Szarpanina przed Sejmem. Kancelaria pokazała fragmenty nagrań. "Szokujące zachowanie dorosłych osób"

Źródło:
TVN24, PAP
Kancelaria Sejmu przedstawiła fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutego
Kancelaria Sejmu przedstawiła fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutegoTVN24
wideo 2/7
Kancelaria Sejmu przedstawiła fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutegoTVN24

Kancelaria Sejmu przedstawiła dziennikarzom fragmenty nagrań z kamer Straży Marszałkowskiej, na których zarejestrowano zachowanie posłów PiS w czasie przepychanek przed parlamentem. Do zajść doszło 7 lutego podczas próby wprowadzenia do Sejmu byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Mediom do publikacji przekazano na razie jedynie kadry z nagrań.

Na nagraniach widać między innymi zachowanie posłów PiS: Małgorzaty Gosiewskiej, Agnieszki Górskiej, Edwarda Siarki, Jana Dziedziczaka, Antoniego Macierewicza, Jacka Boguckiego i Jerzego Polaczka. Posłowie ci zostali ukarani w związku z szarpaniną, do której doszło w trakcie próby wprowadzenia byłych posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego do Sejmu.

Czytaj także: Ile mogą stracić ukarani posłowie PiS

Posłowie - wynika z relacji osób, które zapoznały się z nagraniami - mieli przepychać i szarpać się ze strażnikami. Słychać również, jak wielokrotnie strażnicy mówią parlamentarzystom PiS, że Wąsik i Kamiński mogą wejść do Sejmu, tylko najpierw muszą uzyskać jednorazowe karty wstępu w Biurze Przepustek.

Wszystkie pokazane fragmenty nagrań pochodzą z kamer Straży Marszałkowskiej, zarówno tych osobistych, które mają strażnicy i z tzw. kamer przemysłowych na terenie Sejmu.

CZYTAJ TEŻ: Kaczyński o szturmie na Sejm: Plan był zupełnie inny. To wynik nieporozumienia

Nagrania mają też ukazywać, że część polityków PiS - m.in. Ryszard Terlecki czy Elżbieta Witek - zachowywali się spokojnie. Terlecki miał uspokajać między innymi Antoniego Macierewicza.

Kancelaria Sejmu przedstawiła fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutegoKancelaria Sejmu
Kancelaria Sejmu przedstawiła fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutegoKancelaria Sejmu

Nagrania będą upublicznione

Na spotkaniu z przedstawicielami Kancelarii Sejmu i Straży Marszałkowskiej - w odpowiedzi na pytania dziennikarzy - przekazano, że nagrania zostaną upublicznione, ale najpierw będzie czas, aby zapoznali się z nimi wskazani posłowie PiS oraz aby rozpatrzeć ewentualne odwołania. Na spotkaniu przekazano, że z materiałami zapoznał się jeden poseł - Jan Dziedziczak. Nie ma też informacji o złożonych odwołaniach ze strony ukaranych posłów.

Mediom przekazano do publikacji pojedyncze kadry z nagrań sprzed Sejmu. Straż Marszałkowska rozmawia też z poszczególnymi strażnikami na temat ewentualnych zawiadomień do prokuratury, obecnie nie ma decyzji z tej sprawie.

"Szokujące zachowanie dorosłych osób"

"Właśnie obejrzałem nagrania z sejmowych kamer przemysłowych i z kamer strażników SM z próby 'wprowadzenia' panów Wąsika i Kamińskiego na teren Sejmu. Szokujące zachowanie dorosłych osób, posłów i posłanek PiS wobec Strażników Marszałkowskich. 'Murem za mundurem' w praktyce" - skomentował w mediach społecznościowych reporter TVN24 Radomir Wit. 

Kancelaria Sejmu przedstawiła fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutegoKancelaria Sejmu

Macierewicz: nie widziałem nagrań

Do treści nagrań i wydarzeń przed Sejmem odniósł się w rozmowie z reporterem TVN24 Antoni Macierewicz. Powiedział, że nie widział żadnych nagrań. - To jest właśnie bardzo ciekawa rzecz, że mianowicie pan, nie wiem jak on się nazywa, Hołownia, tak? Pan Hołownia podejmuje decyzje oskarżające poszczególnych posłów i pokazuje materiał dowodowy TVN-owi, ale posłom nie pokazuje - powiedział Macierewicz.

Nie odniósł się do uwagi Radomira Wita, że nagrania mogli obejrzeć też dziennikarze innych stacji, a także sami posłowie.

Macierewicz: nie widziałem nagrań
Macierewicz: nie widziałem nagrańTVN24

Gosiewska: Straż Marszałkowska otrzymała polecenie, by szarpać parlamentarzystów

Przepychanki pod Sejmem komentowała też ukarana Małgorzata Gosiewska. - Nie szarpałam, takie są fakty. (...) To właśnie Straż Marszałkowska otrzymała polecenie, by szarpać parlamentarzystów - mówiła Gosiewska.

Na uwagę dziennikarzy, którzy mówili, że widzieli, jak posłanka "łapie" strażnika, odpowiedziała: - Ale widzieliście panowie, co robił pan funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej? Murem za polskim mundurem, kiedy polski mundur broni przestrzegania prawa w Polsce.

Dopytywana o przepychanie strażnika dopowiedziała, że "ten konkretny funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej, wykonując polecenia marszałka Sejmu, przepychał, nie pozwalał wejść, nie pozwalał wykonywać prawa i obowiązków posłowi Wąsikowi".

Gosiewska: nie szarpałam, Straż Marszałkowska otrzymała polecenie, by szarpać parlamentarzystów
Gosiewska: nie szarpałam, Straż Marszałkowska otrzymała polecenie, by szarpać parlamentarzystówTVN24

Dziedziczak: chciałem parlamentarzyście umożliwić wejście na teren Sejmu

Kolejny z ukaranych posłów, Jan Dziedziczak widział nagrania. - Cieszę się, że wreszcie marszałek Hołownia doprowadził do tego, że można było się zapoznać z nagraniami. Dziwię się, że najpierw ogłosił na konferencji prasowej kary, a opinia publiczna nie mogła poznać tego, co się stało. Słyszeliśmy, że ukarani posłowie wykręcali rękę, szarpali za palce - mówił.

- Jeśli chodzi o mnie, to odpierałem napierający tłum i nic więcej nie robiłem. Nikogo nie szarpałem, nie wykręcałem rąk, możemy to wreszcie zauważyć. Byłem w tym tłumie pchany od tyłu, tak jak działa tłum - powiedział poseł.

- Chciałem wprowadzić parlamentarzystów. Parlamentarzysta, z którym wchodziłem, pan Maciej Wąsik, miał ze sobą wyrok Sądu Najwyższego, jednoznacznie stwierdzając, że jest posłem. (....) Chciałem parlamentarzyście umożliwić wejście na teren Sejmu - argumentował Dziedziczak.

Dziedziczak: cieszę się, że wreszcie marszałek doprowadził do tego, że można było się zapoznać z nagraniami
Dziedziczak: cieszę się, że wreszcie marszałek doprowadził do tego, że można było się zapoznać z nagraniamiTVN24

Bogucki: musiałem chronić innych i siebie

Jacek Bogucki przyznał, że nie widział nagrań. Wcześniej powiedział, że "wybiera zawsze najkrótszą drogę" przez problemy z biodrem. - Zawsze wybieram najkrótszą drogę. Byłem w środku tych wydarzeń, musiałem chronić innych i siebie - mówił i przekonywał, że była to jedyna droga.

Na pytanie, czy się nie bał, odpowiedział, że boi się "Boga, żony, a poza tym" to już niewielu rzeczy.

Bogucki o przepychankach pod Sejmem
Bogucki o przepychankach pod SejmemTVN24

Szturm posłów PiS na Sejm

We wtorek po południu marszałek Hołownia zapowiedział zarekomendowanie Prezydium Sejmu nałożenie maksymalnie wysokiej kary na siedmioro posłów PiS, którzy starli się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej podczas próby wprowadzenia do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Później tego dnia, po posiedzeniu Prezydium Sejmu, wicemarszałkini Monika Wielichowska (KO) poinformowała, że posłowie ci zostali ukarani odebraniem diety poselskiej na okres trzech miesięcy.

Ukarano Małgorzatę Gosiewską, Katarzynę Sójkę, Edwarda Siarkę, Jana Dziedziczaka, Antoniego Macierewicza, Jacka Boguckiego i Jerzego Polaczka.

W środę rano marszałek Hołownia poinformował, że strażnicy, którzy analizowali nagrania niewłaściwie zidentyfikowali osobę, która się na nich znajdowała. Posłankę Agnieszkę Górską wzięli za posłankę Katarzynę Sójkę. Dodał, że kara finansowa wobec Sójki zostanie wycofana. Zarówno marszałek Hołownia, jak i komendant Straży Marszałkowskiej przeprosili Sójkę za pomyłkę. 

Czytaj też: Straż Marszałkowska pomyliła posłanki PiS. Komendant "wyraża ubolewanie", marszałek przeprasza

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Sejmu

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów niemal wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl aktualizujemy tę listę.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium