"Będzie zmienionych kilku ministrów". Dzisiaj mamy poznać skład nowego rządu

Polska

Rzecznik rządu: zaprzysiężenie nowych ministrów jest możliwe w przyszłym tygodniutvn24
wideo 2/35

Struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego zostaną ogłoszone po zakończeniu piątkowego posiedzenia komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości – poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Komitet Polityczny PiS ma zebrać się w piątek około godziny 16 w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu ma być obsada stanowisk w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że po zakończeniu piątkowego posiedzenia zostaną ogłoszone struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Dodał, że ogłoszenie kandydatów na ministrów odbędzie się w siedzibie PiS w wieczorem około godziny 18 lub 19.

- Jeżeli pan prezydent oczywiście takie terminy wyznaczy, a chcielibyśmy, żeby to się odbyło możliwie szybko, to faktycznie zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu - dodał.

Jak mówił Mueller ,"w ramach zmian rządu oczywiście będzie zmienionych kilku ministrów (…), ale również będą zmiany o charakterze strukturalnym". Zapewnił, że to "nie jest żadna rewolucja".

Ustalono "strukturę przyszłego rządu"

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie kierownictwa Zjednoczonej Prawicy, w której skład poza Prawem i Sprawiedliwością wchodzą jego dwie partie koalicyjne - Solidarna Polska i Porozumienie.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel informował wówczas, że podczas spotkania ustalono "strukturę przyszłego rządu" oraz potwierdzono rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera.

Jak przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową jeden z polityków biorących udział w tym spotkaniu, struktura nowego rządu ma się zmienić. - Kompetencje niektórych resortów zostaną podzielone. W innych przypadkach nastąpi połączenie - mówił.

Powrót ministerstwa

Jedną ze zmian w strukturze rządu ma być powołanie ministerstwa nadzorującego spółki Skarbu Państwa. Mówił o tym kilka dni temu w mediach m.in. wicepremier Jacek Sasin. "Wszystko wskazuje na to, że ministerstwo będzie (...) takie, które będzie skupiać również nadzór nad spółkami Skarbu Państwa" - powiedział Sasin w telewizji państwowej. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany 31 października w TVN24, jaka będzie struktura nowego rządu, odparł, że będzie ona "nieznacznie zmieniona i usprawniona".

Autor: akr//kg / Źródło: PAP

Raporty: