Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Zaczął się szczyt UE, Grupa Wyszehradzka protestuje

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE, który kolejny raz ma się zajmować kryzysem migracyjnym, w tym propozycją utworzenia nowej unijnej straży granicznej. Toczyć się też będą negocjacje w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Choć żadne decyzje w tej ostatniej kwestii nie są przewidziane, to spotkanie szefów rządów rozpoczęło się od wspólnej deklaracji sprzeciwu krajów Grupy Wyszehradzkiej. Zapowiedziały one, że nie zgodzą się na żadne brytyjskie żądania godzące w podstawowe zasady funkcjonowania Wspólnoty.

Szczerski po spotkaniu prezydenta z Cameronem: Polska wypełni obowiązek ochrony praw Polaków w UE

- Prezydent powiedział dzisiaj bardzo wyraźnie, że polskie państwo i polskie władze wypełnią swój obowiązek ochrony interesów i praw Polaków w całej Unii Europejskiej - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał także, że zarówno prezydent Duda jak i premier Cameron są zgodni co do konieczności przeprowadzenia reform w UE oraz wzmocnienia obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kwestie socjalne dzielą Warszawę i Londyn. "To problem, z którym musimy sobie poradzić"

- W kwestii ograniczania przez Wielką Brytanię zasiłków dla imigrantów z UE, między Polską a Londynem nie ma pełnej zgody - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. - To jest problem z którym musimy sobie poradzić, widzę tutaj wolę polityczną w Polsce i wierzę, że możemy znaleźć wspólne rozwiązanie - zaznaczył premier David Cameron.

Włochowi nie wolno leczyć na Wyspach. Polak może, ale pod nadzorem

Nie zdał egzaminu z angielskiego, więc na Wyspach leczyć nie może. Włoch Alessandro Teppa jest jednym z pierwszych lekarzy przybyłych z innych krajów Unii do Wielkiej Brytanii, którzy ponieśli dyscyplinarne konsekwencje nieznajomości języka. Kłopoty ma też doktor z Polski. Nowe przepisy weszły w życie w 2014 roku.

Sondaż ws. Brexitu. Jest niespodzianka

Ponad połowa Brytyjczyków popiera pozostanie swego kraju w Unii Europejskiej niż opowiada się za opuszczeniem Wspólnoty - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez dziennik "Daily Mail".

Cameron rozmawiał z Hollande'em. "Europa podjęła swe obowiązki wobec uchodźców"

O reformach Unii Europejskiej i uchodźcach rozmawiali we wtorek późnym wieczorem pod Londynem prezydent Francji Francois Hollande i premier Wielkiej Brytanii David Cameron - poinformował rzecznik brytyjskiego rządu, nie podając szczegółów. Pałac Elizejski z kolei przekazał, że obaj przywódcy zgodzili się udzielić pomocy sąsiadom Syrii, by mogli przyjąć u siebie większą liczbę uchodźców.

Wielka Brytania wzmocni granicę przez chaos w Calais

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w środę, że jego rząd rozważa wzmocnienie granicy z Francją wokół portu w Calais w związku - jak to określił - z niedopuszczalnymi scenami chaosu z udziałem imigrantów próbujących przedostać się na wyspy. Więcej w TVN24 Biznes i Świat.

Brytyjczycy "jawnie kłamią" w kampanii ws. wyjścia z UE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w czwartek zaatakował Wielką Brytanię, oświadczając, że debata ws. członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej jest napędzana kłamstwami, krajowym urazami i robieniem z imigrantów z Rumunii i Bułgarii kozłów ofiarnych.

Wielka Brytania już płaci za możliwy "Brexit". "Zagrożenie dla rozwoju"

Agencja ratingowa Standard and Poor obniżyła perspektywę wzrostu dla gospodarki Wielkiej Brytanii, głównie z powodu planowanego referendum w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej - informuje BBC. Agencja podała również, że kraj ten znalazł się w grupie zwiększonego ryzyka utraty najwyższego ratingu kredytowego.

Największymi przegranymi Brexitu mogą być Niemcy. BMW i Deutsche Bank już szacują straty

Obywatele Wielkiej Brytanii w 2017 roku staną przed wyborem dotyczącym swojej przyszłości w Unii Europejskiej. Oznacza to jednak konswencje nie tylko dla nich, ale także dla zagranicznych partnerów londyńskiego City. Jak informuje Bloomberg, niemieckie firmy już zaczynają liczyć koszty ewentualnego opuszczenia UE przez Brytyjczyków. Najwięcej do stracenia mogą mieć producenci samochodów, jak np. BMW.

Kopacz rozmawiała z Cameronem. "Nie ma mowy o dyskryminacji Polaków"

Premier Ewa Kopacz spotkała się w piątek z szefem rządu Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Odwiedza on stolice europejskie, by przekonywać do zmian w UE. - Polska uważa, że Wielka Brytania powinna pozostać w UE. Bez niej Unia byłaby słabsza - powiedział po spotkaniu minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski.

Referendum za dwa lata, ale już wiadomo jak będzie brzmiało pytanie

"Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?" - to pytanie, na które Brytyjczycy będą musieli odpowiedzieć "tak" lub "nie" w referendum unijnym w 2017 roku - ogłosił w czwartek rząd w Londynie. Kwestia sformułowania użytego w pytaniu referendalnym budziła w Wielkiej Brytanii kontrowersje.

Laburzyści poprą plan Camerona ws. referendum

Opozycyjna Partia Pracy poprze plan premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczący przeprowadzenia referendum na temat członkostwa kraju w Unii Europejskiej do końca 2017 roku - poinformowała w niedzielę liderka ugrupowania.