Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne

21 tys. 109 osób zadeklarowało, że chce, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do OFE - wynika z ostatnich danych ZUS. Izba zrzeszająca fundusze emerytalne ani ZUS nie chcą na razie szacować, ile osób może ostatecznie zdecydować się na wybór OFE.

Czy zmiany w systemie emerytalnym mają jakiś wpływ na dziedziczenie składek zgromadzonych na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym? Co się stanie, gdy ubezpieczony nie wskaże osoby do dziedziczenia? Czy wszystkie środki przepadną? W magazynie "Biznes dla Ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer i jego gość.

Polacy, którzy nie mają oszczędności, nie powinni podejmować ryzyka utraty choćby kilkudziesięciu złotych, żeby ewentualnie dostać kilkadziesiąt więcej - tak o wyborze między OFE a ZUS mówił we wtroek w TVN24 Biznes i Świat Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem wybór OFE to ryzykowna gra, której osobiście by nie podjął.

Co jest lepsze: odkładanie tylko w ZUS, czy może także i w OFE? Ile można zarobić na każdej z tych opcji? Argumenty za i przeciw przedstawili: główny doradca PwC Witold Orłowski, Tomasz Korab z EQUES Investment TFI oraz dziennikarz ekonomiczny TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.

SLD skierował do prezesa Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie, co działo się z pieniędzmi kierowanymi do OFE w ostatnich 14 latach. Sojusz zapowiada także skierowanie w najbliższym czasie do Sejmu trzech projektów ustaw dotyczących systemu emerytalnego.

Rządowe założenia reformy systemu emerytalnego były tematem środowego spotkania w Sejmie klubu PO z wicepremierem, ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Minister pytany, kiedy będzie gotowy projekt ws. OFE, odpowiedział, iż "ma nadzieję, że relatywnie szybko".

- Tak naprawdę to trzeba by zlikwidować cały filar kapitałowy, bo w całości budowany jest z kredytu. Ale jak to ludziom wytłumaczyć? Zburzylibyśmy całe zaufanie do państwa i równowagę na rynku akcji - mówi Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze i były członek Rady Polityki Pieniężnej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że w sprawie finansów publicznych Polska doszła "do ściany".

Rząd ma dziś dokonać przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Ministrowie zajmą się raportem na temat OFE, który w ubiegłą środę zaprezentowali ministrowie finansów i pracy, Jacek Rostowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. Dokument pt. "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu" zawiera rekomendacje zmian dotyczących oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

- Mam wielkie zaufanie do instytucji państwowych, które dbają o wypłatę emerytur - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że ZUS jest instytucją bardzo pewną, choć nie gwarantuje wysokich emerytur. Rządowe propozycje ws. OFE i opracowany przez resorty finansów i pracy raport "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu" skrytykował w piątek Leszek Balcerowicz.

Przejrzeli, policzyli i chcą zmian. Rząd pokazał trzy sposoby na OFE. Szczegółom propozycji przyjrzeli się reporterzy TVN CNBC Patrycjusz Wyżga, Dominik Cierpioł i Karolina Hytrek-Prosiecka

- Właściwie to są dwie możliwości: jedna to jest umorzenie obligacji, druga to dobrowolność. Trzecia - według mnie nie będzie przyjęta - ocenił propozycje rządu dot. OFE, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński. - Niezależnie od wariantu, niewiadomą pozostaje, jak wprowadzone przez rząd zmiany wpłyną na strategie funduszy emerytalnych - dodał dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI Ryszard Rusak.

- Emerytura musi być tania, bezpieczna, dożywotnia i waloryzowana - mówił w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji dot. przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski przedstawił zaś trzy warianty zmian w OFE. Żaden z nich nie zakłada likwidacji OFE. Według dwóch z nich, Polacy będą mieć jednak wybór, czy wolą oszczędzać w OFE, czy w ZUS.