Polska

Zdrojewski zapewnia: obok pomnika w Smoleńsku nie będzie salonu samochodowego

Polska


Dementuję, że w najbliższym otoczeniu pomnika, który ma stanąć pod Smoleńskiem w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej, ma powstać np. salon samochodowy czy sklep. To nieprawda - zapewnił w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski był w piątek pytany przez dziennikarzy o sprawę pomnika, który ma powstać pod Smoleńskiem w kontekście ostatnich doniesień medialnych (jak informowało Polskie Radio, na terenie przylegającym do miejsca katastrofy trwa budowa i - według robotników - powstaje tam salon samochodowy). Minister zapewnił, że w najbliższym otoczeniu pomnika nie powstaje żaden inny obiekt. - Natomiast, tego czy w innej odległości od pomnika nie planuje się powstania jakiegoś obiektu, nie wiem - dodał minister. Minister powiedział też, że "większość" terenu, na którym w przyszłości ma stanąć pomnik, "nie budzi wątpliwości". - Przynależy (teren) do podmiotu publicznego, czyli do państwa - w związku z tym jest szansa na realizację i usytuowanie tego pomnika zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - poinformował.

Pomnik ma być odsłonięty w 2015r.

Minister przypomniał, że aby pomnik mógł zostać odsłonięty w danym roku, Polska musi mieć zagwarantowany dostęp do tego terenu najpóźniej do końca maja roku poprzedniego. - Fundamentowanie pomnika jest poważną operacją i musi być wykonywane w warunkach letnich, a nie - jesienią czy zimą. Muszę otrzymać prawa do dysponowania terenem pod pomnik najpóźniej do końca maja przyszłego roku, aby odsłonić go w roku 2015 - tłumaczył Zdrojewski. Pytany o to, kto wyda decyzję o dysponowaniu terenem, odparł: - Władze Smoleńska. Ale trzeba pamiętać, że ich decyzja jest uwarunkowana decyzjami władz państwowych. Z dwóch powodów: teren przynależy także do lotniska (...), a lotnisko przestało wprawdzie funkcjonować, ale jest obłożone dwoma postępowaniami prokuratorskimi - polskim i rosyjskim.

Postępowanie przetargowe na materiał zakończone

Zdrojewski poinformował też, że zakończono postępowanie przetargowe na materiał – płyty i kamień. - Natomiast, aby podpisać umowę, muszę mieć pewność dotyczącą długości pomnika. Minimalna długość, jaką powinien mieć to 80-85 metrów, a maksymalnie 115 metrów - powiedział minister. Międzynarodowy konkurs na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej rozstrzygnięto 30 marca 2012 r. Symboliczne wskazanie lokalizacji monumentu przez przedstawicieli rodzin ofiar i członków polskiej delegacji rządowej odbyło się 10 kwietnia ub. roku w Smoleńsku, w drugą rocznicę katastrofy. Zwycięski projekt pomnika - przygotowany przez zespół w składzie: Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski i Dariusz Komorek - to wysoki na dwa metry mur, na którym znajdą się nazwiska ofiar katastrofy. W murze będzie szczelina, przez którą widoczny będzie plac, a na nim platforma z granitu.

Autor: kg//tka / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości