Na razie cieszymy się piękną, słoneczną, wręcz letnią pogodą, ale ten spokój nie potrwa długo. Lada dzień pojawią się burze. Przyniosą silne wyładowania atmosferyczne, intensywny deszcz i lokalnie grad.
Do Polski od kilku dni napływa ciepłe i suche powietrze znad Afryki. Termometry w wielu miejscowościach pokazują ponad 20 st. C. Tak będzie i jutro, kiedy mieszkańcy Dolnego Śląska odnotują nawet 24 kreski powyżej zera. Jednak za kilkadziesiąt godzin szykuje się poważna zmiana pogody.
Burze na horyzoncie
Już w nocy z wtorku na środę do Polski od zachodu wkroczy front atmosferyczny. Na Pomorzu i w woj. zachodnich przyniesie deszcz oraz burze. W ciągu dnia przemieści się do centrum kraju, a po południu podążając na wschód uaktywni się. W dzielnicach wschodnich, a zwłaszcza południowo-wschodnich, gdzie temperatura sięgnie nawet 25 st. C rozwiną się chmury burzowe cumulonimbusy. Spadnie z nich do 20 l/mkw deszczu (niewykluczony jest też grad), a wiatr w czasie burz może osiągać prędkość w porywach do 80 km/h.
Silne wyładowania na Podkarpaciu
W czwartek czeka nas podobna aura. Przez kraj przetoczy się kolejny front atmosferyczny z opadami deszczu. Jednak burze pojawią się tylko na Podkarpaciu, bo tylko tam utrzyma się bardzo wysoka temperatura, powyżej 20 st. C. I tym razem burze będą gwałtowne z opadami gradu i silniejszym wiatrem, w porywach do 80 km/h.
W piątek odpoczniemy od burz, ale za to będzie padać, miejscami dość intensywnie.
W sobotę burze powrócą na Podkarpacie. Będą im towarzyszyć opady do 20 l/mkw i porywy wiatru do 80 km/h. Grad nie powinien już padać, bo powietrze nie będzie już tak mocno nagrzane jak w środę czy czwartek. Temperatura maksymalna osiągnie 19 st. C.
Przechodzenie burzowych frontów będziemy relacjonować na naszej stronie internetowej.
Jak zachować się w czasie burzy
Ponieważ sezon burzowy rozkręca się na dobre, przypominamy, jak zachować się kiedy wyładowania atmosferyczne zaskoczą nas poza domem.
1. Nie należy przebywać w pobliżu zbiorników wodnych (jezior, rzek), terenów podmokłych (ponoć zagrożenie stanowi nawet wilgotny mech).
2. Nie wolno chronić się pod samotnie rosnącymi drzewami, przy metalowych słupach czy masztach.
3. Nie wolno przebywać w pobliżu linii elektroenergetycznych.
4. Na otwartej przestrzeni najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu, nie kłaść się na ziemi; należy ukucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami.
5. Nie wolno używać telefonu komórkowego ani przedmiotów metalowych przewodzących prąd.
6. W górach nie wolno przebywać w pobliżu szczytów, ale zejść na stronę zawietrzną góry, przeciwną do kierunku zbliżania się burzy. Należy usiąść na np. plecaku (byle nie na metalowym stelażu!), by odizolować się od podłoża.
7. Chroniąc się w jaskiniach, pod półkami skalnymi, należy zachować odstęp od skał, nie dotykać wysokich, pionowych ścian skał, by nie stać na drodze przepływającego prądu.
8. Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów.
Autor: mar/jap / Źródło: TVN Meteo