Wybory do europarlamentu 2019

Wybory do europarlamentu 2019

Żegnają się z Brukselą. Pechowa jedenastka europosłów

Siedmiu dotychczasowych europosłów, którzy z list Koalicji Europejskiej ubiegali się w niedzielnych wyborach o reelekcję, nie zdobyło ponownie mandatów. Podobny los spotkał troje europarlamentarzystów, starających się o ponowny wybór z list Prawa i Sprawiedliwości oraz jednego, startującego z listy Kukiz'15.

"Projekt zamknięty" vs "czas na dojrzały związek". Co dalej z Koalicją Europejską?

Po wyborach do europarlamentu politycy zastanawiają się nad przyszłością Koalicji Europejskiej. Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził, że dla jego partii "wszystkie drogi są otwarte", choć przypominał też, że "umawialiśmy się na do wyborów". Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował, że w jego ugrupowaniu zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z koalicji.

"Moim przeciwnikiem była i pozostaje lewica"

Liga wicepremiera Matteo Salviniego wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego we Włoszech. Ugrupowanie zdobyło 34,3 procent głosów. - Teraz dojdzie do zmian w Europie - powiedział Salvini na konferencji prasowej.

Jedna trzecia głosów w okręgu dla byłej premier

Niemal co trzeci głosujący w Małopolsce i Świętokrzyskiem stawiał "krzyżyk" przy nazwisku byłej premier Beaty Szydło (PiS). Prawo i Sprawiedliwość wygrało tu zdecydowanie, uzyskało blisko dwa razy więcej głosów niż Koalicja Europejska.

Nowy Parlament Europejski. Kto zyskał, kto stracił?

Według najnowszej prognozy PE Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów w Parlamencie Europejskim, Socjaliści i Demokraci 146, liberałowie 109, Zieloni 69, a konserwatyści 59 mandatów. W porównaniu z porannymi projekcjami kilka miejsc stracili socjaliści, a kilka zyskali liberałowie.

Kempa wyprzedziła Zalewską na Dolnym Śląsku

Koalicja Europejska zwyciężyła w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim z wynikiem 43,87 proc. głosów. Drugie miejsce z wynikiem 38,72 proc. zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Oba ugrupowania zdobyły po dwa mandaty. Europosłami zostaną Janina Ochojska i Jarosław Duda z KE oraz Anna Zalewska i Beata Kempa kandydujące z listy PiS. I tu niespodzianka - wiceprezes Solidarnej Polski o kilkadziesiąt tysięcy głosów wyprzedziła minister edukacji, startującą jako "jedynka" .

Wyniki eurosceptyków i populistów w krajach Unii

W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.

Prezydent dziękuje za "nieprawdopodobnie wysoką" frekwencję

Dziękuję, że mój apel o to, aby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego został wysłuchany - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była "nieprawdopodobnie wysoka". - To pokazuje dojrzałość naszego społeczeństwa - dodał.

Radosław Sikorski wygrał w kujawsko-pomorskim. Za nim Kosma Złotowski

Mandaty do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim zdobyli Radosław Sikorski (KE) oraz Kosma Złotowski (PiS). W Toruniu i Bydgoszczy wyraźnie wygrała Koalicja Europejska. Jednak, im bardziej na wschód okręgu kujawsko-pomorskiego, tym większe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości i zwycięstwa w kilku powiatach.

W Wielkopolsce mandaty dla byłych premierów

Cztery mandaty dla osób spoza regionu, tylko jeden dla "miejscowej". W regionie zwyciężyła Koalicja Europejska, która zdobyła 43,25 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 38,39 proc. poparcia, a Wiosna - 7,80 proc. Najwięcej głosów zdobyli: Ewa Kopacz (KE) i Zdzisław Krasnodębski (PiS).

"PiS wychował sobie zupełnie nowego wyborcę"

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek po południu ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z nimi Prawo i Sprawiedliwość otrzymało najwięcej, bo 45,38 procent głosów. - PiS przekonał konserwatywnego wyborcę z mniejszych miejscowości, zwłaszcza ze wsi - mówił w TVN24 Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", komentując wcześniej niepełne jeszcze wyniki wyborów. - PiS wychował sobie zupełnie nowego wyborcę i przekonał do siebie bardzo dużą skalę wyborców na prowincji - stwierdził Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

Arłukowicz i Brudziński, a potem długo, długo nikt

W okręgu zachodniopomorsko-lubuskim zdecydowanie wygrała Koalicja Europejska zdobywając 47,76 procent głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 36,85 procent wyborców. Indywidualnie najlepsze wyniki uzyskali Bartosz Arłukowicz oraz Joachim Brudziński. Tu spłynęły już głosy ze wszystkich 1841 obwodowych komisji wyborczych.

Jerzy Buzek wciąż niepokonany, ale to PiS bierze Śląsk

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ponad 43 proc. głosów na Śląsku. Miejsca w europarlamencie może być pewna Jadwiga Wiśniewska z tej partii, która zdobyła ponad 400 tys. głosów. Mimo to musiała uznać wyższość byłego wiceprzewodniczącego europarlamentu, Jerzego Buzka (Koalicja Europejska).

Czwarta siła tych wyborów. Pod progiem, ale politycznie znacząca

Powstała na prawej, skrajnej stronie sceny politycznej, do wyborów szła z radykalnym przekazem, mówiąc między innymi, że nie chce "Żydów, homoseksualistów i Unii Europejskiej". Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zakończyła wyborczy wyścig na czwartym miejscu i choć pierwsze sondaże dawały jej trzech eurodeputowanych, dane przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą w poniedziałek rano umiejscowiły Konfederację pod progiem wyborczym.