Programy

"Ciągłość to pewien rodzaj komunikatu, że żyjemy"

Programy

Aktualizacja:
"Ciągłość to pewien rodzaj komunikatu, że żyjemy"
tvn24Profesor Marcin Król w "Xięgarni"

Jesteśmy w świecie ciągłym, kiedy pamiętamy. Jeżeli odrzucimy pamięć, to nas nie ma - mówił w "Xięgarni" profesor Marcin Król. Jego najnowsza publikacja to esej "Do nielicznego grona szczęśliwych".

Profesor Marcin Król jest filozofem, historykiem idei, wykładowcą akademickim, publicystą.

To autor m.in. głośnej książki "Byliśmy głupi", w której rozprawia się z polską transformacją po 89 roku.

W "Xięgarni" mówił między innymi o problemie zerwania ciągłości.

- Ludzie nie widzą potrzeby ciągłości do tego, żeby lepiej rozumieć świat. Jeżeli ze studentami, z kimkolwiek, rozmawiam i mówię coś o Wielkiej Improwizacji, po prostu mówię słowo "Wielka Improwizacja", to po chwili widzę w oczach, że muszę wytłumaczyć, o co to chodzi, kto napisał Wielką Improwizację - powiedział.

Jego zdaniem, powodem zerwania ciągłości jest to, że "nie umiemy się izolować od ilości i uzyskujemy fatalne wykształcenie". - Jeżeli w domu, do którego pani wchodzi, nie ma książek, nie ma dużej półki z książkami, to znaczy, że dzieci nie będą czytać w przyszłości - zaznaczył. - Ciągłość ma też takie znaczenie, że to jest pewien rodzaj komunikatu, że żyjemy - podkreślił profesor Król. Wskazał przykład. - Bardzo wybitny amerykański krytyk Eric Karpeles napisał książkę o obrazach u Prousta. Tę książkę przeczytał jego przyjaciel Francuz, który przedtem czytał książkę Józefa Czapskiego, która nosi tytuł "10 wykładów o Prouście" (…) Eric Karpeles zaciekawił się tą książeczką, przeczytał ją i wpadł w namiętność. Popracował sześć lat i napisał fenomenalną 600-stronicową biografię Józefa Czapskiego po angielsku, nie znając polskiego. Wyszła w tej chwili. Ma znakomite recenzje na Zachodzie (…) Wyjdzie w Polsce na wiosnę - mówił.

- To jest fantastyczny przykład ciągłości i tego, co można zrobić - podkreślił. - Jesteśmy tylko wtedy, jeżeli jesteśmy w świecie ciągłym, w czasie, innymi słowy, kiedy pamiętamy. Jeżeli odrzucimy pamięć, to nas nie ma - dodał.

"Czytam kilka książek naraz"

Aktor, muzyk, piosenkarz i komik Paweł Domagała opowiedział w "Xięgarni" o książkach, które lubi czytać.

- Raczej czytam książki chaotycznie w związku z tym, jaki prowadzę tryb życia. Czytam kilka książek naraz, które biorę w trasy, a tam nie zawsze mogę czytać to, co mam przy łóżku - mówił.

"Ciągłość to pewien rodzaj komunikatu, że żyjemy"
"Ciągłość to pewien rodzaj komunikatu, że żyjemy"tvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Autor: tmw,js/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości