Grecja

Grecja

Ateny rezygnują z pakietu pomocowego. S&P obniża im rating

Agencja Standard & Poor's obniżyła w piątek rating Grecji o jeden stopień, z "B" do "B-". Tego samego dnia greckie władze poinformowały, że nie chcą nadal korzystać z pakietu pomocowego UE, lecz będą zabiegać o tymczasowe finansowanie pomostowe.

EBC nie wierzy w Grecję? Sytuacja Aten pogarsza się

Grecja znalazła się pod presją po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił niespodziewanie, że nie będzie udzielał kredytów pod zastaw jej obligacji. Komisarz UE ds. gospodarczych zapowiedział, że państwa eurolandu czekają na program działań rządu w Atenach.

Rafał Hirsch: czy Grecja za miesiąc opuści strefę euro?

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.

Rokita o rządzie Grecji: rosyjscy lobbyści, jeśli nie agenci

Jeśli zadać sobie trudu i posiedzieć w internecie nad życiorysami ludzi, którzy objęli władzę w dzisiejszej Grecji, to jest jasne, że albo oni sami od dawna są rosyjską agenturą, albo cała ta grupa jest zinfiltrowana przez rosyjski wywiad - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 Jan Rokita. - Dla bezpieczeństwa Europy i dla bezpieczeństwa Polski najlepiej, jakby oni jak najszybciej opuścili Unię Europejską - dodał.

Premier Grecji zapewnia: nie chcemy konfliktu z UE

Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił w sobotę o "czas wytchnienia" i zapewnił, że "nie szuka konfliktu z partnerami unijnymi i innymi międzynarodowymi". Zrobił to w oświadczeniu przesłanym e-mailem do agencji Bloomberg News.

Przed unijnym szczytem ws. sankcji. Grecja wykorzysta rosyjską kartę?

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zwołała nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE. To reakcja na zintensyfikowanie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie. - Europa powinna mówić jednym głosem po tym, co stało się w Mariupolu. Musimy reagować bardzo twardo, ale jednoznacznie i solidarnie - mówił przed unijną naradą szef MSZ Grzegorz Schetyna. Niepewne jednak jest stanowisko nowego greckiego rządu. Czy będzie szukał sponsora w Moskwie?

"Długoletni przyjaciel i sojusznik" gratuluje Ciprasowi

Prezydent USA Barack Obama pogratulował nowemu premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi zwycięstwa w niedawnych wyborach i zadeklarował, że Waszyngton gotów jest do współpracy z Atenami w ożywieniu greckiej gospodarki.

Negatywna reakcja greckiej giełdy. Po deklaracjach rządu

Giełda w Atenach zareagowała w środę negatywnie na pierwsze deklaracje zdominowanego przez radykalne lewicowe ugrupowanie SYRIZA rządu Grecji, a jej główny wskaźnik obniżył się od chwili porannego otwarcia do godziny 14 o 8,5 proc., do 716,96 punktów.