Ruch Palikota ma jednego posła mniej. Kępiński znów w SLD

Polska

Aktualizacja:
tvn24Andrzej Kępiński znów w SLD

Ruch Palikota stracił posła. Andrzej Kępiński przeszedł do SLD - partii, w której już niegdyś był. - Przy zbieżności programowej, bo nie ma zbyt wielu różnic, wróciłem do SLD - uzasadniał swój transfer Kępiński. Janusz Palikot stwierdził z kolei, że to nic innego, jak koleżeńska wymiana posłów w centrolewicy.

- Podczas posiedzenia prezydium klubu Adam Kępiński został jednogłośnie przyjęty do klubu SLD - powiedział rzecznik partii Dariusz Joński, podkreślając, że Sojusz bardzo się cieszy z tego transferu.

Kępiński, mówiąc o swoim przejściu do SLD, podkreślał, że nic złego go w Ruchu Palikota nie spotkało, ale nie podoba mu się sposób prowadzenia polityki przez tę partię, w której "forma przerasta treść". Z kolei w SLD, jak mówił, polityka jest prowadzona w spokoju.

- Przy zbieżności programowej, bo nie ma zbyt wielu różnic, wróciłem do SLD, a nie przeszedłem do SLD - powiedział Kępiński.

Janusz Palikot, komentując stratę posła, powiedział, że oczywiście mu przykro, bo Kępiński był "w pierwszej gwardii z heroicznego okresu Ruchu Palikota". Jednocześnie jednak stwierdził, że ten transfer to koleżeńska wymiana posłów w centrolewicy.

- Trzy osoby przeszły od Leszka Millera do Ruchu Palikota. Przypomnę: Kopyciński, Klepacz i Siwiec, a teraz jedna osoba przeszła do Leszka Millera - powiedział Palikot.

Palikot: To koleżeńska wymiana posłów tvn24

Kogo poprze Kwaśniewski?

Sojusz, przed piątkowym spotkaniem Palikota z Kwaśniewskim, które ma dotyczyć ewentualnej współpracy, stara się ubiec RP. Wczoraj Leszek Miller zwrócił się do byłego prezydenta i innych byłych polityków Sojuszu z propozycją wspólnego startu w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dziś pojawiła się informacja o transferze z RP do SLD.

Joński przyznał wcześniej na antenie TVN24, że Sojusz jest zainteresowany wynikami rozmów Palikota z Kwaśniewskim.

- Wiemy, że chcemy wygrać wybory i budować silne SLD. Wiemy, że chcemy iść do wyborów pod szyldem SLD. A gdyby Aleksander Kwaśniewski poparł tę inicjatywę, to byłby to pierwszy dzień końca PO i PiS, przynajmniej ich dominacji (na scenie politycznej - red.) - powiedział Joński.

Przyznał, że jeśli Kwaśniewski nie przyjmie propozycji SLD, a zdecyduje się na współpracę z RP, to Sojusz będzie miał utrudnione zadanie, jeśli chodzi o jak najlepszy wynik wyborczy. Choć, jak zaznaczył Joński, nie będzie to niemożliwe.

Poseł z Opolszczyzny

Kępiński w ławach poselskich zasiada po raz pierwszy. W wyborach 2011 r. kandydował z pierwszego miejsca w Opolu i otrzymał ponad 11 tys. głosów. Zasiada w dwóch sejmowych komisjach: skarbu państwa i ds. UE. Należy też do kilku parlamentarnych zespołów, m.in. ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, ds. diabetyków, ds. pogranicza polsko-czeskiego i ds. przyjaciół Odry. Na forum Sejmu wystąpił dotychczas 28 razy, złożył też 131 interpelacji. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, a z zawodu - przedsiębiorcą.

Autor: mac//gak,mtom / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24