Polska

Sondaż CBOS: PiS traci, PO zyskuje. Nowoczesna poza Sejmem

Polska

Fakty TVNNa poparcie dla PiS może mieć wpływ sejmowy protest. Materiał "Faktów" TVN z 17 maja

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, głos na PiS oddałoby 40 procent wyborców, o 6 punktów procentowych mniej niż w poprzednim miesiącu - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby również PO z wynikiem 19 procent, Kukiz'15 - 10 procent, SLD - 6 procent oraz PSL z 5 procentowym poparciem.

Według CBOS 5-procentowego progu wyborczego nie przekroczyłaby Nowoczesna, za którą opowiedziało się 4 procent badanych, a także Wolność Janusza Korwin-Mikkego (2 procent) i Partia Razem (1 procent).

1 procent respondentów wybrałoby inną partię niż podane, a 12 procent było niezdecydowanych.

Spada PiS, rośnie PO

Odsetek poparcia dla PiS - wśród deklarujących chęć udziału w wyborach - wyniósł w maju o 6 punktów procentowych mniej niż w kwietniu. Jest to zarazem najniższy wynik tego ugrupowania w badaniach CBOS od lipca 2017 roku, kiedy PiS miało 38 procent poparcia.

W maju spadł też, o 2 punkty procentowe, odsetek osób niezdecydowanych oraz, o 1 punkt procentowy, zwolenników Partii Razem. Wzrosło natomiast poparcie dla PO - o 3 punkty procentowe, dla Kukiz'15 - o 5 punktów procentowych i PSL - o 2 punkty procentowe. Odsetek badanych deklarujących oddanie głosu na SLD, Nowoczesną i Wolność pozostał w tym czasie na niezmienionym poziomie.

70 procent ankietowanych przez CBOS (o 1 punkt procentowy więcej niż w zeszłym miesiącu) zadeklarowało, że na pewno wzięłoby udział w wyborach, a 17 procent (również o 1 punkt procentowy więcej), że na pewno nie poszłoby do urn. 13 procent respondentów nie podjęło jeszcze w tej sprawie decyzji. Odsetek niezdecydowanych co do udziału w wyborach spadł tym samym o 2 punkty procentowe względem badania kwietniowego.

Do Sejmu weszłoby pięć partii

Protest w Sejmie, odejście Petru

Jak zauważają analitycy CBOS, odnotowany w maju spadek poparcia dla rządzącej partii można wiązać z głośnym i przedłużającym się protestem opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami i ich podopiecznych w Sejmie. Według nich na spadku poparcia dla PiS zyskują partie opozycji, zwłaszcza ruch Kukiz’15.

W komunikacie z badań odnotowano także między innymi, że odejście z Nowoczesnej jej założyciela i byłego lidera Ryszarda Petru jak do tej pory "nie wpłynęło znacząco na i tak słabe od pewnego czasu notowania tego ugrupowania".

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 10–17 maja 2018 roku na liczącej 1170 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości