Oscary 2018

Oscary 2018

Paul Thomas Anderson

O Paulu Thomasie Andersonie świat usłyszał przy okazji jego "Boogie Nights", za który otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za scenariusz oryginalny w 1998 roku. Dziesięć lat później otrzymał trzy nominacje, w tym pierwszą za reżyserię za film "Aż poleje się krew". W tym roku powtórzył sukces filmem "Nić widmo".

Guillermo Del Toro

"Kształt wody" to kolejny film meksykańskiego twórcy Guilleromo Del Toro, który przyniósł mu nominację do Oscara. Za "Labirynt fauna" nominowany był w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Jeden z najbardziej cenionych meksykańskich filmowców ma na koncie już m.in. Złotego Lwa MFF w Wenecji. Nominacja do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria jest jego pierwszą w dorobku.

Greta Gerwig

34-letnia Greta Gerwig ma na koncie ponad 40 ról. Jako scenarzystka zadebiutowała w 2007 roku współpracując z Joe Swanbergiem przy tekście do "Hanna wchodzi po schodach". Rok później z Swanbergiem nakręciła "Noce i weekendy". "Lady Bird" jest jej pierwszym samodzielnym pełnometrażowym filmem, który zachwycił krytyków i publiczność. Zdobył pięć nominacji do Oscara w tym dwie dla Gerwig za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny.

Christopher Nolan

Jeden z najbardziej kasowych reżyserów współczesnego kina. Przy okazji jeden z najbardziej charakterystycznych. 47-letni Christopher Nolan ceniony za niezwykłą umiejętność łączenia kina środka z głębokimi, filozoficznymi refleksjami, które najczęściej podejmowane są w kinie arthouse’owym. Zaczynał 30 lat temu filmem "Śledząc", którego budżet wynosił 6 tys. zł. Świat zachwycił w 2000 roku "Memento", który przyniósł Nolanowi pierwszą nominację do Oscara. Z każdym kolejnym filmem umacniał swoją pozycję w światowej kinematografii. "Dunkierka", która stała się najbardziej kasowym filmem o II wojnie światowej wszech czasów. dała Nolanowi dwie kolejne szanse na Oscara.

Jordan Peele

39-letni Peele dotychczas występował przede wszystkim w produkcjach telewizyjnych z jedną nagrodą Emmy na koncie. Jako scenarzysta filmowy zadebiutował przy okazji "Kenau". Jako reżyser zadebiutował horrorem "Uciekaj!", który przyniósł mu w sumie trzy nominacje do Oscara - za reżyserię i scenariusza, a sam film jest wśród nominowanych w kategorii najlepszy film. Jest piątym Afroamerykaninem z szansą na reżyserskiego Oscara, jednak pierwszym, który ma nominacje w tych trzech kategoriach (najlepszy film, reżyseria i scenariusz).

"Twój Vincent" z nominacją do Oscara. "Jesteśmy w pozycji Dawida i Goliata"

Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. - Czekałam na nominację, ale nie wyczekuję nagrody. Jesteśmy w pozycji Dawida i Goliata. Nie widzę dużych szans w walce z filmami, które mają budżet rzędu 175 milionów dolarów - mówiła Kobiela w rozmowie z TVN24.

Nagroda warta pięć dolarów. Lawrence, Hopkins i Bardem z szansami na Złote Maliny

Tradycyjnie dzień przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów poznaliśmy kandydatów do Złotych Malin - antynagród dla najgorszych filmów. Najwięcej, bo aż dziewięć nominacji, zdobył film "Transformers: Ostatni Rycerz", a tuż za nim uplasowała się "Ciemniejsza strona Greya" z ośmioma i "Mumia" z siedmioma. Wśród faworytów znalazł się też jednak "Mother!" Darrena Aronofsky'ego ze zdobywcami Oscarów - Jennifer Lawrence i Javierem Bardemem.

Akcje #MeToo i #TimesUp zdominowały galę SAG. Freeman o męskiej statuetce: To nie w porządku

To jest nie w porządku, ta statuetka jest całkowicie określona płciowo - zauważył Morgan Freeman, odbierając nagrodę amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild), przedstawiającą mężczyznę. Został za to nagrodzony gromkimi brawami. 24. gala SAG Awards pełna była odniesień do akcji #MeToo i #TimesUp. Wśród innych nagrodzonych znaleźli się m.in. Gary Oldman i Nicole Kidman.

Gary Oldman o roli Churchilla: wahałem się ze względu na fizyczną transformację

Widziałem wcześniejsze filmy Joe Wrighta. Pomyślałem sobie, że jeśli on we mnie wierzy, to powinienem się zgodzić i też mieć nieco wiary w samego siebie - powiedział w rozmowie z Anną Wendzikowską z "Dzień Dobry TVN" Gary Oldman, który wcielił się rolę Winstona Churchilla w filmie "Czas Mroku". Za tę kreację zgarnął już Złotego Globa, teraz ma szansę na Oscara. - To najwybitniejszy aktor swojego pokolenia. Nie da się sfabrykować talentu, nie da się udawać geniusza - ocenił Oldmana reżyser filmu Joe Wright. Materiał programu "Wstajesz i weekend" TVN24.

Czarny protest na czerwonym dywanie. Złote Globy w cieniu skandali

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" zdominował 75. galę rozdania Złotych Globów. Dramat Martina McDonagha zdobył cztery statuetki. Tyle samo zdobył miniserial "Wielkie kłamstewka", najwięcej spośród produkcji telewizyjnych. Nie zabrakło odwołań do ostatnich skandali seksualnych w Hollywood i inicjatywy Time's Up.