Polska

Znamy wyniki matur. Najgorzej poszło z matematyką

Polska

[object Object]
Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów tvn24
wideo 2/9

Świadectwo dojrzałości uzyskało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 19 proc. abiturientów, którzy nie zdali matury ma prawo do poprawki w sierpniu - wynika ze wstępnych wyników tegorocznego egzaminu maturalnego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki przed końcem wakacji. Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała we wtorek, że jest bardzo zadowolona z wyników tegorocznego egzaminu.

Wyniki przedstawili we wtorek na konferencji prasowej Katowicach minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska i dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjna Marcin Smolik. Również we wtorek świadectwa maturalne otrzymają abiturienci.

- Kiedy rok temu ogłosiłam wyniki matur powiedziałam przyszłym maturzystom: uczcie się, ponieważ łatwo nie będzie. Wszyscy się tej matury nowej obawiali, ale drodzy maturzyści, daliście radę - powiedziała Kluzik-Rostkowska. - Po pierwsze okazało się, że polski został napisany lepiej niż w ubiegłym roku (...). Jeżeli chodzi o matematykę to jest to o 1 proc. niżej niż było w ubiegłym roku - dodała.

Odsetek sukcesów w województwach CKE
Odsetek sukcesów w województwach - nowa matura CKE
Odsetek sukcesów w województwach - stara matura CKE

Bardzo dobrze poradzili sobie z polskim, gorzej z matematyką

W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany był w dwóch formułach - w nowej zdawali go tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących (maturę zdało 80 proc. z nich, 15 proc. ma prawo do poprawki), a w starej tegoroczni absolwenci techników (maturę zdało 64 proc. prawo do poprawki ma 25 proc.).

Wśród zdających w nowej formule, czyli absolwentów liceów egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, z matematyki - 82 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 97 proc.

Wśród zdających w starej formule, czyli absolwentów techników egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, z matematyki - 70 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 90 proc.

Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku 275 tys. tegorocznych absolwentów; 175 tys. zdawało maturę w nowej formule, 99 tys. - w starej formule.

Odsetek sukcesów - przedmioty obowiązkowe CKE
Odsetek sukcesów - przedmioty obowiązkowe CKE

Pięć obowiązkowych egzaminów

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Maturzyści - tegoroczni absolwenci z liceów ogólnokształcących - musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów. Z kolei tegoroczni abiturienci z techników - mogli, ale nie musieli, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie mogą zaś przystąpić do sześciu takich egzaminów.

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Maturzysta, który nie zdało jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

Autor: kg//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości