Wybory prezydenckie w USA odbyły się z poszanowaniem praw człowieka, mimo pewnych utrudnień związanych ze zmianami w prawie wyborczym w niektórych stanach.
Spotkanie zwycięzcy wtorkowych wyborów prezydenckich Donalda Trumpa z prezydentem USA Barackiem Obamą odbędzie się w czwartek w Gabinecie Owalnym o godz. 11 czasu miejscowego (17 w Polsce) - poinformował Biały Dom.
Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto poinformował w środę, że rozmawiał z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem o planach współpracy. W trakcie rozmowy uzgodniono, że Nieto i Trump spotkają się jeszcze przed objęciem przez tego ostatniego urzędu prezydenta.
Jeszcze nie ostygły wyborcze emocje, a już ruszyła giełda nazwisk kandydatów do nowej prezydenckiej administracji. - To może być najbardziej eklektyczny i najbardziej kontrowersyjny gabinet w historii USA - przewiduje portal POLITICO. Sprawdźmy, z kim może rządzić 45. prezydent USA, gdy już przejmie obowiązki.
Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Władimir Żyrinowski razem z partyjnymi kolegami świętował w budynku rosyjskiego parlamentu zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Politycy wznieśli toast za pomyślność stosunków Rosji z USA. Jednak rosyjscy eksperci przestrzegają przed zbytnim entuzjazmem i ostrożnie oceniają możliwość ocieplenia relacji z Waszyngtonem.
Nie spodziewam się, by Donald Trump wycofał się z obietnic złożonych na szczycie NATO, podobnie jak nie zniesie obowiązków wizowych - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone mogą wejść w samoizolację, dlatego że Donald Trump ma izolacjonistyczne instynkty - stwierdził w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Wspólnie z nim zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA komentowali Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Maria Rokita i Ryszard Schnepf.
Meksykańska minister spraw zagranicznych Claudia Ruiz Massieu oświadczyła w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA, że płacenie za budowę muru na całej granicy z jej krajem, którą w kampanii wyborczej zapowiadał Donald Trump, "nie wchodzi w zakres przewidywań" jej rządu.
Jestem dumny z Hillary Clinton - powiedział ustępujący prezydent USA Barack Obama. Jak mówił, jej walka o fotel prezydencki to przesłanie dla amerykańskich kobiet, że "mogą sięgać po najwyższe szczeble władzy". Równocześnie poinformował, że zaprosił do Białego Domu prezydenta elekta Donalda Trumpa, by w sposób sprawny przekazać władzę jemu i jego zespołowi.
- Wszystko w stosownym czasie - tak menedżer kampanii wyborczej prezydenta elekta Donalda Trumpa odpowiedziała dziennikarzom dopytującym, czy prezydent elekt spełni zapowiedzi z kampanii wyborczej wobec Hillary Clinton. Republikański polityk mówił, że jeśli wygra, powoła prokuratora dla prowadzenia śledztwa w sprawie domniemanego łamania prawa przez demokratyczną rywalkę, gdy była sekretarzem stanu.
- Cały czas wierzę w Amerykę i jeśli wy również w nią wierzycie, trzeba przyjąć Donalda Trumpa jako prezydenta - powiedziała w środę Hillary Clinton. Było to pierwsze wystąpienie kandydatki demokratów po tym, jak ogłoszono, że 45. prezydentem USA zostanie właśnie Trump.
Przy okazji wyborów prezydenckich Amerykanie głosowali w różnych stanach, bądź nawet lokalnie, w referendach dotyczących takich kwestii jak narkotyki, pornografia, broń, płaca minimalna czy kara śmierci.
"Społeczeństwo amerykańskie postanowiło zrobić przerwę w procesie postępowych przemian" - komentuje wyniki wyborów w USA niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta". "Możliwe jest, że Amerykanie okazali się niegotowi do wyboru pierwszej w historii kobiety prezydenta" - podkreśla ten dziennik.
Przegranymi wtorkowych wyborów prezydenckich w USA obok demokratki Hillary Clinton są też sondażownie, które nie przewidziały zwycięstwa Donalda Trumpa. Nie doszacowały one m.in. poparcia białych robotników dla kandydata republikanów - wskazują eksperci.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że Europę i Stany Zjednoczone wiele łączy, dlatego powinny nadal dobrze współpracować.
Prezydent Ukrainy pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa i zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie. Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że USA nadal będą wspierały jego kraj w walce z agresją Rosji. Na Ukrainie wyborcze zwycięstwo republikanina jest przyjmowane z obawami. Zaniepokojenie budzą głównie jego wypowiedzi na temat zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu.
Prezydent USA Barack Obama złożył w środę gratulacje zwycięzcy wyborów prezydenckich Donaldowi Trumpowi i zaprosił go do Białego Domu na czwartek, aby omówić przekazanie władzy - poinformowała służby obecnego prezydenta.
Odpowiednikiem prezydenta Władimira Putina jest urzędujący prezydent USA Barack Obama - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że w związku z tym w najbliższym czasie rosyjski prezydent nie planuje spotkania z Donaldem Trumpem.
Stosunki Izraela z USA opierają się na "wspólnych wartościach", a kraje te mają wspólne interesy - stwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu, gratulując w środę Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prezydent elekt zaprosił szefa izraelskiego rządu na spotkanie "przy pierwszej nadarzającej się sposobności".
"Silne NATO jest dobre zarówno dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych" - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. W TVN24 BiS trwa program specjalny #AmerykaWybiera.