Polska

"Tusk może poprawić stosunki z zagranicą, ale..."

Polska

Aktualizacja:
TVN24Francuski dziennik "Le Monde" - poprawi sie polska polityka zagraniczna.

PO zerwie z polityką zagraniczną braci Kaczyńskich i zaakceptuje Europejską Kartę Praw Podstawowych - cieszy się francuski dziennik "Le Monde". Wielu dziennikarzy ocenia, że Tusk poprawi stosunki z zagranicą, większość podkreśla jednak: -Dużo zależy od tego jak ułoży sobie relacje z prezydentem Kaczyńskim.

Gazeta cytuje eurodeputowanego PO Jacka Saryusza-Wolskiego, który mówił, że przyszły polski "rząd utworzony przez Platformę przyjmie europejską kartę praw, dotychczas odrzucaną przez Polskę". Dziennik zaznacza jednak, że Saryusz-Wolski, choć uważany za polityka proeuropejskiego, "przywykł do podwójnej gry - był głównym głosicielem wraz z Janem Marią Rokitą słynnego sloganu "Nicea albo śmierć"

-Pod wpływem nowego rządu liberalnego Warszawa powinna polepszyć stosunki z Berlinem, które pogorszyły się po dojściu konserwatystów do władzy w 2005 roku - przewiduje "Le Monde". Dziennikarze zaznaczają jednak, że warunkiem rzeczywistej poprawy tych stosunków jest także współdziałanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tusk i Sarkozy mają ze sobą wiele cech wspólnych

Politycy PO są bardziej profesjonalni i mniej dogmatyczni w polityce zagranicznej niż przedstawiciele PiS francuski politolog Georges Mink

-Triumf Platformy pozwala oczekiwać, że kontakty Polski z Francją, jak i z innymi krajami Unii Europejskiej, będą bardziej nastawione na współpracę niż - jak obecnie - na "donkiszotowską obronę pozycji Polski w świecie" - tłumaczy politolog.

Jego zdaniem, w stosunkach polsko-francuskich pewne znaczenie może mieć fakt, że "Donald Tusk jest politykiem, pod wieloma cechami przypominającym prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego". -Łączy ich podobny wiek, dynamizm, otwartość na świat i wiara w mobilizowanie pozytywnej energii ludzi - zauważył Mink.

Sarkozy jeszcze w niedzielę pospieszyl z gratulacjami i wysłał do szefa zwycięskiej partii list, w którym opowiedział się za wzmocnieniem współpracy między obu krajami - poinformował rzecznik francuskiego MSZ.

Francuski prezydent podkreślił, że jest "zdecydowany działać na rzecz umocnienia współpracy zgodnie z duchem przyjaźni łączącej Francję i Polskę".

Rosja liczy na odblokowanie sporu

Rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko ma nadzieję, że wygrana PO w wyborach parlamentarnych w Polsce przyczyni się do uregulowania sporu handlowego z Rosją.

Aleksiejenko zaznaczył przy tym, że rosyjskie embargo na import polskiej produkcji nie było i nie jest problemem politycznym.

-Jeśli nowy rząd Polski poczyni krok w kierunku konstruktywnego rozwiązania problemu dostaw produkcji zwierzęcej, to gotowi jesteśmy odpowiedzieć wzajemnością - powiedział rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Wterynaryjnego i Fitosanitarnego.

Dodał, że rosyjscy inspektorzy gotowi są wspólnie z unijnymi ekspertami skontrolować polskie zakłady mięsne, jeśli ze strony polskiej padnie taka propozycja.

W listopadzie 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

Niemcy - problemy z Polską pozostaną

Niemiecka agencja DPA zaznaczyła, że zmiana ekipy rządzącej w Warszawie wcale nie oznacza zniknięcia problemów spornych w stosunkach Niemiec z Polską.

W rzeczywistości nikt w Berlinie nie robi sobie złudzeń. Jeśli chodzi o główne problemy sporne z czasów rządów nacjonalistyczno - populistycznego Jarosława Kaczyńskiego, z rządem Tuska nie będzie dużo prościej. Agencja DPA

Havel się cieszy

-Jest nadzieja, że po tych wyborach polska polityka wewnętrzna i zagraniczna będzie mądrzejsza niż w ostatnich dwóch latach - mówi były prezydent Czech.

Jednocześnie twierdzi, że zwycięstwo PO "stanowi gwarancję stabilnego, proeuropejskiego rządu"

Bardziej sceptyczny w swoich ocenach jest obecny prezydent Czech Vaclav Klaus.

Rzecznik pałacu prezydenckiego Petr Hajek powiedział, że prezydent jest przekonany, że zmiana władzy niespecjalnie wpłynie na wysokiej jakości stosunki między obu krajami.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24