zachodniej Polski niebo będzie pogodne. W pozostałych regionach będzie zachmurzone i wystąpią przelotne opady oraz burze, w trakcie których spadnie około 10 l/mkw. Miejscami zamiast kropli deszczu posypie się grad, a wiatr osiągnie prędkość 80 km/h. Wartości na termometrach w całym kraju nie będą należały do wysokich, sięgając od 16 do 21 st. C.

Tylko na zachodzie aura nie da powodów do narzekania

Sucha nawierzchnia i niezakłócona opadem atmosferycznym widzialność utrzyma się tylko w zachodniej części Polski. W pozostałych jazdę utrudnią przelotny deszcz i burze prognozowane przez meteorologów. Uciążliwe będą nie tylko krople wody i lokalnie pojawiający się grad, ale także wiatr. Porywy o prędkości 80 km/h będą szczególnie uciążliwe dla kierowców za kółkiem dużych pojazdów.

Burze od Lazurowego Wybrzeża do krajów bałkańskich

W niedzielę w większości popularnych regionów turystycznych w Europie i na świecie synoptycy prognozują, że wartości na termometrach będą bliższe, równe lub wyższe 30 stopniom. Na ogół będzie także bezchmurnie i pogodnie. Zdarzą się jednak wyjątki, głównie na kontynencie europejskim.

Deszcz i burze zepsują ostatni dzień weekendu prawie wszystkim turystom

W niedzielę pogoda w polskich kurortach pozostawi wiele do życzenia. Na Warmii i Mazurach będzie nie tylko padał deszcz - spodziewane są także gwałtowne burze. Podobna aura utrzyma się nad morzem, skutecznie zniechęcając do opalania. Tylko w kilku górskich miejscowościach będzie słonecznie i ciepło.

Myśleli, że to wybuch gwiazdy, a to "świetlne echo"

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca gwiazda zmienna V838 Monocerotis fascynuje astronomów. Zwróciła na siebie uwagę 12 lat temu, rozbłyskując najmocniej ze wszystkich obiektów Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mogli dociec przyczyn wybuchu, który wygenerowałby tak wielką ilość energii, i dopiero po szczegółowych badaniach ustalili, że za ten efekt odpowiada odbicie światła.

Jak zniechęcić komary? "Najlepszy jest goździk"

Istnieje wiele sposobów walki z komarami - na rynku jest dostępna cała gama produktów w różnych formach, w tym chemiczne i elektryczne. Powstała nawet aplikacja na telefon imitująca dźwięki odstraszające komary. Każdy ma swój patent na uniknięcie swędzących ukąszeń, jednak który z nich naprawdę działa?

"Będzie trzeba rozkuwać, może nawet strzelać". Wąskie korytarze przeszkodą dla ratowników

- Zabezpieczenie logistyczne, techniczne tego typu akcji to jest niesamowite przedsięwzięcie - komentuje działania bawarskich służ ratownik GOPR Marcin Feliks. W piątek rozpoczęli ewakuację rannego rannego speleologa, który po wypadku utknął na głębokości kilometra w jaskini Riesending. Najtrudniejsze może być pokonanie wąskich odcinków korytarzy, miejscami mających zaledwie kilkadziesiąt centymetrów średnicy.