Polska

Prezydent modlił się z luteranami

Polska


Polską wspólnotę narodową współtworzą w istotnym stopniu wspólnoty ludzi wiary, także Kościoły różniące się między sobą - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie na Śląsku.

"Każdy z nas idzie (...) indywidualnie, ale pomimo różnic wyznaniowych czujemy, że łatwiej jest iść razem, bo wspólnota oznacza pokazywanie sobie nawzajem kierunku, wspomaganie, budzenie i podtrzymywanie nadziei na zasadzie wzajemności" - mówił Broniław Komorowski.

Prezydent życzył luteranom, aby szli drogą nadziei oraz z dumą mówili o dorobku wspólnoty ewangelickiej w Cieszynie i całej Polsce. Na Śląsku Cieszyńskim mieszka ponad połowa polskich luteran, dla których Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym.

Radość i nadzieja

Po nabożeństwie Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom, że z ogromną radością, ale i nadzieją uczestniczył w luterańskim nabożeństwie. - Chciałem w ten sposób podkreślić, że we współczesnym świecie trzeba nie tylko szanować siebie nawzajem pomimo różnic, ale i poszukiwać tego, co jest wspólne - podkreślił. Komorowski cieszyńskiej parafii ewangelickiej przekazał w darze skromny krzyż ołtarzowy. Symbol jest posrebrzany ze złoconą postacią Chrystusa. Jak powiedział: "Niech on będzie znakiem wspólnej drogi wiary, nadziei i miłości". Trafi on do zbiorów Muzeum Reformacji, które ma swą siedzibę w kościele Jezusowym. Nabożeństwu przewodniczył zwierzchnik polskich luteran, biskup Kościoła Jerzy Samiec. Zgromadziło wielu wiernych, między innymi byłego szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, biskupów z Polski i Czech, a także wójtów i burmistrzów ze Śląska Cieszyńskiego.

Najliczniejsza w Polsce

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest świątynią miejscowej parafii, która jest najliczniejszą w polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Skupia ona blisko 7 tys. wiernych. Parafia prowadzi przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. W kościele Jezusowym odbywają się koncerty chórowe, organowe i symfoniczne. W jego wnętrzu mieści się m.in. także Muzeum Reformacji. Na świecie jest około 74 mln luteran. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny kościołów luterańskich i liczy około 70 tys. wiernych. Służy w nim 155 duchownych w 133 parafiach. Dzieli się na sześć diecezji, z których najliczniejszą jest cieszyńska zrzeszająca około 38 tys. wiernych.

Autor: mn/jaś / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości