Wolność mediów nie jest dobrem samych mediów, ale wartością społeczną, służącą bezpieczeństwu wszystkich - napisała Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie w stanowisku w sprawie projektu nowelizacji ustawy medialnej autorstwa posłów PiS. Zdaniem ekspertów ustawa jest wymierzona w niezależność TVN.
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w uzasadnieniu. W zgodnej opinii ekspertów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. "Struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa" - wyjaśniono. Dodano, że "do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości".
"Rolą wolnych mediów jest zapewnienie obywatelskiej kontroli wszystkich trzech władz"
W tej sprawie stanowisko wydała między innymi Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. "9 lipca 2021 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie podjęła jednomyślnie, w trybie obiegowym, Stanowisko w sprawie zagrożeń konstytucyjnie gwarantowanych wolności mediów i wolności słowa" - czytamy na stronie.
Rada przypomniała stanowisko z dnia 11 lutego tego roku wyrażone w związku z proponowanym obciążeniem mediów dodatkową opłatą od reklam. "Pluralizm mediów, wolność prasy i prawo obywateli do rzetelnej, obiektywnej informacji są podstawowym warunkiem funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Rolą wolnych mediów jest zapewnienie obywatelskiej kontroli wszystkich trzech władz. Wartości te mają charakter nadrzędny i zostały usankcjonowane nie tylko w art. 14 i art. 54 Konstytucji RP, ale stanowią również jedno z fundamentalnych praw wspólne dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, wyrażone w art. 11 ust. 2 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej" - napisano wtedy.
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.
1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.
Szanuje się wolność i pluralizm mediów.
"Wolność mediów nie jest dobrem samych mediów, ale wartością społeczną"
"Wobec przedstawienia przez grupę Posłów na Sejm RP projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie ponownie przypomina o roli wolnych mediów w demokratycznym państwie prawa" - czytamy w stanowisku z 9 lipca.
W ocenie Rady "przedstawiony projekt ma charakter instrumentalny, którego celem w rzeczywistości jest wyeliminowanie konkretnego, prywatnego nadawcy".
"Wyrażamy solidarność ze środowiskiem dziennikarskim i sprzeciwiamy się przyjęciu przez Sejm RP przedstawionego projektu ustawy. Wolność mediów nie jest dobrem samych mediów, ale wartością społeczną, służącą bezpieczeństwu wszystkich. Bez niezależnych od władzy wykonawczej mediów, nie jest możliwa skuteczna ochrona praw i wolności obywatelskich" - podsumowano stanowisko.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock