Spotkanie senatorów ze Schetyną. "Wszyscy mieli świadomość historycznej rangi chwili"

[object Object]
Spotkanie senatorów KO z Grzegorzem Schetyną w Sejmietvn24
wideo 2/5

W Sejmie w poniedziałek wieczorem senatorowie Koalicji Obywatelskiej spotkali się z liderem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną. Kandydat na marszałka Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że choć do ostatniej minut wszystko może się zdarzyć, jest pełen wiary w sukces. We wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej powiedział po spotkaniu, że dotyczyło ono kwestii organizacyjnych. Zauważył, że "jest dużo nowych senatorów, więc trzeba wiedzy odnośnie pierwszego posiedzenia".

Pytany, czy jest pewność, że wybór marszałka odbędzie się we wtorek, czy Koalicja Obywatelska jest przygotowana na inne scenariusze, Schetyna odparł: - A dlaczego mamy być?

- Początek posiedzenia Sejmu, Senatu. Zaczynamy od wyboru marszałka. To jest norma w demokracji - dodał.

- Jestem przekonany, że kandydatura profesora Tomasza Grodzkiego jest na tyle przekonywująca, że uzyska większość - powiedział szef PO. Dodał, że wszyscy wiedzą, jaka jest odpowiedzialność.

Grodzki: jestem pełen wiary

Kandydat na marszałka Senatu Tomasz Grodzki mówił, że podczas poniedziałkowego spotkania "wszyscy mieli świadomość historycznej rangi chwili". - Po raz pierwszy w historii Polski po 1989 roku, pomijając krótką I kadencję Senatu, będziemy mieli taką sytuację, że rządzący mają Sejm, a opozycja ma Senat - powiedział Grodzki. - To nakłada ogromne obowiązki i konieczność wytężonej pracy. Senatorowie opozycji są w pełni tego świadomi - dodał.

- Jak ktoś ma na imię Tomasz, to jak nie zobaczy, to nie uwierzy, a używając analogii piłkarskiej nawet w ostatniej minucie można stracić bramkę, tym niemniej jestem pełen wiary, bo to zbyt poważna sprawa, żebyśmy sprowadzali to do jakichś personalnych przepychanek czy prób przekupstwa politycznego - przekonywał.

"Mam poczucie, że wszyscy staną na wysokości zadania"

Marszałek-senior Senatu Barbara Borys-Damięcka przyznała, że podczas poniedziałkowego spotkania omawiano różne scenariusze tego, co może wydarzyć się we wtorek. - Chodzi o to, żeby wszyscy byli poinformowani, jaki będzie przebieg posiedzenia - powiedziała.

- Chciałabym być pewna, że jutro marszałka uda się wybrać, bo mam poczucie, że wszyscy staną na wysokości zadania i dołożą wszelkich starań - dodała Borys-Damięcka.

Zaznaczyła, że głosowanie na marszałka odbędzie się na imiennych papierowych kartach do głosowania, które będą wrzucane do urny. Od 2018 roku w Regulaminie Senatu nie ma bowiem już głosowania tajnego przy sprawach personalnych.

Borys-Damięcka wyjaśniła też, że jeśliby wynik głosowania był 50 na 50 głosów, wówczas głosowanie będzie powtórzone. - Muszą wtedy wpłynąć nowe zgłoszenia do marszałka-seniora, przy czym wśród zgłoszonych osób mogą się powtórzyć te, które nie przeszły - zaznaczyła.

- Jutro opozycja powinna mieć swojego marszałka Senatu, myślę że tak się stanie i to będzie bardzo ważny dzień z punktu widzenia politycznego i merytorycznego oraz bardzo ważnej korespondencji między Sejmem a Senatem - powiedział senator Bogdan Zdrojewski.

"Nikt z kolegów z PiS do mnie się nie zwrócił"

Senator Aleksander Pociej w rozmowie z dziennikarzami dziwił się, dlaczego w mediach pojawiły się informacje, że to właśnie on mógłby się wyłamać z głosowania. - Przez ostatnie cztery lata byłem twarzą walki o sądy, o Trybunał Konstytucyjny i mogę zapewnić wszystkich, że nikt z kolegów z PiS do mnie się nie zwrócił, a nawet im to chyba do głowy nie przyszło - powiedział.

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby we wtorek wybrać marszałka Senatu - dodał Pociej.

- Spośród senatorów Koalicji Obywatelskiej każdy wie co robić, każdy wie, że nie można się złamać - mówił Krzysztof Brejza. - Dziś to było spotkanie wewnętrzne, towarzyskie, żeby spojrzeć sobie w oczy - dodał, wyjaśniając cel poniedziałkowego spotkania.

W poniedziałek na spotkaniu klubu KO z liderem PO zabrakło czterech senatorów, ale na kolejnym takim spotkaniu we wtorek przed południem mają być wszyscy. Formalne posiedzenie klubu senackiego KO, podczas którego ma być wybrany szef klubu oraz udzielone rekomendacje dla szefów komisji ma się odbyć we wtorek wieczorem, już po wyborze Prezydium Senatu. Wśród kandydatów na szefa senackiego klubu KO wymienia się Bogdana Zdrojewskiego, Leszka Czarnobaja i Bogdana Klicha.

We wtorek o godzinie 16 ma się odbyć pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji.

W izbie wyższej parlamentu Koalicja Obywatelska ma 43 senatorów, Polskie Stronnictwo Ludowe - trzech, Lewica - dwóch, a czworo senatorów zostało wybranych z własnych komitetów. Trzech z nich jest kojarzona z opozycją, a więc w sumie w Senacie opozycja ma - potencjalnie - większość 51 senatorów. Senator Lidia Staroń twierdzi, że nie jest związana z żadną ze stron. Z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości do Senatu wybranych zostało 48 senatorów.

Autor: js//now / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości