TVN24 | Polska

Polskie MSZ zaniepokojone decyzją białoruskich władz w sprawie telewizji Biełsat

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
MINISTERSTWO OBRONY LITWY Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastym

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie uznaniem przez białoruskie władze portalu internetowego telewizji Biełsat za ekstremistyczny. Decyzja ta jest kolejnym elementem trwającej od wielu miesięcy nagonki władz w Mińsku na niezależne media i środowiska myślące inaczej niż obóz rządzący - uznał polski resort dyplomacji.

O uznaniu strony internetowej telewizji Biełsat oraz jej sieci społecznościowych za ekstremistyczne poinformowało we wtorek białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Taką decyzję ogłosił 27 lipca sąd w Homlu.

Podstawą - jak przekazało białoruski resort spraw wewnętrznych - były materiały kontroli Głównego Departamentu do spraw Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK) w obwodzie homelskim".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruska wersja portalu telewizji Biełsatbelsat.eu

Komunikat MSZ: z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję białoruskiego sądu

W środę oświadczenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Uznanie aktywności publicystycznej TV Belsat prowadzonej na portalach internetowych za ekstremistyczną jest kolejnym elementem trwającej od wielu miesięcy nagonki władz w Mińsku na niezależne media i środowiska myślące inaczej niż rządzący. Z niepokojem przyjęliśmy decyzję białoruskiego sądu w tej sprawie. Zwróciliśmy się do strony białoruskiej o wyjaśnienia" - podano w komunikacie MSZ.

Zdaniem resortu "restrykcje wobec niezależnych mediów i wolności słowa wkomponowują się we wciąż poszerzane na Białorusi mechanizmy represji i zastraszania społeczeństwa, co jest nieakceptowalne przez społeczność międzynarodową".

"TV Belsat ma ugruntowaną pozycję i solidnie wypracowaną renomę nośnika niezależnej i rzetelnej informacji dla białoruskiego społeczeństwa. Wszelkie próby ograniczenia jej działalności spotykają się z naszym jednoznacznym sprzeciwem" - oświadczyło MSZ. Wezwało też Mińsk "do respektowania wolności słowa, niezależnych mediów i poszanowania statusu dziennikarzy".

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: belsat.eu