Polska

SLD: zwrócić pieniądze rodzicom

Polska

TVN24SLD chce zwrotu VAT na ubranka dziecięce

SLD domaga się, by w związku z wchodzącą w życie podwyżką VAT na ubranka i buciki dziecięce, na każde dziecko w pierwszym roku życia przysługiwał zwrot tego podatku. Klub Sojuszu złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Anita Błochowiak przypomniała, że obecnie Izba pracuje nad rządowym projektem ustawy podwyższającej VAT na dziecięce buciki i ubranka z 8 proc. do 23 proc.

Według SLD, podwyżka podatku szczególnie uderzy w osoby najuboższe. Sojusz proponuje więc wprowadzenie możliwości zwrotu VAT dla rodziców, którzy kupili ubranka i obuwie dziecięce dla dzieci do 12 miesiąca życia. W przypadku ubranek w skali roku byłoby to 540 złotych, w przypadku bucików - 150 złotych.

To Unia kazała nam podnieść podatek

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewiduje podwyżkę stawki tego podatku na ubranka oraz obuwie dziecięce z 7 proc. (obecnie 8 proc.) do 23 proc.

Zmiany stawki wynikają z konieczności zastosowania się Polski do wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, obecna 7-procentowa stawka na odzież dziecięcą jest sprzeczna z prawem UE.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości