Oscary 2018

Oscary 2018

Sally Hawkins

Sally Hawkins, która na koncie ma ponad 50 ról filmowych, nominowana jest za główną rolę w "Kształcie wody" Guillermo Del Toro. Brytyjska 41- letnia aktorka ma na koncie ponad 50 ról. Za rolę Poppy w "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" zdobyła Złoty Glob. Pierwszą nominację do Oscara przyniosła jej kreacja w allenowskim "Blue Jasmine", gdzie wcieliła się w siostrę tytułowej Jasmine.

Frances McDormand

Jedna z najwybitniejszych amerykańskich aktorek swojego pokolenia. W filmie po raz pierwszy zagrała w debiucie braci Coen "Śmiertelnie proste" (McDromand prywatnie jest żoną Joela Coena od 1984 r.). Za rolę w "Tramwaju zwanym pożądaniem" otrzymała w 1987 roku nominację do nagrody Tony. Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za rolę w "Mississippi w ogniu" Alana Parkera w 1989 roku. Rolą Marge Gunderson w "Fargo" zdobyła swojego pierwszego Oscara w 1996 roku. Nominacja za rolę Mildred jest jej piątą szansą na statuetkę.

Margot Robbie

O Margot Robbie zrobiło się głośno w 2013 roku gdy zagrała jedną z drugoplanowych ról w "Wilku z Wall Street". Później w 2016 roku świat zachwycił się jej rolą w "Legionie samobójców". Jednak rola Tonyi Harding w współprodukowanym przez siebie "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" przyniosła jej szereg nominacji do najważniejszych nagród filmowych oraz uznanie krytyków. To pierwsza nominacja do Oscara dla 27-letniej aktorki.

Saoirse Ronan

Pochodząca z Nowego Jorku, 23-letnia Saoirse Ronan świat zachwyciła 10 lat temu w "Pokucie" Joe Wrighta. Ta rola dała jej pierwszą nominację do Oscara. Drugą szansę na statuetkę miała w 2016 roku, gdy doceniona została za rolę w "Brooklyn". Jednak tytułowa rola w "Lady Bird" Grety Gerwig sprawiła, że od kilku miesięcy zachwycają się nią krytycy i międzyanrodowa publiczność.

Meryl Streep

Rekordzistka jeśli chodzi o liczbę nominacji do Oscara - Meryl Streep, powróciła w tym roku na kinowe ekrany wcielając się po raz kolejny w postać historyczną. W "Czwartej władzy" gra Katahrine Graham, jedną z najważniejszych postaci amerykańskich mediów XX wieku. Graham, która przejęła "Washington Post" po zmarłym mężu, była pierwszą kobietą w amerykańskiej prasie na stanowisku wydawcy gazety o zasięgu narodowym i jedną z niewielu, która władała całym wydawnictwem. Rola Graham w filmie Spielberga przyniosła jej 21 nominację do Oscara.

Timothee Chalamet

22-letni Timothee Chalamet zdobył pierwszą nominację do Oscara główną rolą w filmie "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagniniego, gdzie Nowojorczyk wcielił się w 17-letniego Eliego. Pomimo młodego wieku, aktor ma na koncie współpracę z m.in. Christopherem Nolanem, Gretą Gerwig czy Woodym Allenem. Jest najmłodszym nominowanym aktorem do Oscara w tej kategorii od 1944 roku.

Daniel Day-Lewis

Jeden z najwybitniejszych aktorów w historii, zdobywca trzech Oscarów 140 innych nagród - Daniel Day-Lewis zapowiedział, że po "Nici widmo" przechodzi na emeryturę. W swoim ostatnim filmie wciela się w postać Reynoldsa Woodcocka, który jest wybitnie utalentowanym projektantem mody.

Daniel Kaluuya

Daniel Kaluuya, nominowany za główną rolę w horrorze "Uciekaj!" Jordana Peele'a, znany jest przede wszystkim z ról serialowych. 28-letni Londyńczyk zagrał miedzy innymi w "Kumplach", "Czarnym lustrze" czy "Psychoville". Zagrał też m.in. w "Sicario" Denisa Villeneuve oraz wielkim już hicie "Czarna Pantera" Ryana Cooglera.

Gary Oldman

Legenda brytyjskiej sceny i filmu. Gary Oldman pomimo swoich 92 ról filmowych i telewizyjnych nominowany do Oscara jest dopiero po raz drugi. Szansę na pierwszą stauetkę miał w 2012 roku dzięki roli w "Szpiegu". Brawurowa kreacja Winstona Churchilla w "Czasie mroku" Joe Wrighta przybliża go coraz mocniej do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Denzel Washington

Jeden z najwybitniejszych czarnoskórych aktorów współczesnego kina. Pierwszą nominację do Oscara otrzymał 30 lat temu za drugoplanową rolę w "Krzyku o wolność". W 1990 roku jako drugi w historii Afroamerykanin odebrał statuetkę dla najlepszego aktora za rolę w "Chwale" Edwarda Zwicka. Po drugą statuetkę sięgnął w 2002 roku za rolę w "Dniu próby". Rola w "Roman J. Israel, Esq." dała mu ósmą szansę na Oscara.

"Czas mroku"

Maj 1944 roku. W Europie wojska niemieckie zdobywają kolejne kraje. Pada Holandia, Belgia, lada moment podda się Francja. W Wielkiej Brytanii do dymisji podaje się Neville Chamberlain, a nowym premierem zostaje Winston Churchill. "Czas mroku" skupia się na pierwszych tygodniach Churchilla na stanowisku, który musi zmierzyć się z kluczowymi dla historii decyzjami.

Sam Rockwell

Sam Rockwell na koncie ma już blisko sto ról telewizyjnych i filmowych. Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1988 roku w horrorze "Dom klownów". Dziewięć lat później rola w "Psim trawniku" przyniosła mu pierwsze prestiżowe nagrody i miano jednego z najciekawszych hollywoodzkich aktorów charakterystycznych. Na pierwszą nominację musiał czekać trzydzieści lat. W "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri" po raz drugi zagrał u Martina McDonagh.

"Czwarta władza"

"Czwarta władza" Stevena Spielberga to filmowa opowieść odsłaniająca historię publikacji raportu Pentagon Papers, które w szczegółowy sposób opisywały szokujące tajemnice wojny w Wietnamie.

"Dunkierka"

"Dunkierka" Christophera Nolana to najbardziej kasowy film dotyczący II wojny światowej wszech czasów. Jest to filmowa opowieść o ewakuacji w 1940 roku ponad 330 tysięcy żołnierzy brytyjskich, belgijskich i francuskich z plaż i portu w Dunkierce. Akcja nosiła kryptonim "Dynamo".

"Kształt wody"

"Kształt wody" to najnowsze dzieło meksykańskiego twórcy Guillermo Del Toro. Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962.

"Lady Bird"

"Lady Brid" to reżyserski debiut Grety Gerwig. To zabawna, momentami gorzka komedia o relacjach matki i córki, która przeżywa właśnie swoją pierwszą młodzieńczą miłość i staje przed koniecznością wyboru dalszej edukacji.

"Nić widmo"

"Nić widmo" to opowieść o londyńskim projektancie mody Reynoldsie Woodcocku, który znajduje swoją muzę i kochankę Almę.

"Tamte dni, tamte noce"

"Tamte dni, tamte noce" to ekranizacja powieści André Acimana o tym samym tytule. Reżyser Luca Guadangino zabiera widzów w utopijny świat pierwszej miłości, która nie może zakończyć się szczęśliwie.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

Gorzki dramat Martina McDonagha "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" To historia matki - Mildred (Frances McDormand), której córka została brutalnie zgwałcona, zabita, a następnie spalona.

"Uciekaj!"

Historia młodego czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona (Daniel Kaluuya), który wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny – Rose Armitage (Allison Williams).