Polska

Wykształciuchy wybrały PO

Polska

TVN24.plIm wyższe wykształcenie, tym niższe poparcie dla PiS. (Wyniki wyborów w 2007)

Listy Ludwika Dorna nie pomogły. Zdecydowana większość wyborców ze średnim i wyższym wykształceniem wybrało PO. PiS chętniej wybierali wyborcy z wykształceniem podstawowym i zawodowym.

Jak głosowali wyborcy z wykształceniem podstawowym TVN24.pl

Wyborcy z wykształceniem podstawowym rozłożyli głosowali przede wszystkim na PiS, aż 44 proc. PO przekonało prawie dwa razy mniej wyborców z tej kategorii. Nieźle w tej grupie wyborców zaprezentowało się też PSL i LiD.

Polacy z wykształceniem zawodowym też częściej zakreślali krzyżyki przy nazwiskach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Ale PO miało w tej grupie już tylko 12 proc. straty. Znów wyniki powyżej 10 proc. zanotowali ludowcy i lewica.

Jak głosowały osoby z wykształceniem zawodowym TVN24.pl

Sytuacja zmienia się jak w lustrzanym odbiciu, kiedy wyznacznikiem wyborców będzie matura. Tu prowadzi PO i ma już 10 proc. przewagi nad PiS. Osoby z wykształceniem średnim często wybierały też LiD, prawie 14 proc. z nich głosowało na lewicę.

Jednak prawdziwy pogrom nastąpił w kategorii wyborców z wykształceniem wyższym. Tu Platforma pokonała PiS 52,5 do 24,1. Znów LiD ma prawie 14 proc. Inne partie właściwie w tej kategorii nie istnieją.

Głosy wyborców z wykształceniem wyższym zebrała przede wszystkim Platforma TVN24.pl
Tak wybrali wyborcy ze średnim wykształceniem tv24.pl

kwj

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl