Szykuje się tydzień z burzami, wichurami, gradem, a nawet śniegiem
W oczekiwaniu na ładną pogodę uzbrójmy się w cierpliwość. W przyszłym tygodniu oprócz deszczu i burz może spaść grad. Ponadto pojawią się porywy wiatru sięgające 90 km/h. Synoptycy prognozują także, że w górach sypnie śnieg.
Na niedzielny spacer warto zabrać ze sobą parasol. W całym kraju może przelotnie popadać (do 10 l/mkw.). Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek ostrzega, że na wschodzie i południu kraju pojawią się burze, podczas których spadnie do 20 l/mkw. i powieje z prędkością 80 km/h.
Dość silnie powieje także na północy. W tych rejonach naszego kraju porywy mogą osiągnąć prędkość do 50 km/h.
Dobry początek tygodnia
Pogoda w poniedziałek da nam odetchnąć od dynamicznej aury. Unton-Pyziołek nie zapowiada żadnych utrudnień pogodowych na ten dzień.
Powieje do 90 km/h
We wtorek powrócą opady deszczu. Po południu dadzą się one we znaki mieszkańcom zachodu i Pomorza. Może tam też również zagrzmieć. Podczas burz spadnie do 20 l/mkw. deszczu, a porywy wiatru sięgną 90 km/h.
Możliwy grad
W środę strefa przelotnych opadów deszczu obejmie niemal cały kraj. Nie będzie padać na południowym zachodzie. Ponadto na wschodzie i w centrum kraju pojawią się burze. Synoptyk ostrzega, że mogą one przynieść porywy do 90 km/h, opad do 30 l/mkw., a także grad.
Miejscami pokropi
W czwartek jedynym utrudnieniem stanie się przelotny deszcz (do 5 l/mkw.), który pojawi się na wschodzie Polski.
Sypnie śniegiem
Piątkowa aura będzie bardzo dynamiczna. W całym kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu. Na Podkarpaciu opady będą miały charakter ciągły (dojdą do 20 l/mkw.) Ponadto w Karkonoszach może spaść śnieg.
Pojawią się też burze z wiatrem do 80 km/h. Wyładowania obejmą zachodnią Polskę.
Opady i grzmoty
W sobotę nie odpoczniemy od przelotnych opadów deszczu (do 5 l/mkw.) Miejscami zagrzmi.
Autor: AD/map / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W kolejne dni pogoda na chwilę da nam odpocząć od gwałtownych zjawisk. Za sprawą wyżu Zora nad Polskę napłynie ciepłe powietrze zwrotnikowe. Po weekendzie na termometrach możemy zobaczyć dużo powyżej 30 stopni Celsjusza, ale skwar przyniesie ze sobą powrót niebezpiecznej pogody.
"Hiszpański Pióropusz" zagna do Polski duży żar
Tuż przed północą w poniedziałek niebo nad Polską rozświetlił bolid, czyli jasny meteor. Zjawisko zarejestrowały stacje obserwacyjne sieci Skytinel. Jak przekazali eksperci, na Ziemię mogły spaść fragmenty skał kosmicznych w postaci meteorytów.
Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię
Megarakieta Starship należąca do SpaceX wybuchła podczas rutynowego testu. Jak przekazała firma, maszyna "doświadczyła poważnej anomalii". Nocne niebo rozświetliły chmury ognia, co można zobaczyć na nagraniach zarejestrowanych przez świadków zdarzenia.
Eksplozja megarakiety Elona Muska. "Poważna anomalia"
Ostatnia erupcja Lewotobi Laki-laki na wyspie Flores w Indonezji wymusiła kolejne ewakuacje mieszkańców oraz spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym. Wulkan jest jednak niespokojny od wielu miesięcy, co w negatywny sposób wpływa na lokalną społeczność. Niektórzy musieli przeprowadzić się do schronisk.
Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół
Do wybrzeży Meksyku zbliża się huragan Erick. Żywioł określany przez meteorologów ekstremalnie niebezpiecznym niesie wiatr osiągający prędkość do 230 kilometrów na godzinę oraz ulewny deszcz. Mieszkańcy zagrożonych regionów przygotowują się na wysokie fale oraz ryzyko powodzi.
Ekstremalny żywioł coraz bliżej. "Chcemy być przygotowani"
Pogoda na dziś. Czwartek 19.06, Boże Ciało, tylko w części kraju będzie sprzyjał aktywności na świeżym powietrzu. Na termometrach zobaczymy od 18 do 24 stopni Celsjusza, ale ze względu na silny wiatr temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.
Pogoda na dziś - Boże Ciało, czwartek 19.06. Długi weekend przywita nas chłodem
W środę temperatura w Hiszpanii przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W związku z upałami w części kraju pierwszy raz w tym sezonie wydano czerwone ostrzeżenia, czyli najwyższego stopnia. W czwartek również ma być gorąco, dodatkowo prognozowane są groźne burze.
Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty
Firma Axiom Space przekazała możliwą godzinę startu misji Ax-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Pierwsze okno startowe ma się otworzyć o godzinie 3.42 czasu lokalnego w niedzielę, 22 czerwca.
Nowe informacje o locie Polaka w kosmos. Podano godzinę
Blisko 40 stopni Celsjusza pokażą w najbliższych dniach termometry w Stanach Zjednoczonych - ostrzegają amerykańscy meteorolodzy. Nadchodząca fala upałów ma przesuwać się z zachodu kraju w kierunku stanów centralnych i wschodniego wybrzeża. Wysokiej temperaturze będzie towarzyszyć duża wilgotność, co stworzy warunki przypominające tropiki.
Warunki mogą przypominać tropiki. Bomba ciepła zbliża się do USA
Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.
Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"
Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.
Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem
Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.
Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści
Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.
Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"
Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.
Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie
W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.
Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko
Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.
Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie
Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.
Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze
Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.
Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.
Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"
Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?
Jak chronić się przed komarami?
Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.