Polska

Fundacja ojca Rydzyka bez odszkodowania. Argumenty "nie przekonały" sądu

Polska

[object Object]
Państwowa działka dla redemptorystów (Materiał "Faktów" TVN, 29.05.17)Fakty TVN
wideo 2/3

Firma, która wykonała odwiert związany z poszukiwaniami wód geotermalnych w Toruniu, nie musi płacić około 45 milionów złotych odszkodowania Fundacji Lux Veritatis, założonej przez redemptorystów Jana Króla i Tadeusza Rydzyka - orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Tym samym Sąd Apelacyjny oddalił apelację, jaką wniosła fundacja od wyroku Sądu Okręgowego w Toruniu w tej sprawie z listopada 2015 r., uznającego, że doszło do przedawnienia roszczeń. Zdaniem fundacji spółka, która wykonała odwiert w celu poszukiwania wód geotermalnych w Toruniu, przeprowadziła prace nienależycie i opóźniła start inwestycji.

Wyrok jest prawomocny.

Uzasadniając wyrok sędzia Dorota Gierczak powiedziała, że sąd pierwszej instancji słusznie uznał, że roszczenie powoda jest przedawnione.

- Dla tej sprawy istotne jest to, że protokół odebrania robót z dnia 17 grudnia 2009 roku - jak trafnie zauważył sąd pierwszej instancji - był protokołem odbioru końcowego. I argumenty strony powodowej, że było inaczej i był to tylko odbiór częściowy, sądu apelacyjnego nie przekonały - dodała sędzia.

Ponad 30 milionów jako zwrot korzyści

Pełnomocnik Lux Veritatis Benedykt Fiutowski tłumaczył wcześniej, że na kwotę żądanego odszkodowania składało się ponad 30 milionów złotych jako zwrot korzyści, jakie fundacja mogłaby uzyskać, gdyby projekt został uruchomiony w terminie, a także zapłata 3 milionów euro. Ta ostatnia suma wynika z tego, że według powoda konieczne były naprawy po tym, jak firma wykonująca odwiert miała nieprawidłowo wykonać swe prace i fundacja dokonała je na własny koszt, zlecając to zadanie innej firmie.

Pozwaną w tym procesie była spółka Exalo Drilling S.A. Same prace przy odwiercie wykonywała nieistniejąca już firma Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło. Należąca do PGNiG firma Exalo Drilling jest następcą prawnym Jasła. Ponieważ wykonawca prac był ubezpieczony, w charakterze interwenientów do procesu przystąpili także ubezpieczyciele firmy.

Fundacja Lux Veritatis została założona w 1998 r. przez redemptorystów Jana Króla i Tadeusza Rydzyka. W 2003 r. Fundacja uzyskała koncesję na nadawanie programu telewizyjnego pod nazwą "Trwam". W kwietniu 2006 r. Fundacja uzyskała od Ministerstwa Środowiska koncesję na przeprowadzenie w Toruniu prac geologicznych związanych z poszukiwaniem i ustaleniem zasobów wód termalnych.

Autor: KB/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości