Najnowsze

Najnowsze

Opracowywali menu dla astronautów, odkryli bakterię redukującą "zły cholesterol"

Astronauci, którzy przebywają w Kosmosie, jeśli chcą coś jeść, muszą to albo zabrać z Ziemi, albo czekać cierpliwie na dostawę. Mogą też jedzenie wyhodować, łącząc kilka podstawowych elementów zgodnie z przygotowanym w laboratorium "przepisem". Naukowcy pracujący nad opracowaniem takiej pożywnej mikstury przypadkiem odkryli istnienie bakterii... redukującej o połowę tzw. zły cholesterol.

"Jest bardzo, bardzo źle". Śnieg sparaliżował północną Hiszpanię

Zima daje się we znaki mieszkańcom Asturii, górzystej hiszpańskiej prowincji położonej w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Kolejne obfite opady śniegu i zamiecie pogarszają i tak trudną sytuację w regionie. - Wiedzieliśmy, że aura się zepsuje, ale nie spodziewaliśmy się, że aż do tego stopnia - przyznają mieszkańcy.

Zamurowany od 100 lat loch "może być wielką gratką"

Do końca czerwca muzealnicy mają zdecydować o losach lochu, odkrytego przypadkowo pod południową wieżą olsztyńskiego zamku. Zejście do lochu zostało zamurowane przed 100 laty i wciąż jest zamknięte. Dyrektor zamku uważa, że loch może się stać atrakcją.

"Czarna Piękność" - niepowtarzalna marsjańska cząstka na Ziemi

Naukowcy przypuszczali, że znaleziona cztery lata lata temu na Ziemi marsjańska skała jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz mają już pewność. "Czarna Piękność" jest wyjątkowo wiekową skałą Czerwonej Planety. Ponadto budują ją także inne minerały niż resztę skał pochodzenia marsjańskiego, jakie dotarły na naszą planetę.

Przygotujcie się na coraz groźniejsze burze

Wielu naukowców twierdzi, że ocieplenie klimatu oznacza, że będziemy musieli zmagać się z większą liczbą niebezpiecznych zjawisk pogodowych. To wcale nie musi być prawda. Niedawno kanadyjscy specjaliści przeprowadzili badania, z których wynika, że wzrost temperatury spowoduje zmianę intensywności gwałtownych zjawisk, ale nie częstość ich występowania.

Winni złej aury? Wyż, niż, cyrkulacja powietrza o różnej temperaturze

Skąd tak bardzo niskie ciśnienie, skąd nagłe pogorszenie aury i zmiana na typowo zimową? - Nad Polską znajduje się głęboki niż, w centrum którego ciśnienie wynosi 970 hPa - wyjaśnia Tomasz Wasilewski, prezenter i meteorolog TVN Meteo. - Steruje pogodą prawie w całej Europie - dodaje i wyjaśnia, że dużą rolę odgrywa także wyż atlantycki i stykające się nad Polską masy powietrza o różnej temperaturze.

Styczeń żegna się śnieżnie. Pokażcie, jak wygląda Wasza okolica!

Zima w Polsce kazała długo na siebie czekać. Pierwsze jej "podrygi" były na ogół słabe i prędko znikały, a z nimi - szanse na rzucanie się śnieżkami czy chociażby ulepienie bałwana. Pod koniec stycznia aura zdecydowanie się zmieniła i w wielu województwach zrobiło się biało. Widać to wyraźnie na zdjęciach, które przesyłają Reporterzy 24.

Niebo nad Europą szczelnie przesłonią chmury. Pogodnych miejsc będzie niewiele

Sobotnią aurę w większości Europy będzie można opisać jako niezbyt optymistyczną. Synoptycy prognozują, że nad wieloma krajami niebo będzie szczelnie zasnute ciemnymi chmurami, z których będzie padał albo deszcz, albo śnieg, albo deszcz ze śniegiem. Wartości na termometrach będą w większości Starego Kontynentu dodatnie, wyższe na zachodzie, a im dalej na wschód, tym niższe.

Niebezpieczne wichury w Chorwacji. W Rijece stoi pół metra wody

Mieszkańcy nadbrzeżnych miejscowości w Chorwacji zmagają się z silnymi wichurami i lokalnymi podtopieniami. W pasie pomiędzy Rijeką a Dubrownikiem obowiązuje najwyższy stopień alertu meteorologicznego. Władze sugerują obywatelom, by do czasu poprawy warunków nie opuszczali domów.

Ciśnienie zacznie rosnąć

W ciągu następnej doby Polska pozostanie się pod wpływem rozległego niżu z centrum nad południową Skandynawią, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego.

Silny wiatr przewrócił dwie ciężarówki

Hiszpańska Agencja Meteorologiczna wydała żółty alert pogodowy z powodu wiatru dla trzech regionów kraju. Silne porywy doprowadziły do groźnych wypadków z udziałem samochodów ciężarowych.

Węgrów czeka fala chłodu, a także kolejna porcja śniegu

Węgry, już i tak zabielone, spodziewają się kolejnych opadów: śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu oraz fali chłodu. Meteorolodzy zapowiadają bowiem, ze ośrodek niskiego ciśnienia, kreujący pogodę w Europie, lada moment powinien "na dobre" zagościć nad ich krajem, wywołując zmianę aury.

Włochy: wulkany "tykają", a geologów brak

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.