Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Tadeusz Bartoś

Tadeusz Bartoś - filozof i teolog, publicysta, dr habilitowany, profesor nadzwyczajny na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Do 2007 dominikanin.

Janina Ochojska

Janina Ochojska – polska działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Laureatka nagród krajowych i zagranicznych między innymi: Order Ecce Homo, kawaler Legii Honorowej, tytuł Kobieta Europy (1994), nagroda im. Jana Karskiego (USA), Order Uśmiechu, nagroda Fundacji im. Romerów (Kanada), nagroda Pax Christi International Peace Award, Medal św. Jerzego przyznany przez Tygodnik Powszechny, Atsushi Nakata Memorial (Japonia). W 2004 r. w ankiecie tygodnika Polityka znalazła się na 7. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. 13 listopada 2009 za zasługi dla wspierania obrazu Polski w świecie poprzez wytrwałą budowę jej wrażliwego, humanitarnego oblicza minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową "Bene Merito". W 2010 została laureatką Nagrody Lecha Wałęsy. W 2000 r. ukazała się książka wywiad-rzeka: "Niebo to inni".

Michał Kleiber

Michał Kleiber - naukowiec, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, były minister nauki, od 2007 prezes Polskiej Akademii Nauk, były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów z nauką. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydziale Matematyki, Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił następnie doktorat i habilitację. W 1989 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Od lat związany z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1995–2006 pełnił funkcję dyrektora tej jednostki. Jest autorem blisko 250 publikacji naukowych i siedmiu książek poświęconych zastosowaniom nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie. W latach 1976–1981 pracował na niemieckich uniwersytetach w Stuttgarcie, Hanowerze i Darmstadt. Od 1983 do 1984 był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Kalifornijskim, a od 19 października 2001 do 31 października 2005 był ministrem nauki i szkolnictwa wyższego (od 2 maja 2004 ministrem nauki i informatyzacji) oraz (do czasu likwidacji) przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych w rządach Leszka Millera oraz Marka Belki. W latach 2003–2005 zajmował stanowisko przewodniczącego rządowego Komitetu ds. Umów Offsetowych. Od 19 stycznia 2006 sprawował funkcję doradcy społecznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów z nauką. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, od 1 stycznia 2007 zajmuje stanowisko prezesa PAN. Wybrany członkiem Austriackiej Akademii Nauk (2002), Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (2006), Academia Europaea (2009), Europejskiej Rady Badań (2006), Komitetu Sterującego Rady Zarządzającej Europejskiej Fundacji Nauki w Strasburgu (2007), Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) (2009).

Paweł Łuków

Paweł Łuków – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Wydziału Filozofii i Socjologii. Autor wielu publikacji z zakresu etyki i filozofii medycyny.

Weronika Chańska

Weronika Chańska - absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2000 r. uzyskała tytuł magistra filozofii na Wydziale Filozofii i  Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzowała się na tym samym wydziale w 2007 r. (Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej). Absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracowniczka organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka. Autorka wielu publikacji z dziedziny filozofii i etyki, m.in. Nieszczęsny dar życia, Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej.

Tomasz Bagiński

Tomasz Bagiński - rysownik, animator, reżyser. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Jego pierwszy studencki film Rain, wygrał kilka lokalnych nagród i stał się przepustką do firmy Platige Image, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora kreatywnego. Między 1999 i 2002 pracował nad swoim debiutem krótkometrażowym Katedrą, która w 2002 roku zdobyła główną nagrodę na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany. W 2004 roku zrealizował swój drugi film krótkometrażowy Sztuka spadania. W 2005 roku zdobył kolejną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH, tym samym stając się jedynym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał dwie główne nagrody. Jest autorem okładek do wszystkich książek Jacka Dukaja, w tym do powieści zatytułowanej Lód. W 2009 wyreżyserował kolejną krótkometrażową animację - Kinematograf, na podstawie komiksu Mateusza Skutnika z albumu Rewolucje: Monochrom. Poza realizacją swoich autorskich projektów pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji reklamowych i kinowych. Ma także na swoim koncie wiele publikacji w gazetach branżowych na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Japonię.

Krzysztof Obłój

Krzysztof Obłój - współczesny ekonomista polski, jeden z prekursorów nowoczesnej koncepcji zarządzania w Polsce. Zajmuje się strategią organizacji, strukturami i procesami organizacyjnymi. Był jednym z prekursorów nowoczesnej koncepcji zarządzania w Polsce po upadku starego systemu gospodarczego od początku lat 1980. Opublikował wtedy kilka podstawowych podręczników organizacji i teorii zarządzania.

Emilian Kamiński

Emilian Kamiński – aktor i reżyser teatralny, filmowy i musicalowy, wokalista i pisarz. Założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 4 grudnia 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Bukartyk

Piotr Bukartyk - autor i kompozytor piosenek, konferansjer, radiowiec, artysta kabaretowy. Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują go nazwać, przezwać, porównać i okrzyknąć. Bukartyk był już „poetą rocka” i „elektrycznym bardem”, co tylko szczątkowo i nad wyraz nieudolnie oddaje jego fenomen. Na polskiej scenie muzycznej Bukartyk jest bowiem zjawiskiem bezprecedensowym. Piotr Bukartyk wygrał niemal wszystkie przeglądy i festiwale, w których nagradza się przymioty tekstu piosenki. Od wielu lat występuje z recitalami autorskimi, najpierw solo zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą, a od 1999 r. z zespołem SEKCJA, powstałym przy okazji nagrywania płyty Z głowy. Nominowany do Fryderyka w kategorii dance i techno za płytę Szampańskie wersety, zawierającą parodie modnych nurtów.

Karol Musioł

Karol Musioł - fizyk doświadczalny, specjalizujący się w fizyce jądrowej, spektroskopii atomowej i plazmowej. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki, gdzie zajmuje się badaniami własności atomów i jonów oraz zastosowaniem laserów w diagnostyce plazmy, a także optyką nieliniową.

Adam Boniecki

Adam Boniecki - katolicki prezbiter, generał zakonu marianów w latach 1993-2000, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, publicysta Gazety Wyborczej. Od września 2007 r. współpracuje ze stacją Religia.tv należącą do grupy ITI. Jest autorem wielu publikacji i książek, m.in. Rozmów niedokończonych, Notesu rzymskiego i Kalendarium życia Karola Wojtyły.

Rafał Betlejewski

Rafał Betlejewski - performer, artysta parateatralny (założyciel Teatru Przezroczystego), copywriter, twórca akcji społecznych (m.in. "Spal wstyda" i "Tęsknię za tobą, Żydzie"). Interesuje się zjawiskiem tożsamości, przybierania ról społecznych, językiem i komunikacją społeczną.

Maria Dzielska

Maria Celina Dzielska – prof. zw. dr hab., historyk i filolog klasyczny, tłumacz antycznych tekstów źródłowych, zajmuje się historią starożytnego Rzymu i wczesnego Bizancjum. Pracuje w Instytucie Historii (Zakład Historii Bizancjum) Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. XX w. była zaangażowana w działalność opozycyjną u boku męża Mirosława Dzielskiego, twórcy polskiego liberalizmu chrześcijańskiego. Należy do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Jej książka pt. Hypatia z Aleksandrii, wydana w Krakowie w 1993 (III wyd. 2010), a w USA w 1995 przez Harvard University Press, została przetłumaczona na 8 języków, w tym również na tajski i koreański.

Barbara Wysocka

Barbara Wysocka – polska aktorka i reżyser. Absolwentka Wydziału Aktorskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest aktorką zespołu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W 2007 zadebiutowała jako reżyser wystawiając Klątwę wg Wyspiańskiego w Starym Teatrze w Krakowie. Kolejne inscenizacje to Kaspar Petera Handke (Teatr Współczesny we Wrocławiu), Pijacy Franciszka Bohomolca (Stary Teatr) oraz Opera dokumentalna o Okrągłym Stole i Anhelli Juliusza Słowackiego (Instytut Teatralny). W 2009 odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej premiera opery Zagłada Domu Usherów Philipa Glassa w jej reżyserii. W 2010 była nominowana do Paszportu Polityki w dwóch kategoriach: "Teatr" i "Muzyka poważna" i została nagrodzona Paszportem w kategorii "Muzyka poważna" za swój debiut reżyserski w operze.

Andrzej Depko

Andrzej Depko - doktor nauk medycznych, specjalista seksuolog, specjalista neurolog, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, członek Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Pełni również funkcję szefa programu szkoleniowego Akademii Zdrowia Seksualnego - projektu propagującego wiedzę seksuologiczną realizowanego przez Fundację Promocji Zdrowia Seksualnego. Autor książki "Pytania do seksuologa" (2005), zbudowanej w formie odpowiedzi lekarza na pytania pacjentów. Jako ekspert uczestniczy w audycjach radiowych, telewizyjnych, bierze udział w dyskusjach na stronach internetowych i w czasopismach.

Zbigniew Mikołejko

Zbigniew Mikołejko - filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Opublikował ponad 800 tekstów - oprócz polskiego, w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Jest m.in. autorem książek: "Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu", "Kim jestem dla ciebie..." (antologia), "Elementy filozofii" (siedem wydań), "Mity tradycjonalizmu integralnego".

Zygmunt Konieczny

Zygmunt Konieczny - kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca piosenki literackiej. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji w l. 1956 - 62. W 1959 r. debiutował w słynnym kabarecie literackim "Piwnica pod Baranami" i przez kilka lat był jego jedynym, profesjonalnym kompozytorem. Stworzył oryginalny styl piosenki, w której muzyka interpretuje poetycki tekst, wydobywa znaczenia, stwarza emocje. Nazywają go "wesołym kompozytorem smutnych piosenek". Tworzył muzykę do tekstów wybitnych poetów polskich i obcych, interpretowanych przez wielu wykonawców.

Agnieszka Graff

Agnieszka Graff – pisarka, tłumaczka i publicystka, związana z ruchem feministycznym. Autorka Świata bez kobiet (2001). Członkini zespołu "Krytyki Politycznej". Studiowała na angielskim University of Oxford, w Amherst College w stanie Massachusetts w USA i w warszawskiej Szkole Nauk Społecznych PAN. W 1999 doktoryzowała się z literatury.

Łukasz Rostkowski

L.U.C, właściwie Łukasz Rostkowski - polski reżyser, raper, kompozytor i producent, z wykształcenia prawnik. Założyciel, wokalista i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów m.in. filozofii "czterech galaktyk" zakładającej kreowanie przekazu opartego na połączonych ze sobą czterech dziedzinach sztuki - słowie, muzyce, filmie i grafice. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków otrzymał w 2010 r. Paszport Polityki.

Cezary Szczylik

Cezary Szczylik – profesor, polski onkolog i hematolog. W 1989 otrzymał stypendium w Thomas Jefferson University w Filadelfii i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Powrócił do kraju w 1993 roku i został kierownikiem Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie (obecnie Wojskowego Instytutu Medycznego), którą kieruje do dziś.