Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Jerzy Sadowski

Jerzy Sadowski - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista w zakresie kardiochirurgii. Jest dyrektorem Oddziału Kardiochirurgii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie,  dyrektorem Instytutu Kardiologii CM UJ oraz członkiem licznych towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Praca profesora została doceniona i nagrodzona wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. tytułem doktora h.c. Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.

Ewa Woydyłło

Ewa Woydyłło – w jej rodzinnej biografii jest Katyń i Kazachstan. Mama nauczyła ją tolerancji, Ameryka tego, że życie można dowolnie kształtować i nigdy nie jest za późno na naukę. Jest doktorem psychologii, od lat zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Autorka książek m. in: Sekrety kobiet, My–rodzice dorosłych dzieci, W zgodzie ze sobą, Rak duszy, Poprawka z matury. Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała medal św. Jerzego, za pracę z uzależnionymi w więzieniach - odznaczenie Ministra Sprawiedliwości.

Marek Chmaj

Marek Chmaj - profesor nauk prawnych, Stypendysta Research Support Scheme (1997-1988) oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uczestnik ponad stu konferencji naukowych Długoletni redaktor naczelny czasopisma "Athenaeum". Wykładał na wielu Uniwersytetach krajowych i zagranicznych, m.in. w Castellon (Hiszpania), Bari (Włochy) oraz Rydze (Łotwa). Kierownik Katedry Prawa Publicznego na Wydziale Prawa Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej oraz Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Ekspert m.in. Sejmu i Senatu oraz Instytutu Spraw Publicznych. Praktykujący radca prawny. Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji książkowych oraz prawie dwustu innych publikacji.

Stanisław Gomułka

Stanisław Gomułka – ekonomista i fizyk. Był wykładowcą i badaczem w wielu instytucjach akademickich, w tym na uniwersytetach Kolumbii, Harvarda, Pensylwanii oraz Uniwersytecie Stanfordzkim w USA, holenderskim Institute for Advanced Studies i Central European University na Węgrzech. Większość jego badań i wykładów dotyczyła wzrostu gospodarczego, makroekonomii i porównawczych systemów ekonomicznych. W latach 80. był konsultantem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, OECD i Komisji Europejskiej. W 1989 został doradcą polskiego rządu i członkiem zespołu, który zaprojektował polskie programy reform w czasie przełomowej fazy transformacji (tzw. plan Balcerowicza). W latach 1989–1995 i 1998–2002 pracował jako doradca polskiego Ministerstwa Finansów, w okresie 1995–1998 był doradcą Prezesa Narodowego Banku Polskiego. W latach 1989–1995 był także oficjalnym polskim negocjatorem z MFW w sprawie wszystkich programów makroekonomicznych, a w latach 1990–1992 negocjował z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim plan redukcji polskiego długu. Pod koniec 1991 doradzał także Jegorowi Gajdarowi i jego zespołowi w sprawie reform w Rosji. Od 2002 do 2007 był głównym ekonomistą PZU. Od 3 stycznia 2008 do 18 kwietnia 2008 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. 19 maja 2008 został powołany na głównego ekonomistę Business Centre Club. Stanisław Gomułka ma swój wpis w Who's Who in Economics (druga edycja, 1986 i trzecia edycja 1999) oraz w biograficznym słowniku największych (najczęściej cytowanych) ekonomistów świata.

Janusz Kapusta

Janusz Kapusta - rysownik, malarz i scenograf. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował również filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez siebie K-dron. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje z takimi pismami jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post", "The Boston Globe", "Graphis", "Print" i "Rzeczpospolita". W 2004 r. opublikował swoje odkrycie, w którym po raz pierwszy w historii udało mu się połączyć złoty i srebrny podział w jednej geometrycznej konstrukcji.

Tomasz Klekowski

Tomasz Klekowski - dyrektor Intela na region Europy Centralnej i Wschodniej. Związany z firmą od 1998 roku, swoją karierę u producenta procesorów rozpoczął jako konsultant dla sektora publicznego i przedsiębiorstw. Obecnie odpowiada on za działania Intela w Polsce, Albanii, Bośni, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Hercegowinie, Litwie, Łotwie, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgrzech.

Krzysztof Żmijewski

Krzysztof Żmijewski - Ekspert w dziedzinie energetyki. Swoje doświadczenie zdobył dzięki wieloletniej działalności naukowo-dydaktycznej na Politechnice Warszawskiej oraz pracy w instytucjach związanych z sektorem energetycznym. Krzysztof Żmijewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, z którą to uczelnią związał także swoją późniejszą karierę zawodową. W latach 1998 - 2001 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wcześniej uczestniczył w tworzeniu Krajowej Agencji Poszanowania Energii, a także w koordynacji jej europejskiej działalności. W latach 1993-1998 był prezesem KAPE. Od 1991 r. do 1993 r. pełnił również funkcję wiceministra i podsekretarza stanu w Ministerstwie Budownictwa, nadzorując kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej. W latach 1997-2000 był przedstawicielem Polski w Komitecie SAVE - pierwszego programu UE, w którym uczestniczyła Polska. Obecnie pełni funkcję Sekretarza Generalnego Społecznej Rady ds. Narodowego Programu Redukcji Emisji przy Wicepremierze i Ministrze Gospodarki oraz członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jest profesorem PW, poprzednio wykładał również na PJWSTK i KSAP.

Michał Jaworski

Michał Jaworski – dyrektor ds. polityki korporacyjnej Microsoftu, najstarszy stażem pracownik tej firmy w Polsce. W latach 2002-2005 współpracował z Institute for Prospective Technological Studies w Sewilli współtworząc dwa raporty na temat rozwoju społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy w Europie Wschodniej. Brał udział w tworzeniu projektów Interkl@asa i "Internet dla Szkół". Pracował nad stworzeniem Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla Polski. Od 2001 roku jest członkiem rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. W kwietniu 2009 roku wybrany na wiceprezesa PIIT ds. rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Informatyki i Telekomunikacji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, jest także ekspertem Krajowej Izby Gospodarczej. Bierze udział w pracach Koalicji na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Sławomir S. Sikora

Sławomir S. Sikora - Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA od czerwca 2003 roku. Od marca 2005 r. odpowiada także za całość operacji Citigroup w Polsce jako Chief Executive Officer i Citigroup Country Officer. W grudniu 2005 roku został powołany w skład Citigroup Management Committee. Jest Członkiem Zarządu Związku Banków Polskich. Ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki. W latach 1990-1994 był Dyrektorem Departamentu Systemu Bankowego i Instytucji Finansowych w Ministerstwie Finansów. Od 1994 do 2001 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu Powszechnego Banku Kredytowego S.A., gdzie odpowiadał za pion korporacyjny banku oraz bankowość inwestycyjną. W latach 2001-2003 Prezes AmerBanku.

Ewa Łętowska

Ewa Łętowska - prawnik, profesor doktor habilitowany nauk prawnych; sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jan Hartman

Jan Hartman - filozof i bioetyk, profesor nauk humanistycznych, wydawca i publicysta, wykładowca akademicki.

Henryka Teodora Bochniarz

Henryka Teodora Bochniarz - ekonomistka, była minister przemysłu, od 1999 prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Monika Płatek

Monika Płatek - Profesor UW, wykłada na Wydziale Prawa i Administracji. Jest kierowniczką Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego WPiA UW. Prowadzi zajęcia na Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk.

Krzysztof Pietraszkiewicz

Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes Związku Banków Polskich. Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowych Studiów SGH w zakresie Finansów i Bankowości. Od 1991r. związany z ZBP. Członek Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Przewodniczący Rady Nadzorczej Biura Informacji Kredytowej S.A. Od kwietnia 2002r. do lipca 2003 przewodniczący Rady Nadzorczej banku PKO BP S.A. Reprezentuje sektor bankowy w Komisji Nadzoru Bankowego od początku 1998 roku. Dyrektor Biura i następnie Dyrektor Generalny ZBP. Od kwietnia 2003r. Prezes ZBP.

Seweryn Aszkenazy

Seweryn Aszkenazy – współzałożyciel stowarzyszenia kultury żydowskiej Beit Warszawa (z hebr. dom) W 2003 Stowarzyszenie zostało członkiem Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego. Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa spełniło swoje zadanie, jako propagator idei odnowy życia żydowskiego w Polsce. Prowadziło nabożeństwa szabatowe, święta żydowskie zgodnie z zasadami judaizmu postępowego, naukę języka hebrajskiego oraz weekendową szkółkę dla dzieci Beit Jeladim.

Sebastian Mikosz

Sebastian Mikosz – autor książki „Leci z nami pilot”, były prezes PLL LOT, obecnie Senior Advisor at Societe Generale Corporate & Investment Banking.

Krystyna Szafraniec

Krystyna Szafraniec - kierownik Zakładu Socjologii, Edukacji i Młodzieży Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorka rządowego raportu ''Młodzi 2011''.

Janusz Cisek

Janusz Cisek - historyk, autor książek i opracowań historycznych, w latach 1992–2000 był dyrektorem Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku, obecnie jest dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, profesorem UJ i komendantem Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej.

Janusz Jankowiak

Janusz Jankowiak - ekonomista, publicysta, współpracownik prasy drugiego obiegu w okresie PRL. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, był doktorantem w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, a także stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Komisji Europejskiej. W latach 80. związany z wydawnictwami podziemnymi. W różnych okresach wchodził w skład redakcji "Wezwania", "21" i "Krytyki". Jego artykuły poświęcone ekonomii drukowały także m.in. "Przegląd Wiadomości Agencyjnych" i lubelski "Miesięcznik”. W latach 90. współpracował z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Od 1995 do 1997 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Gazety Bankowej". Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu. Od 2000 do 2006 pozostawał związany z przedsiębiorstwami sektora bankowego, został głównym ekonomistą w Westdeutsche Landesbanku, a w 2001 objął tożsame stanowisko w BRE Banku. Pełnił funkcję doradcy wicepremiera Jerzego Hausnera i premiera Donalda Tuska. Został przewodniczącym rady nadzorczej domu maklerskiego i współpracownikiem instytutów ekonomicznych.

Anna Gornostaj

Anna Gornostaj - aktorka teatralna i filmowa. W 1982 ukończyła PWST w Warszawie. 12 kwietnia tego samego roku zadebiutowała w teatrze. Aktorka spełniła swoje marzenia otwierając swój teatr – najpierw Towarzystwo Teatrum, a później Teatr Capitol, przy którym znajduje się także klub muzyczny.