Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Ludwik Sobolewski

Ludwik Sobolewski - prawnik, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1989). Odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Panthéon-Assass-Paris II. W 1995 na podstawie pracy Prawne aspekty unii Polski z Litwą na przełomie XV i XVI wieku uzyskał na UJ stopień doktora nauk prawnych. Ukończył aplikację sędziowską, w 1994 uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Pracował na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego (do 1995), w latach 1992–1993 był urzędnikiem w Urzędzie Rady Ministrów (w tym szefa URM). W 1994 został doradcą zarządu GPW, następnie w tym samym roku wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Od 1997 do 2002 wykładał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Był wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. W 2006 wygrał konkurs na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (zastąpił Wiesława Rozłuckiego). W 2010 ponownie w wyniku konkursu powołany na drugą kadencję. Obejmował też funkcje członka rad nadzorczych różnych przedsiębiorstw i organizacji finansowych. W 2007 powołany w skład rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jerzy Szwed

Jerzy Szwed - fizyk, profesor i nauczyciel akademicki, od 2009 do 2010 wiceminister nauki. Ukończył w 1973 studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 uzyskał stopień naukowy doktora, habilitował się w 1982. W 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Specjalizuje się w fizyce teoretycznej. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był dyrektorem Instytutu Informatyki UJ. W latach 2002–2003 pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, a od 2005 był dziekanem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wykładał na uczelniach zagranicznych (jako profesor wizytujący), przez kilka lat przebywał na stażach naukowych m.in. we Francji i Niemczech. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych.

Mirosława Marody

Mirosława Marody - socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W 1970 roku ukończyła studia socjologiczne w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzowała się w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, natomiast habilitację uzyskała w 1985 roku. W 1994 roku uzyskała tytuł profesora. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego na stanowisku kierownika Zakładu Psychologii Społecznej. Do jej zainteresowań naukowych wliczają się zagadnienia społeczeństwa ponowoczesnego, społeczeństwa polskiego oraz społeczna historia jednostki.

Mateusz Pospieszalski

Mateusz Pospieszalski - kompozytor, aranżer. Gra na saksofonie, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, akordeonie, śpiewa (także techniką alikwotową - tzw. tybetański śpiew gardłowy). Współpracował z zespołami: Śmierć Kliniczna, Maanam, Tie Break i Graal oraz Stanisławem Sojką i Anną Marią Jopek i Januszem Radkiem. Obecnie gra w zespole Voo Voo i współpracuje z zespołem YeShe oraz 2Tm2,3. W Voo Voo odpowiedzialny za instrumenty dęte, rozciągane i przeszkadzajki czyli saksofony, flety, basklarnet, instrumenty klawiszowe, akordeon, bębenki itp. Jest producentem muzycznym i aranżerem płyt Justyny Steczkowskiej ("Alkimja", "Femme Fatale"), zespołu Zakopower ("Musichal", "Na siedem", „Boso”) oraz Janusza Radka ("Dziękuję za miłość").

Stanisław Obirek

Stanisław Obirek - teolog, historyk, pedagog i dziennikarz, były jezuita. Pochodzi z Narola. Po maturze w 1975 został studentem teatrologii UJ, rok później, w 1976 wstąpił do zakonu jezuitów. Nowicjat odbywał w Starej Wsi. Wyświęcony na księdza w Neapolu w 1983, profesję zakonną złożył w 1991. Stanisław Obirek jest zaangażowany w dialog z innymi religiami (m.in. z judaizmem) i z niewierzącymi, m.in. jako twórca Centrum Kultury i Dialogu przy Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum". Jest rzecznikiem dialogu między religiami Wschodu i Zachodu.

Macio Moretti

Macio Moretti - (Maciej Moruś) urodził się w 1975 r. w Warszawie. Perkusista, basista, multiinstrumentalista oraz ceniony i nagradzany grafik. Jedna z najważniejszych postaci stołecznej alternatywy muzycznej. Założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar i Paris Tetris. Ostatnio najbardziej zajęty w newjazzowej formacji Mitch&Mitch, z którą w 2010 r. nagrał album „XXII Century Sound Pioneers”. Współzałożyciel wytwórni muzycznej lado ABC.

Krzysztof Rybiński

Krzysztof Rybiński - doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, tam też uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych o specjalności ekonometrycznej. Habilitację uzyskał w Szkole Głównej Handlowej. Pracował jako informatyk w firmie komputerowej w Japonii, następnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Był także konsultantem Banku Światowego, Uniwersytetu Środkowo-Europejskiego oraz dyrektorem administracyjnym w Centrum Badań Ekonomicznych Europy Środkowej i Wschodniej. Autor wielu publikacji naukowych i prasowych w zakresie ekonomii. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej. Od września 2010 sprawuje stanowisko rektora Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie.

Krzysztof Pomian

Krzysztof Pomian - filozof, historyk, eseista. W latach 1952-1957 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego; na tym samym wydziale obronił pracę doktorską i habilitacyjną oraz pracował jako adiunkt w Katedrze Historii Filozofii Narodowej. Do 1972 pracował w dziale rękopisów Biblioteki Narodowej, następnie wyjechał do Francji. We Francji został w 1984 profesorem w Krajowym Ośrodku Badań Naukowych (Centre national de la recherche scientifique, CNRS). Od 1999 jest także profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od stycznia 2001 jest dyrektorem tworzonego w Brukseli Muzeum Europy. Autor prac o filozofii współczesnej oraz związkach filozofii z polityką, m.in. zbioru esejów Filozofowie w kręgu polityki.

Katarzyna Górak Sosnowska

Katarzyna Górak Sosnowska - dr, adiunkt w Katedrze Socjologii SGH i od października 2010 - w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW; trener i wykładowca. Zajmuje się społeczno-gospodarczymi problemami świata arabskiego, społecznościami muzułmańskimi w Europie oraz edukacją międzykulturową.

Andrzej Rabczenko

prof. dr hab. Andrzej Rabczenko – Politechnika Warszawska, dyrektor Centrum Transferu Technologii i Rozwoju Przedsiębiorczości.

Edmund Wnuk-Lipiński

Edmund Wnuk-Lipiński - socjolog, nauczyciel akademicki, pisarz fantastyki naukowej. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskiwał następnie stopnie naukowego doktora i doktora habilitowanego w tej samej dziedzinie. W 1992 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie socjologii polityki. Był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Wykładał w Instytucie Nauk Humanistycznych w Wiedniu, na University of Notre Dame, na uczelniach wyższych w Kanadzie, Norwegii, Francji, Bułgarii oraz w Niemczech. Należy do międzynarodowych towarzystw socjologicznych. Był kierownikiem Katedry Socjologii w Collegium Civitas w Warszawie. W 2006 został wybrany na rektora tej uczelni. Wszedł również w skład rady patronackiej Instytutu Jagiellońskiego.

Krzysztof Antoni Meissner

Krzysztof Antoni Meissner – fizyk teoretyk, profesor doktor habilitowany nauk fizycznych, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych. Pracuje w Katedrze Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczy w badaniach w CERN.

Manuela Gretkowska

Manuela Gretkowska – polska pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Autorka następujących książek: My zdies' emigranty, Tarot paryski, Kabaret metafizyczny, Podręcznik do ludzi , Namiętnik, Światowidz, Silikon , Polka , Sceny z życia pozamałżeńskiego, Europejka, Kobieta i mężczyźni, Na dnie nieba, Obywatelka, Miłość po polsku.

Zygmunt Bauman

Zygmunt Bauman – socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu (ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności). Znawca i interpretator Holocaustu. Nagrodzony m.in. nagrodą im. Theodora W. Adorno i nagrodą Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych, zwaną też "hiszpańskim Noblem".

Tomasz Iwańca

GrubSon, właściwie Tomasz Iwańca - raper i producent muzyczny. Iwańca działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX wieku. Występował w formacjach 3oda Kru, Siła-Z-Pokoju i Super Grupa. W 2009 roku nakładem MaxFloRec ukazał się pierwszy oficjalny album rapera zatytułowany O.R.S.

Ryszard Tadeusiewicz

Ryszard Tadeusiewicz - polski automatyk, prof. dr hab. inż., trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, członek wielu organizacji krajowych i zagranicznych, m.in. Polskiej Akademii Nauk, Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Informatycznego (członek honorowy).

Ewa Bartnik

Ewa Bartnik – profesor genetyki, pracownik Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Prowadzi badania m.in. w dziedzinie genetyki mitochondrialnej. Znana popularyzatorka nauki, otrzymała m. in. nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych dla naukowca najbardziej przyjaznego mediom. Jest również współautorką podręczników biologii dla liceum oraz podręczników akademickich. Reprezentuje Polskę w grupie eksperckiej ds. nauk przyrodniczych w badaniu umiejętności uczniów PISA.

Kinga Baranowska

Kinga Baranowska - himalaistka młodego pokolenia. Mimo, iż mieszka od paru lat w Warszawie, mentalnie jest związana z Kaszubami. Na koncie swoich osiągnięć ma m.in. siedem ośmiotysięczników, na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka (Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzonga). Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Adam Sajnuk

Adam Sajnuk - ur. 10 marca 1976 w Warszawie. aktor, reżyser teatralny, scenarzysta. Założyciel, aktor i reżyser Teatru Konsekwentnego (rok powstania 1997), oraz prezes Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego.

Stanisław Woronowicz

Stanisław Woronowicz - matematyk i fizyk. Związany z Katedrą Metod Matematycznych Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim (od 1977 r. profesor tego uniwersytetu), oraz Instytutem Matematycznym PAN (od 1991 r. członek PAN). Wniósł znaczący wkład w rozwój pojęcia grup kwantowych, za co w 1993 roku otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.