Najciekawsze zdjęcia roku wybrane przez agencje fotoreporterów: styczeń.
Niedźwiedzie polarne w ogrodach zoologicznych nie mają łatwego życia. Choć są ulubieńcami małych i dużych odwiedzających, to latem cierpią katusze. Przed upałami ratują je ogromne lodowe bryły ze zmrożonymi owocami, jakie podrzucają im opiekunowie. Zimą odżywają i wtedy przychodzi czas na zabawę.
Dzień 13 stycznia miał się zakończyć romantycznym przepłynięciem tuż obok brzegów skalistej wyspy Giglio, stał się koszmarem. Wycieczkowiec Costa Concordia z ponad 4 tys. ludźmi na pokładzie uderzył w skały, szybko zaczął nabierać wody i przechylać się. Morze i niefrasobliwość kapitana Francesco Schettino, który nie potrafił zapanować nad akacją ratunkową, pochłonęły życie 32 osób. Proces kapitana ma odbyć się w przyszłym roku.
Najpierw majestetyczny wybuch na Słońcu, kilka dni lotu materii wyrzuconej z naszej gwiezdnej gwiazdy, a na koniec przepiękne widoki na niebie. Zorze polarne najlepiej widać bliżej biegunów, tak ja Tromsoe na północy Norwegii. Ale aurora borealis, jak inaczej nazywa się zorze, to nie jedyny efekt eksplozji słonecznych, grożą one też zakłóceniami w pracy satelit i takich systemów jak GPS, a nawet poważnymi uszkodzeniami sieci elektrycznej.
W czasie deszczu dzieci się nudzą - podczas mrozów jest już znacznie lepiej. W centrach wielu miast Polski powstają ślizgawki, na których można się rozerwać i rozgrzać zimą. Jedna z nich uruchamiana jest u stóp Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Małe Ciche co roku w styczniu lub lutym gości "kumoterską gońbę". Podczas zabawy paradują konne zaprzęgi i ścigają się kumoterki, czyli tradycyjne, niewielkie, góralskie sanie. Są też wyścigi skiringu (na nartach za koniem) i ski-skiringu (na nartach na koniu z jeźdźcem). Coraz częściej słychać też głosy, by kumoterska gońba była dyscypliną pokazową podczas zimowych igrzysk olimpijskich, jeśli ich organizacja przypadnie Zakopanemu bądź Krakowowi.
W styczniu ciężkie śnieżyce dotknęły Rumunię, nie ominęły też stolicy kraju - Bukaresztu. Wiele dróg było zupełnie nieprzejezdnych, część miejscowości zupełnie straciło łączność ze światem, a władze były zmuszone zamknąć niemal 4 tys. szkół. Syberyjski mróz zaatakował w całej Europie środkowej i wschodniej. Zamarzło ponad 700 osób.
Autor: rs / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24.pl