Zwolnię dyrektora "Trójki", jeśli potwierdzą się wyniki audytu - zapowiedział wybrany na tymczasowego prezesa Polskiego Radia Robert Wijas. Wg ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" wyników kontroli, dyr. Krzysztof Skowroński sam sobie zatwierdzał wypłatę honorariów.
- Jeśli okaże się, że jest tak, jak wynika z nagłośnionego audytu, dyrektor Skowroński zostanie odwołany - zapowiedział p.o. prezes Polskiego Radia Robert Wijas. Nie wykluczył też innych decyzji personalnych.
- Te zarzuty się nie potwierdzą, bo nieprawda nie może się potwierdzić chyba, że u Orwella - odpowiada Krzysztof Skowroński.
Sam sobie sterem, księgowym?
Według "GW", jednym z ustaleń audytorów miały być "nieprawidłowości przy wypłacie honorariów dziennikarskich" dla Skowrońskiego, który miał osobiście zatwierdzać wypłatę własnych honorariów np. za przeprowadzony wywiad, choć mógł to robić tylko prezes zarządu.
Audyt w Polskim Radiu przeprowadzała firma Morison Finansista Audit sp. z o.o. i dotyczył on okresu od 1 stycznia 2006 do 30 września 2008 r. Ma z niego wynikać, że w publicznym radiu "panuje bałagan finansowy", a przeprowadzona w 2007 r. restrukturyzacja nie doprowadziła do zmniejszenia, ale zwiększenia kosztów spółki. Na początku 2007 r. zarząd przeprowadził co prawda zwolnienia grupowe i pracę straciło 295 pracowników, ale jednocześnie zatrudniono 195 nowych i podniesiono pensje w firmie o ok. 16 proc.
Nowy szef Radia
W sobotę pełniącym obowiązki prezesa Polskiego Radia został Robert Wijas, dotychczasowy członek zarządu. Tak zdecydowała rada nadzorcza spółki. Podczas sobotniego posiedzenia zdecydowała też o odrzuceniu projektu budżetu na 2009 rok, przygotowany jeszcze za prezesury usuniętego Krzysztofa Czabańskiego.
Prezesa Czabańskiego (i wiceprezesa Jerzego Targalskiego) rada odwołała ponad miesiąc temu po trzymięsięcznym okresie zawieszenia. Zarząd spółki wymaga więc uzupełnienia. W sobotę, oprócz wyznaczenia kojarzonego z Samoobroną Roberta Wijasa na p.o. prezesa, rada nadzorcza otworzyła koperty z nazwiskami kandydatów do zarządu.
Sześciu w konkursie
O dwa wolne miejsca w zarządzie walczyć miało siedmiu kandydatów. - Ale po wstępnej selekcji do dalszego etapu zakwalifikowano sześć osób, których zgłoszenia spełniały wymogi formalne. 7 marca rada nadzorcza przeprowadzi z nimi rozmowy - poinformowała rzeczniczka Polskiego Radia Agata Broda.
Jak ustaliła PAP, w konkursie startują m.in. Marek Gaszyński (dziennikarz muzyczny, m.in. b. prezes Radia dla Ciebie), Maria Lerman (dziennikarka radiowa, członek rady programowej PR), Jan Zwoliński (były szef redakcji rolnej w Polskim Radiu).
Zarząd Polskiego Radia tworzą obecnie dwie osoby: p.o. prezesa Robert Wijas i członek zarządu Michał Dylewski. Bogusław Kiernicki, od trzech miesięcy członek rady nadzorczej delegowany do pracy w zarządzie, w poniedziałek kończy swoją misję.
Bez budżetu na ten rok
Rada nadzorcza nie zaakceptowała przedstawionego przez zarząd planu finansowego na 2009 r., bo - jak uzasadnił jej przewodniczący Adam Hromiak - nie mogła się zgodzić na prognozowaną stratę finansową. - Już ubiegły rok radio zakończyło - według wstępnych szacunków - stratą 13 mln zł. Nie możemy się zgodzić na kolejną - powiedział.
P.o. prezesa radia Robert Wijas zapowiada, że nowy projekt budżetu będzie chciał przedstawić na kolejnym posiedzeniu rady nadzorczej - 7 marca. - Cel, jaki sobie wyznaczamy, to zachować płynność finansową, utrzymując jednocześnie misyjny charakter Polskiego Radia. Zarząd w poprzedniej konfiguracji uważał to zadanie za niewykonalne - powiedział Wijas.
W ramach "domykania" radiowego budżetu zarząd już zdecydował się na około 15-procentowe cięcia honorariów pracowników oraz zrezygnował z części współpracowników. Wijas nie zdradził, o ile zmniejszyły się budżety poszczególnych anten, powiedział jednak, że "znacznie".
Podczas kolejnego posiedzenia Wijas będzie też przekonywał radę nadzorczą do przekształcenia obecnego Programu IV Polskiego Radia, czyli Radia Euro, w kanał informacyjny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/TVN24