Tusk z niesłychaną sympatią wypowiadał się o Angeli Merkel, ale jako przewodniczący Rady Europejskiej może wejść w bezpośredni konflikt z Niemcami - stwierdził w "Faktach po Faktach" Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Oświadczył jednak, że konfrontacja z dużymi państwami UE może sprawić, że Tusk znajdzie sprzymierzeńców wśród mniejszych członków UE.
Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Ukrainę przed staraniami o wejście do NATO, gdyż byłoby to "dolewaniem oliwy do ognia". Według dyplomaty Berlin nastawia się na długotrwały konflikt z Rosją o Ukrainę.
Fiaskiem zakończyła się kolejna runda negocjacji między związkiem zawodowym pilotów Cockpit a zarządem niemieckich linii lotniczych Lufthansa. - W tej sytuacji w każdej chwili musimy liczyć się ze strajkiem - oświadczył w piątek późnym wieczorem Cockpit.
Bundestag uchwalił w piątek budżet Niemiec na 2015 rok. Po raz pierwszy od 45 lat wydatki i przychody państwa będą na tym samym poziomie - blisko 300 mld euro. Minister finansów Wolfgang Schaeuble chce utrzymać równowagę budżetową także w kolejnych latach.
W ciągu miesiąca w Niemczech wzrosło poparcie dla sankcji nałożonych przez UE na Rosję w związku aneksją Krymu i interwencją we wschodniej Ukrainie. W listopadzie zwolennicy restrykcji stanowili 58 proc. ankietowanych, w październiku było ich 52 proc. Początkowo większość społeczeństwa niemieckiego, szczególnie ze wschodniej części kraju, deklarowała zrozumienie dla polityki Rosji i sprzeciwiała się restrykcjom.
Stopa bezrobocia w Niemczech w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc. wobec również 6,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.
Angela Merkel zarzuciła Rosji, że anektując Krym i uczestnicząc w walkach na wschodniej Ukrainie, kwestionuje ład pokojowy w Europie i łamie prawo międzynarodowe. Kanclerz Niemiec uznała, że dalsze sankcje ekonomiczne są nieodzowne.
Polityk niemieckiej partii SPD Egon Bahr zaproponował we wtorek w telewizji n-tv, by w celu złagodzenia napięć w relacjach z Moskwą Zachód "respektował" zaanektowany przez Rosję Krym, nie uznając go jednak na płaszczyźnie prawa międzynarodowego.
39 proc. Niemców opowiada się za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję; 48 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu, którego rezultaty opublikowała w niedzielę wieczorem niemiecka telewizja publiczna ARD.
Pomiędzy kanclerz Niemiec Angelą Merkel a szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem pojawiły się różnice zdań w podejściu do Rosji i prezydenta Władimira Putina - pisze tygodnik "Der Spiegel". Steinmeier zaprzecza tym twierdzeniom.
W Gifhorn w Niemczech można spotkać psa, który jest "matką zastępczą" dla wielu gatunków zwierząt. Wychował jelonki, młode dziki, a nawet kurczaka. Zaskakujące jest to, że to pies, a nie suka tak dba o młode zwierzęta.
Niemieckie Ministerstwo Środowiska przygotowało nietypową internetową kampanię reklamową, dzięki której chce zainteresować młodych ludzi kwestią ochrony klimatu. Przygotowała spoty reklamowe, w których m.in. córka przyłapuje rodziców w sytuacji intymnej. Morał całej sytuacji: "Dla ochrony klimatu zgaś światło podczas seksu".
Niemcy chcą od 2016 r. wprowadzić system opłat za autostrady. Budzi on wątpliwości zarówno eurodeputowanych, jak i ekspertów, bo faworyzuje Niemców, zaś płacić mają obywatel innych krajów UE.
Komputery niemieckich instytucji rządowych i firm są celem codziennych coraz intensywniejszych cyberataków ze strony tajnych służb innych państw, zwłaszcza Rosji i Chin - ostrzegł we wtorek szef kontrwywiadowczego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV).
Avi Primor w Bundestagu wyraził uznanie dla władz niemieckich za według niego wzorowe rozliczenie się ze zbrodniami popełnionymi w III Rzeszy przez nazistów.
Sigmar Gabriel wypowiedział się w niedzielę w wywiadzie dla telewizji ARD przeciwko - jak się wyraził - "wymachiwaniu szabelką" przez NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu oraz przeciwko zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.
Niemiecki rząd z rosnącym niepokojem obserwuje działania Rosji na Bałkanach, zmierzające do politycznej i ekonomicznej infiltracji tych krajów oraz niedopuszczenia do ich zbliżenia z Unią Europejską - napisał w niedzielę tygodnik "Der Spiegel".
Deklaracja ma związek w obchodzonym w niedzielę Dniem Żałoby Narodowej. Wówczas Niemcy oddają hołd ofiarom obu wojen światowych, terroryzmu i prześladowań politycznych. "My, Niemcy, odczuwamy głęboki wstyd z powodu winy za zbrodnie popełnione na Polakach przez Niemców oraz w imieniu Niemiec" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.
3 tys. osób wzięło udział w demonstracji przeciwko islamistom zorganizowanej w sobotę w Hanowerze przez ruch "Chuligani przeciwko salafitom". Tym razem nie doszło do poważniejszych incydentów. Poprzednia manifestacja w Kolonii zakończyła się uliczną bijatyką.
Twierdzenia, że podczas rozmów o zjednoczeniu Niemiec Moskwie obiecano, że NATO nie rozszerzy się w przyszłości na wschód od Odry, nie znajdują potwierdzenia w faktach. W czasie tamtych rozmów padały różne wypowiedzi. Niektóre z nich Rosjanie interpretują na swoją korzyść, wyrywając je jednak z kontekstu.