Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Putin dostał ultimatum od "koalicji chętnych". Tusk: prawdziwy test

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina wraz z państwami "koalicji chętnych" oczekuje od Rosji całkowitego i bezwarunkowego wstrzymania walk od poniedziałku 12 maja. - Jeśli Rosja odrzuci tę propozycję, to nikt nie będzie miał prawa mieć najmniejszych wątpliwości, kto opowiada się za pokojem, a kto opowiada się za wojną - powiedział z kolei Donald Tusk.

"Koalicja chętnych" w Kijowie. "Trzy wiadomości"

Premier Donald Tusk jest w Kijowie, gdzie razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wet za wet. Dostali 48 godzin

1171 dni temu rozpoczęła się zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. Po ujawnieniu przez ukraińskie służby węgierskiej siatki szpiegowskiej, Budapeszt poinformował o wydaleniu dwóch ukraińskich dyplomatów, którym zarzucono szpiegostwo. Spotkało się to z reakcją Kijowa i wydaleniem węgierskich dyplomatów na zasadzie wzajemności. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby wokół wojny w Ukrainie.

Stawiają Rosji warunek. Albo zawieszenie broni, albo sankcje

Kraje Europy Północnej tworzące Połączone Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Forces), opowiedziały się w piątek za dalszymi sankcjami przeciwko Rosji, jeśli ta nie zgodzi się na 30-dniowy rozejm w wojnie z Ukrainą. Odbyło się to w porozumieniu z USA i Ukrainą, która została zaproszona do "wzmocnionego partnerstwa".

Deklaracja Amerykanów w sprawie Ukrainy

Byliśmy dotąd największym krajem wspierającym Ukrainę i pozostajemy nim - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce. Mówiła też między innymi o negocjacjach pokojowych.