Do Polski trafiło już 972 tysiące szczepionek przeciwko grypie - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że resort zdrowia wydał dodatkowo zgodę na sprowadzenie 2,8 miliona szczepionek w ramach importu docelowego.
Resort twierdzi, że na rynku są szczepionki przeciwko grypie, ale apteki i pacjenci zgłaszają kłopoty z ich dostępnością. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekonuje, że dostawy są stopniowo realizowane.
Resort zdrowia: 972 tysiące szczepionek już w Polsce
Do końca września do Polski trafiły 972 tysiące opakowań szczepionek przeciw grypie - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Obrót szczepionkami odbywa się zgodnie z prawem farmaceutycznym. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do dostawców szczepionek i potwierdzono dostawy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - w październiku 649 tysięcy. Są to tylko ilości szczepionek dopuszczone do obrotu na terenie Polski oraz potwierdzone u producentów - przekazał Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik resortu zaznaczył, że "dodatkowo Ministerstwo Zdrowia udziela zgody na sprowadzenie szczepionek w ramach importu docelowego". - Aktualnie wydaliśmy zgody na ponad 2,8 miliona dawek szczepionek - poinformował.
Przekazał też, że dodatkową ilość na rynku stanowią szczepionki zakupione przez Agencję Rezerw Materiałowych. Za te zakupy - zaznaczył - odpowiada ARM, a nie ministerstwo.
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 miliona. (Przypomnijmy: na niemal 38 milionów Polaków.)
Miała być szersza refundacja szczepionki przeciwko grypie
W tym roku pacjenci mają obiecaną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki miały być dla seniorów powyżej 75 lat (na razie jednak, nie są dostępne - red.). Na 50-procentową refundację miały liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane miały być dostępne w formie donosowej, dla pozostałych miały być szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również miały móc skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.
Ministerstwo Zdrowia obiecało zabezpieczenie dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej (między innymi: lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, ratowników medycznych i diagnostów) oraz farmaceutów i techników farmaceutycznych.
Ile procent Polaków szczepi się na grypę?
Konkret24 przeanalizował w lipcu dane Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) dotyczące szczepienia przeciwko grypie w ostatnich latach, kiedy nie było pandemii. Wynika z nich, że w sezonie 2019/2020 na grypę zaszczepiło się 4,11 procent Polaków. Teraz, po zachętach ekspertów i władz, chciałoby się szczepić więcej osób.
W ostatnich latach najmniej dawek szczepionek przeciw grypie sprzedano na polskim rynku w sezonie 2016/2017 - 1,25 miliona. Na szczepienia zdecydowało się wtedy 3,26 procent Polaków. Od tego czasu popularność szczepień na grypę powoli rosła. Z powodu koronawirusowej pandemii drastycznie wzrosła.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock