Najnowsze

Najnowsze

Czarno to widzicie? Nic dziwnego, to najczarniejszy materiał świata

Brytyjscy naukowcy stworzyli najczarniejszy materiał na świecie. Vantablack pochłania rekordową ilość 99,96 proc. padającego na jego powierzchnię promieniowania, a oprócz tego może być stosowany na znacznie szerszej gamie surowców niż jego poprzednicy. Odkrycie oznacza nowe możliwości rozwoju dla produkcji instrumentów optycznych, sektora kosmicznego czy wojskowego.

30 litrów deszczu, wiatr o prędkości 90 km/h. Zachowajcie czujność

Warunki drogowe w ciągu dnia będą wymagały od niektórych kierowców szczególnej czujności. Nawierzchnia większości krajowych dróg będzie mokra z powodu przelotnego deszczu, pogarszającego widzialność. Najobfitsze opady wystąpią na południowym wschodzie, gdzie meteorolodzy spodziewają się burz.

Najspokojniej nad morzem. Na Mazurach i w górach burzowo

W środę w większości kraju aura ma być zmienna i te pogodowe kaprysy odczują też wypoczywający w polskich kurortach. Najspokojniej ma być na Wybrzeżu, gdzie miejscami popada, ale nie dotrą tam burze. Zarówno nad jeziorami, jak i w górach trzeba się już liczyć z gwałtownymi zjawiskami.

Burze tracą na sile, ale miejscami wciąż grzmi

Front związany z niżem Nike znad Skandynawii, którego aktywność w postaci silnych burz i nawałnic meteorolodzy obserwowali od południa, słabnie. Synoptyk TVN Meteo zauważa, że rejestrowane opady deszczu są mniejsze względem ulew sprzed kilku godzin.

"Tato, pomóż!". Lawina porwała dzieci, które ojciec zabrał na Mont Blanc

9-letni chłopiec i 11-letnia dziewczynkia mieli zostać najmłodszymi osobami, które zdobyły najwyższy szczyt zachodniej Europy, Mont Blanc. Do tego wyczynu dzieci przygotowywały się długimi miesiącami. Plany pokrzyżowało im jednak zejście lawiny, która porwała dwoje najmłodszych uczestników wyprawy.

Wirus się rozprzestrzenia. W tydzień Ebola zabiła prawie 70 osób

Wirus Ebola zbiera śmiertelne żniwo wśród ludności Czarnego Lądu - na terenie Sierra Leone, Liberii i Gwinei lista chorych, którym lekarze nie zdołali pomóc, obejmuje kilkaset nazwisk. Wolontariusze medyczni alarmują o rozprzestrzenianiu się wirusa - odkryto ponad 80 nowych przypadków zachorowań.

Tornado zakłóciło spokój plażowiczów

Turyści, spędzający czas wolny na plaży Cocoa Beach na Florydzie, byli świadkami tornada. Wzbudziło ono ich niepokój, jednak na szczęście nie dotarło do lądu.

Rammasun nad Filipinami. 1300 miejscowości zagrożonych powodziami

Tysiące ludzi żyjących na przybrzeżnych obszarach Filipin zostało ewakuowanych z powodu zagrożenia, jakie niesie tajfun Rammasun. Meteorolodzy przewidują, że dzisiaj dotrze on do Manili, stolicy archipelagu, którą zamieszkuje dwanaście milionów ludzi. Obecnie żywioł znajduje się na wschodnich krańcach Filipin. Wiatr osiąga tam prędkość 145 km/h.

Leśnicy uratowali wilczątko

Kilkutygodniowe szczenię wilka zostało uratowane przez leśników z Nadleśnictwa Przasnysz. Młode zwierzę było chore, a także osłabione. Wilczek został przewieziony do weterynarza. Kiedy się lepiej poczuł, leśnicy wypuścili go do Białowieskiego Parku Narodowego.

Nie będziemy jedynymi, którzy usłyszą grzmoty

W wielu państwach na kontynencie europejskim wtorek będzie dość pochmurny, deszczowy i burzowy. Jednocześnie w niewielu z nich wartości na termometrach będą mniejsze niż 20 st. C - wspólnym mianownikiem będą na ogół upały.

W burzach spadnie do 20 litrów deszczu

We wtorek warunki do jazdy nie będą najlepsze. Kierowcy mogą narzekać na śliskie drogi. Niemal w całym kraju przelotnie popada. Na północy i na wschodzie może również zagrzmieć.

Lodowe bombardowanie na plaży. "Całe plecy poranione"

Lecące z nieba kule lodu wielkości piłek golfowych zupełnie zaskoczyły plażowiczów w Nowosybirsku. Zaskoczeni byli także rosyjscy meteorolodzy zapowiadający na ten dzień słońce i wartości bliskie 40 st. C. - Można to porównać do bycia ostrzelanym - stwierdziła jedna z osób, która w chwili przejścia nawałnicy była na plaży.

Ulepszyli baterie piaskiem. Będą działać nawet trzy razy dłużej

Wylegując się na wygrzanych słońcem plażach nawet nie przypuszczamy, że otaczające nas zwykłe ziarenka piasku mogą niedługo zrewolucjonizować nasze życie. Właściwie chodzi o rewolucję w produkcji baterii litowo-jonowych, którym zastosowanie obficie występującego w piasku krzemu może trzykrotnie zwiększyć trwałość. Takie akumulatory to dla samych telefonów około trzy dni pracy bez konieczności doładowania, a przecież zasilanych nimi urządzeń używamy znacznie więcej.

Polskie kurorty pod chmurami burzowymi

W polskich kurortach bez wyjątku synoptycy prognozują burzowy dzień. Temperatura powietrza będzie wahać się od 20 st. C w Karpaczu do 28 st. C w Jastarni, Władysławowie, Helu, Giżycku, Rucianem-Nidzie, Mikołajkach i Busku-Zdroju.

Słoneczna Europa. Burzowo tylko w Chorwacji i we Włoszech

Front burzowy znad Lazurowego Wybrzeża przeniesie się nad Włochy i Chorwację. Burze tak samo uprzykrzą wakacje na Bali - w miejscu, gdzie zwykle świeci słońce. Upały natomiast kolejny dzień będą towarzyszyć turystom przebywającym na Cyprze, w Grecji i Turcji.

Mózgożerna ameba zabiła 9-latkę

Hally Yust miała 9 lat i energię, którą mogłaby obdarować co najmniej kilka osób. "Kochała życie i uwielbiała spędzać czas w wodzie" - napisała w oświadczeniu pogrążona w żałobie rodzina dziewczynki, którą w zeszłym tygodniu przegrała walkę o życie z mózgożerną amebą Naegleria fowleri.

Zagrzmiało w trzech regionach

Synoptyk TVN Meteo informuje o formacjach burzowych, które pojawiły się na wschodzie, południu i zachodzie Polski. "Burze są o słabym natężeniu i wędrują na północ" - podaje Artur Chrzanowski.

Niezwykły spektakl w Nowym Jorku. Zobacz Manhattanhenge

Zdarza się od dwóch do czterech razy w roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Mowa o Manhattanhenge - niezwykle efektownym zjawisku polegającym na tym, że zachodzące słońce wręcz idealnie pokrywa się z 42. ulicą Manhattanu. Spektakl ten można było podziwiać w weekend.

Globalne ocieplenie wysusza Australię

Naukowcy z NOAA przedstawili nowy model klimatu. Pokazuje on, że w Australii południowo-zachodniej odnotowano spadek opadów, który spowodowany jest ociepleniem. Dzięki modelowi naukowcy będą mogli opracować plan uzupełnienia zasobów wodnych. Badacze przewidują, że do końca wieku susze będą się pojawiać częściej.

Teleskop, w którym walczył Bond, wychwycił sygnał spoza naszej galaktyki

Wykazują każdą oznakę tego, że pochodzą spoza naszej galaktyki - mówią astronomowie o tajemniczych, trwających zaledwie tysięczne ułamki sekund radiowych sygnałach. Choć tzw. szybkie wybuchy radiowe były rejestrowane już kilka razy wcześniej przez inny instrument, dopiero wykrycie ich przez najczulszy radioteleskop Arecibo potwierdziło, że to nie pomyłka. Teraz naukowcy muszą ustalić, jakie obiekty spoza Drogi Mlecznej generują takie impulsy.