Biegasz już od jakiegoś czasu, ale nie widzisz efektów, stając na wadze? Prawdopodobnie popełniasz kilka błędów, które łatwo naprawisz. Jak? Podpowiada ekspert ds. żywienia w magazynie "Rozmowy w biegu" na antenie TVN Meteo Active.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Pierwszym powodem, dla którego początkujący biegacz nie chudnie, jest źle zbilansowana dieta. Źle zbilansowana nie tylko pod względem energetycznym, lecz także składnikowym, twierdzi dr n.med. Anna Lewitt, dietetyk.
Posiłek przed
Co zatem jeść, żeby biegać i chudnąć? To dość skomplikowana sprawa, bo trzeba odpowiednio komponować posiłki przed i po treningu biegowym. A zatem do dwóch godzin przed wyjściem na trening należy dostarczyć organizmowi 60-80 gram węglowodanów, 20 gram białka i trochę tłuszczu. Rano mogą to być np. płatki owsiane z mlekiem lub jogurtem i suszonymi owocami czy bananem ewentualnie kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną drobiową, serem żółtym i warzywami. Po południu można z kolei zjeść brązowy ryż lub razowy makaron z warzywami i kawałkami kurczaka czy indyka.
Posiłek po
Natomiast bezpośrednio po treningu musimy zjeść posiłek, który uzupełni nam poziom glikogenu i zregeneruje mięśnie. Powinien zawierać węglowodany złożone o wysokim indeksie glikemicznym. Te warunki spełniają banany, suszone owoce, koktajl z owoców czy wafle ryżowe. Ale to nie koniec naszej potreningowej diety. W ciągu dwóch kolejnych godzin jemy posiłek bardziej syty złożony z węglowodanów o średnim i niskim indeksie glikemicznym oraz pełnowartościowe białko, które naprawi mikrouszkodzenia powstałe w mięśniach podczas wysiłku. Dietetycy polecają m.in. ryż (może być biały) z kurczakiem, kaszę z wołowiną lub schab pieczony z makaronem. Nie zapominamy tu o warzywach, które pomogą uzupełnić minerały utracone z potem.
Jak biegać
Drugim powodem, dla którego początkujący biegacz nie chudnie, jest źle prowadzony trening. Źle, czyli zbyt intensywnie. Tętno wysiłkowe mieści się wówczas w granicach 180-220 HR, a organizm, zamiast palić tłuszcz, pali mięśnie. - Natomiast żeby uruchomić energię z tłuszczu warto by było zmniejszyć intensywność treningu i obniżyć tętno wysiłkowe. Powinno się zawierać w granicach 120-160 uderzeń na minutę - wyjaśnia dr n.med. Anna Lewitt.
Warto też zadbać o odpowiedni czas treningu. Powinien trwać przynajmniej godzinę.
Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active