Ciekawostki

Ciekawostki

GJ1214b ma więcej wody niż Ziemia. Nagrzana jest do 232 st. C

Na planecie odległej od Ziemi o 40 lat świetlnych astrofizycy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykryli wielkie ilości wody. Naukowcy już wcześniej przypuszczali, że na GJ1214b może występować woda, ale dopiero teraz uzyskali całkowitą pewność.

Inwazja nietoperzy. Ponad 250 tys. w jednym mieście

Inwazja setek tysięcy dużych nietoperzy w mieście Katherina w australijskich Terytoriach Północnych. Obecność takiej liczby zwierząt zwiększa zagrożeniem epidemią wścieklizny - oceniło Centrum Kontroli Chorób (CDC) i wydało ostrzeżenie dla mieszkańców miasta.

Przed nami "Pełnia Robaczego Księżyca"

Już w czwartek będzie miała miejsce ostatnia zimowa pełnia Księżyca nazywana przez rdzennych Amerykanów m.in. "Pełnią Robaczego Księżyca". Zapolujcie na nią i podzielcie się z nami zdjęciami. No i koniecznie uważajcie, gdzie stąpacie!

Wyścig o "boską cząstkę". Amerykanie na czele?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że są blisko udowodnienia istnienia bozonu Higgsa, czyli tzw. boskiej cząstki, która ma odpowiadać za to, że pozostałe cząstki w ogóle mają masę. Na rychłe potwierdzenie istnienia "boskiej cząstki" liczą też naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

"Titanic" padł ofiarą mocy Księżyca?

Niemal dokładnie w 100 lat po katastrofie transatlantyku powstała przekonująca teoria o okolicznościach jego zatonięcia. - Nadzwyczajne zbliżenie się Księżyca do Ziemi może tłumaczyć, dlaczego na wodach, gdzie zatonął Titanic, znalazło się tak dużo gór lodowych - twierdzi Donald Olson z Texas State University, fizyk który kierował zespołem astronomów badających rolę Księżyca w katastrofie.

Atak pająków na Wagga Wagga

Australię nawiedziła w ostatnich dniach wielka powódź. Jednym z niecodziennych skutków nadejścia wielkiej wody jest niepowtarzalny widok tysięcy pajęczyn, oplatających domy, krzewy i drzewa. Dlaczego tak się stało?

Rzut oka w mroczne zakamarki duszy synoptyka

Żywot synoptyka to nie tylko patrzenie w niebo, czasem też trzeba spojrzeć wgłąb "mrocznych zakamarków duszy". Przeczytajcie poezję meteorologa TVN Meteo Artura Chrzanowskiego, pt. *** [z ciszy bólu jestestwa].

Poszukiwany peruwiański pingwin, uciekinier z tokijskiego zoo

Trwają poszukiwania peruwiańskiego pingwina, który uciekł z tokijskiego zoo. – Nie wiemy, jak to zrobił. Podejrzewamy, że uciekł, bo był ciekawy co jest na zewnątrz i głodny przygód – mówią jego opiekunowie. Zwierzę ostatnio widziano i sfotografowano na wodach Zatoki Tokijskiej.

Trzy sokoły będą patrolować park w Jaśle

Sokolnik z pomocą trzech przeszkolonych sokołów będzie zniechęcał gawrony do zakładania gniazd w Parku Miejskim w Jaśle (Podkarpackie) - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka jasielskiego ratusza Agata Koba.

Astronom chciałby wysłać Biebera w Kosmos

Seth Shostak, astronom z programu SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence) chce wysłać w Kosmos idola nastolatek, równie nastoletniego piosenkarza pop - Justina Biebera. I to (chyba) całkiem serio. O jego pomyśle pisze "Huffington Post".

Różne procesy, podobny efekt. Zielone plamy na oceanach

Obserwacje satelitarne pozwalają m.in. dostrzec zmiany zachodzące w wodach oceanów. Pod koniec lutego spektroradiometr MODIS sfotografował w dwóch miejscach Ziemi zmiany zabarwienia wód. W rejonie Antarktydy oznaczają zakwit fitoplanktonu, potrzebny w lokalnym ekosystemie. Jednak u wybrzeży Namibii podobny jasnozielony kolor wskazuje na toksyczne zjawisko.

Tratwa zamiast pokoju w akademiku

Akademik na tratwie? Czemu nie. Student wzornictwa przemysłowego z uniwersytetu w Canberze (Australia) od początku lutego mieszka na skonstruowanej przez siebie tratwie. Protestuje w ten sposób przeciwko zbyt wysokim jego zdaniem cenom w domu studenckim.

"Warto było wstać o 4 rano"

Nawiązując do mojego ostatniego wpisu i wizyty na targach kominków we włoskiej Weronie stwierdzam, że warto było wstać o 4 rano i lecieć do Włoch.

Orangutany dostaną iPady

Orangutany mieszkające w ogrodzie zoologicznym z Toronto otrzymają nowe zabawki - iPady. Powód? Zwierzęta nudzą się i mają niewiele okazji do twórczego rozwoju. To część programu "Apps for Apes", który ma poprawić jakość życia małp w niewoli.

U nas jeszcze nie ma wiosny, a na Filipinach już lato

Polska i Filipiny znajdują się na tych samych półkulach i w obu państwach już niedługo powinna zacząć się wiosna. W tym roku jednak pogoda zrobiła Filipińczykom psikusa. Do kraju przyszło już lato. Jest tak ciepło, że władze oficjalnie ogłosiły tę porę roku.

Amerykanie chcą pomalować planetoidę. Rosjanie - zestrzelić

Eksperci z NASA potwierdzili, że odkryta przed tygodniem przez hiszpańskich uczonych planetoida 2012 DA14, może zagrozić Ziemi - pisze rosyjskie "Izvestia", powołując się na słowa dr. Davida Dunhama z projektu Deep Space Network, któremu patronuje NASA. Zmierzające w naszym kierunku ciało niebieskie ma ok. 60 m średnicy i może spowodować zniszczenia porównywalne do uderzenia meteorytu tunguskiego.

10 kandydatów do tytułu idola nauki

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

Znaleźli tlen w atmosferze jednego z księżyców Saturna

W atmosferze Dione, jednego z satelitów Saturna, znajdują się cząsteczkowe jony tlenu - ogłosili naukowcy. Choć ich liczba na tym księżycu nie wystarcza do podtrzymania życia, odkrycie to zachęca do szukania podobnych, ale bardziej sprzyjających warunków na innych obiektach. Według badaczy, taki potencjał może mieć księżyc Jowisza - Europa.

Poruszenie wśród ptaków. Wiosna idzie

Ornitolodzy wśród tych, co przekonują, że wiosna nadchodzi. - Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Lęgi rozpoczęły już kruki, a z zimowania wróciły skowronki i szpaki - opisuje poruszenie w ptasim świecie Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Jest ciemna materia. A gdzie galaktyki?

Nagromadzenie ciemnej materii w centralnej części gromady galaktyk Abell 520 zaobserwowali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble'a. Zagadka polega na tym, że według dotychczasowej wiedzy, ciemna materia powinna być otoczona galaktykami. Tymczasem od nich "uciekła".

Zobacz, jak zapada się czoło lodowca

Przy aplauzie 2,5 tys. turystów rozpada się lodowiec Perito Moreno w Argentynie. To jedna z największych atrakcji turystycznych Patagonii. Gdy podmywa go woda, ogromne jego fragmenty blokują przepływającą pod nim rzekę.

Mars najlepiej widoczny od 26 miesięcy

Już w sobotę około godz. 20.00 Mars znajdzie się w opozycji względem Słońca i zbliży się do Ziemi na "niewielką"odległość. Będzie to doskonała, zdarzająca się raz na 26 miesięcy, okazja do podejrzenia Czerwonej Planety.

Rzeki jaskrawą zielenią płynące

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem strażaków i mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami. Jak twierdzą władze - barwnik jest niegroźny.

Zagadka tajemniczych kul światła częściowo rozwiązana

Od dziesięcioleci astronomowie próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych świetlnych kul pojawiających się na niebie w drugim miesiącu roku. "Lutowe Meteory" tym razem były dla naukowców łaskawe i pozwoliły określić m.in. swoje pochodzenie. NASA w najbliższym czasie chce dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.