"Strażnicy leśni szczelnie otaczają harwester, który pracuje pełną parą"

Polska

Aktualizacja:
W Puszczy Białowieskiej pracuje harwestertvn24
wideo 2/35

Ekolodzy bezsilnie przyglądają się temu, co się dzieje - relacjonował z okolic Narewki w Puszczy Białowieskiej reporter TVN24 Piotr Czaban. Razem z ekologami i innymi dziennikarzami przygląda się w poniedziałek pracom kombajnu zrębowego. - Na naszych oczach jest wycinana Puszcza Białowieska - stwierdził.

Ekolog Michał Książek powiedział w rozmowie z TVN24, że w poniedziałek najprawdopodobniej wycinane są ponadstuletnie świerki rosnące na granicy Rezerwatu Przyrody Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej.

"Wycinane są tak zwane gniazda, rębnie. Jest to bardzo przykre"

Jak wskazywał Książek, w puszczy ścięte drzewa powinny być pozostawione, a nie z niej wywożone. Jego zdaniem wycinka prowadzona jest wyłącznie w celach zarobkowych i nie ma mowy tu o pracach ochronnych.

- Nie ma tu mowy o żadnej selekcji, wyborze tych niebezpiecznych drzew. Wycinane są duże tak zwane gniazda, małe rębnie. Jest to bardzo przykre - powiedział.

"Ekolodzy bezradnie i bezsilnie przyglądają się"

Reporter TVN24 Piotr Czaban relacjonował, że "na miejscu dalej trwa wycinka", a kombajn zrębowy jest chroniony w trakcie pracy. - Strażnicy leśni szczelnie otaczają harwester, który pracuje pełną parą - powiedział. Dodał, że maszyny pilnuje około 20 strażników leśnych.

- Na naszych oczach jest wycinana Puszcza Białowieska - relacjonował. - Ekolodzy są na miejscu. Bezradnie i bezsilnie przyglądają się temu, co się dzieje.

Harwester pracuje w poniedziałek w Puszczy Białowieskiej | tvn24
W Puszczy Białowieskiej trwa wycinka | tvn24

"Strażnicy leśni przyjeżdżają z całej Polski"

W weekend wycinka została wstrzymana. Jak jednak informował wcześniej reporter TVN24, rano z parkingu w Narewce wyjechały harwestery i inne maszyny do wycinki drzew, otoczone samochodami wypełnionymi strażnikami leśnymi. - Strażnicy leśni przyjeżdżają z całej Polski. Są wydelegowani do Puszczy Białowieskiej, żeby chronić te urządzenia - relacjonował reporter.

- Ekolodzy od samego rana patrolują ścieżki leśne. Sprawdzają, czy i gdzie pracują maszyny - dodawał.

W czwartek aktywiści usiłowali zablokować wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wskoczyli na maskę pracującego harwestera - kombajnu zrębowego, który podczas jednego dnia pracy potrafi wyciąć nawet kilkaset drzew.

Ekolodzy blokują wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej

Nakaz wstrzymania wycinki

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to środek tymczasowy, o który wnioskowała wcześniej Komisja Europejska.

Resort środowiska zapowiedział jednak, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w piątkowym piśmie do unijnego Trybunału resort środowiska stwierdził, iż jego działania są zgodne z przepisami unijnych dyrektyw i niezbędne dla ochrony przyrody.

W ubiegłą środę Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Autor: kg,pk//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24