Polska

Powstał wirtualny pomnik smoleński

Polska

Zwolennicy projektu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej nie ustają w staraniach (TVN24)
TVN24Zwolennicy projektu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej nie ustają w staraniach (TVN24)

Nie przerywając starań o monument poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, zwolennicy tego projektu utworzyli pomnik wirtualny. Chodzi o stronę Jesteśmy Smoleńskim Pomnikiem, którą popiera m.in. Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego.

Pomysł jest prosty - każdy internauta będzie mógł wgrać na stronę swoje zdjęcie, wspomnienie lub film związane z katastrofą. - Powstanie wielka panorama Krakowskiego Przedmieścia, na której będą ludzie pragnący oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej - tłumaczyła Anna Ornatowska, należąca do pomysłodawców wirtualnego pomnika.

Chcą pomnika na Krakowskim Przedmieściu

Popierający inicjatywę pomnika w sieci, szef Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, poseł PiS, Maciej Łopiński przypomniał o potrzebie powstania pomnika poświęconego ofiarom katastrofy przed Pałacem Prezydenckim. - Ofiary katastrofy smoleńskiej dobrze zasłużyły się ojczyźnie i zasłużyły na pomnik. Prędzej czy później ten pomnik na Krakowskim Przedmieściu powstanie. Nie umiem podać konkretnej daty. Myśleliśmy, że będziemy mogli łatwiej uzyskać zgodę władz na Pomnik Światła. Nie ustaniemy w staraniach, żeby ten pomnik powstał - zapewnił.

Łopiński o potrzebie powstania pomnika (TVN24)
Łopiński o potrzebie powstania pomnika (TVN24)TVN24

W ubiegłym roku część rodzin ofiar przedstawiła koncepcję pomnika składającego z 96 snopów światła z reflektorów umieszczonych w płycie chodnika przed Pałacem.

W piątek ogłoszono wyniki konkursu na pomnik upamiętniający katastrofę z 10 kwietnia 2010 r., który ma powstać pod Smoleńskiem.

Druga rocznica tragedii - obchody

10 kwietnia obchodzona będzie druga rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak mówił Łopiński, wezmą w nich udział m.in. politycy PiS. Najpierw o godz. 8 - jak co miesiąc - odbędzie się msza w kościele seminaryjnym, po mszy jej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki. Tam odbędzie się Apel Poległych, zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty.

Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19 odbędzie się msza w katedrze św. Jana, po mszy Marsz Pamięci.

Przed Pałacem scena i telebimy?

PiS chce, aby przez cały dzień rocznicowych obchodów przed Pałacem byli zgromadzeni ludzie. Organizatorzy zamierzają wybudować scenę i postawić telebimy. Jednak - jak twierdzą - nie mają na razie na to zgody miasta.

-Zarejestrowaliśmy już zgromadzenie publiczne. Wystąpiliśmy o zajęcie pasa drogi na scenę i nagłośnienie oraz telebimy. W zeszłym roku miasto wydało zgodę bez dyskusji. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich chce żebyśmy dostarczyli plan organizacji ruchu. Próbujemy go stworzyć, ale mamy mało czasu. Będziemy odwoływali się od decyzji - powiedział radny PiS, Maciej Wąsik.

Rocznica pogrzebu na Wawelu

Uroczystości odbędą się także w drugą rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. 17 kwietnia pod Wawelem ma zostać otwarta wystawa fotograficzna poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, następnie w kościele bernardyńskim odbędzie się uroczysta msza i koncert.

18 kwietnia Ruch im. Lecha Kaczyńskiego organizuje konferencję: "Jak być niezłomnym w dzisiejszej Polsce". O 17.30 odbędzie się msza św. na Wawelu, po mszy odbędzie się marsz ze Wzgórza Wawelskiego na pl. św. Idziego pod Krzyż Katyński, gdzie nastąpią przemówienia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości