Relacje Turcja - UE

Relacje Turcja - UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande potępili używanie przez władze Turcji w polemikach politycznych z Niemcami oraz innymi państwami Unii Europejskiej porównań z nazizmem - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził w środę w wywiadzie telewizyjnym jednostronnym anulowaniem porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej.

Spór Turcji z Holandią wzmacnia kampanię władz w Ankarze przed referendum w sprawie zmiany systemu z parlamentarnego na prezydencki i jest prezentem dla tureckiego przywódcy Recepa Tayyipa Erdogana - pisze "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym.

Podczas swojego sprawozdania ze szczytu Unii Europejskiej w Strasburgu Donald Tusk zwrócił się do Holendrów w języku niderlandzkim. W swoim przemówieniu nawiązał do kryzysu na linii Turcja-Holandia. - Europa to Holandia, Holandia to Europa, to miejsce demokracji i wolności. Rotterdam to miasto Erazma, które naziści zniszczyli. Wszyscy jesteśmy solidarni z Holendrami. Jesteśmy Europejczykami - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej w odniesieniu do słów prezydenta Turcji, który nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu".

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister do spraw europejskich Omer Celik zagroził w poniedziałek "przeglądem" porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej - podała oficjalna agencja Anatolia.

Lider tureckiej opozycyjnej centrolewicowej partii CHP Kemal Kilicdaroglu ma nadzieję, że Turcy odrzucą w referendum konstytucyjnym 16 kwietnia zmiany rozszerzające uprawnienia prezydenta. Według niego zagrożą one trójpodziałowi władzy i demokracji.

Premier Holandii Mark Rutte wykluczył możliwość wystosowania przeprosin wobec Turcji za odesłanie z Holandii tureckiej minister Fatmy Betul Sayan. Wyraził jednak nadzieję na deeskalację sporu dyplomatycznego między dwoma krajami.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę, że spór o wystąpienia wyborcze tureckich polityków w Europie i aresztowanie dziennikarza mającego także paszport niemiecki, Deniza Yucela, bardzo utrudni rozmowy o pomocy gospodarczej dla Turcji.

Manifestanci zgromadzili się w niedzielę przed konsulatem Holandii w Stambule, żeby zaprotestować przeciw wydaleniu tureckiej minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatmy Betul Sayan z Holandii - informuje agencja AFP. Według AP, jeden z protestujący wspiął się na dach konsulatu i zastąpił flagę holenderską flagą turecką.