Angela Merkel

Angela Merkel

Decydująca tura rozmów w Berlinie. Merkel nie traci nadziei

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mimo dużych różnic zdań między uczestnikami negocjacji o nowym niemieckim rządzie koalicyjnym nie traci nadziei na porozumienie. - Uważam, że może się udać - powiedziała w czwartek w Berlinie przed decydującą turą negocjacji.

Merkel obok Macrona może "wyglądać okropnie staroświecko"

Kadencja prezydenta Francji Emmanuela Macrona może osłabić już skomplikowane przywództwo Niemiec w Europie - pisze w środę "Financial Times", zastanawiając się, czy Niemcy Angeli Merkel za rządów Macrona będą hegemonem czy politycznym karłem.

Merkel chce, by "za 10 lat Niemcom nadal dobrze się żyło"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel optymistycznie oceniła w piątek szanse na utworzenie koalicyjnego rządu z udziałem jej bloku partii chadeckich CDU/CSU oraz FDP i Zielonych. Rozpoczęte dwa tygodnie temu rozmowy sondażowe ujawniły różnice zdań w kluczowych kwestiach.

Możliwi koalicjanci Merkel naradzali się w Berlinie

W Niemczech trwają wstępne rozmowy o utworzeniu nowego rządu Angeli Merkel. W czwartek w Berlinie spotkali się liderzy Zielonych i Wolnej Partii Demokratycznej (FDP). Atmosfera rozmów była dobra, ale między tymi partiami jest sporo różnic programowych.

Merkel: wydarzenia w Turcji idą w złym kierunku

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel powiedziała w czwartek, że popiera ograniczenie funduszy przedakcesyjnych dla Turcji z powodu łamania zasad demokracji w tym kraju. Kanclerz wypowiedziała się w tej sprawie podczas pobytu w Brukseli, gdzie odbywa się szczyt Unii Europejskiej.

Merkel "poruszy na unijnym szczycie kwestię praworządności"

Wielokrotnie zapowiadaliśmy w Brukseli, że poruszymy ten problem, ponieważ praworządność jest dla nas rdzeniem europejskich wartości i europejskiego ładu, jest fundamentem Unii prawa - powiedział dziennikarzom bliski współpracownik Angeli Merkel. Według niego podczas spotkania przywódców nie dojdzie jednak do sytuacji, w której konkretne kraje "zostaną postawione pod pręgierzem".

Partia Merkel ma kandydata na szefa Bundestagu

Obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble ma zostać przewodniczącym Bundestagu - podały w środę niemieckie media. Blok partii chadeckich CDU/CSU zamierza wysunąć kandydaturę 75-letniego polityka na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu 17 października.

Rzecznik niemieckiego rządu: Merkel docenia wigor i europejską pasję Macrona

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę w Berlinie, że kanclerz Angela Merkel docenia "wigor" i "europejską pasję" prezydenta Francji Emmanuela Macrona, uważa jednak, że jest za wcześnie na ocenę jego propozycji reform Unii Europejskiej. Przywódcy Niemiec i Francji mają się spotkać w czwartek w Tallinnie.

"Kolejny rząd musi wspierać Francję"

Nowy niemiecki rząd musi wspierać prezydenta Francji Emmanuela Macrona w jego programie reform Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący niemieckich Zielonych Cem Oezdemir.

Juncker: Europie potrzebny jest silny rząd niemiecki

"W obliczu globalnych wyzwań dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebny jest Europie silny rząd niemiecki" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel po niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Wygrywa zdrowy rozsądek". Włosi o niemieckich wyborach

Wynik niedzielnych wyborów w Niemczech, zakończonych zwycięstwem kanclerz Angeli Merkel i upadkiem perspektywy wielkiej koalicji, podzielił polityków we Włoszech. Rząd wstrzymuje się z komentarzem. Prawica wyraża satysfakcję z wyniku Altenatywy dla Niemiec.