Kilkanaście centymetrów w sześć godzin. Alarm powodziowy w części Zielonej Góry
Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski wprowadził alarm powodziowy dla dwóch sołectw i przysiółka w pobliżu Odry, położonych na terenie zielonogórskiej dzielnicy Nowe Miasto. Poziom wody w rzece podniósł się bowiem o kilkanaście centymetrów w ciągu sześciu godzin. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rozszerzające tereny objęte stanem klęski żywiołowej w związku z powodziami. Dodano kilka obszarów z województw dolnośląskiego i lubuskiego.
W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą.
Relacja odświeża się automatycznie
- 1:15
Do Wińska trafiają worki z Piaskiem z Wołowa, Wiszni Małej, Siechnic czy Wrocławia - czyli z miejsc, gdzie największa fala już przeszła. Mieszkańcy są wycieńczeni, ale ze wsparciem przyjechali terytorialsi.
- Słaba jest obecnie sytuacja koło Budkowa. Są przesiąki dołem i budowane są z worków tak zwane studnie - powiedziała Krysowata-Zielnica.
Jak podkreśliła wójt, problemem jest brak utwardzonych dróg prowadzących do wałów. W efekcie ciężki sprzęt grzęźnie w błocie, a worki z piaskiem trzeba dowodzić quadami. Zdaniem wójt, po powodzi powinno się to zmienić.
- 1:12
- Na wale między Ścinawą a Małowicami były dwa rozszczelnienia. Nasi strażacy z OSP całodobowo je kontrolują, więc jak tylko to zauważyli, to ruszyła akcja. Byliśmy przygotowani, bo było bardzo dużo worków z piaskiem i sprzętu. Szczególnie wykazała się OSP Orzeszków - powiedziała wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica.
- 1:10
W leżącej na drugim brzegu od Ścinawy gminie Wińsko trwają próby uszczelniania wałów. Na miejscu są zarówno strażacy, jak i Wojska Obrony Terytorialnej. Istnieją obawy przed podtopieniami, bo po kilku dniach wały są mocno nasączone wodą.
Gmina Wińsko (pow. wołowski) znajduje się ok. 30 km na północny-zachód od Brzegu Dolnego. Także tam dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Mieszkańcy znajdujących się nad rzeką wsi już kilka dni temu ruszyli umacniać wały. Woda zaczęła się jednak przesączać.
- 0:15
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze dotrze do Głogowie w niedzielę ok. godz. 14.00, stan alarmowy może zostać przekroczony o ok. 2,5 m, a wysokość fali kulminacyjnej może sięgnąć 695-705 cm - poinformował w sobotę przed północą IMGW-PIB.
- 22:55
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk: Szabrownik i złodziej z Bolesławca, Damian S., który ukradł dwie pompy zanurzeniowe o wartości 1400 zł z terenu jednej z zalanych posesji, został skazany na 8 miesięcy bezwzględnego więzienia – Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. To kolejny skazany w przyspieszonym trybie.
- 21:47
- 21:46
"W Polsce nadal występują miejsca, którym zagraża wielka woda. Służby wraz z samorządem i mieszkańcami zabezpieczają miejsca krytyczne. Wały są wzmacniane przez worki z piaskiem i stale monitorowane. Podczas sztabu kryzysowego w Głogowie Premier prosił samorządowców o zgłaszanie potrzeb na bieżąco. Zapowiedział również stworzenie mapy zaniedbań, które wyszły w obliczu powodzi" - napisano w komunikacie kancelarii premiera.
- 20:57
W sobotę prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski wprowadził alarm powodziowy dla dwóch sołectw i jednego przysiółka koło Odry, położonych na terenie zielonogórskiej dzielnicy Nowe Miasto.
Sytuacja powodziowa na Odrze jest coraz bardziej dynamiczna. W ciągu ostatnich 6 godzin woda podniosła się o kilkanaście centymetrów. Przewiduje się, że w najbliższym czasie przybór wody będzie przyspieszać.
Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski zdecydował o wprowadzeniu alarmu powodziowego dla sołectw Krępa, Jany oraz przysiółka Stożne. - Będziemy komunikować o poziomie zagrożenia na bieżąco. Służby kontrolują sytuację monitorując stan wody i wałów przeciwpowodziowych, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców i ich dobytku – powiedział Pabierowski.
Zielona Góra graniczy z Odrą na odcinku około 4,5 km. Obecnie rzeka zagraża miejscowościom Jany, Zawada, Krępa i Stożne, które po połączniu w 2015 r. gminy z miastem znajdują się w dzielnicy Nowe Miasto. - 20:35
"Trwa jeszcze walka o m.in. Wrocław, Głogów i Nową Sól, ale równocześnie przygotowujemy wielki plan Odbudowy Plus. Mosty, drogi, szpitale, szkoły i domy, boiska i przedszkola - wszystko zostanie nie tylko odbudowane, ale będzie lepsze i nowocześniejsze niż przed powodzią" - napisał na platformie X premier Donald Tusk.
- 19:07
Powiat zgorzelecki (Dolny Śląsk), gmina miejska Oława (Dolny Śląsk), Kąty Wrocławskie (Dolny Śląsk), Sobótka (Dolny Śląsk), Żagań (Lubuskie), Szprotawa (Lubuskie) - o te m.in. tereny został rozszerzony stan klęski żywiołowej.
W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
- 18:48
Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego.
- 18:47
Tusk: Już zaczynamy planować odbudowę. Ale zawsze zadanie nr 1 to jest ratowanie.
- 18:47
Tusk o przestępstwach: Ten gość, o którym wspominałem we Wrocławiu, który w mundurze udawał wojskowego i opowiadał w urzędach, że będą wysadzane wały, on został zatrzymany i dzisiaj dostał trzy miesiące aresztu decyzją sądu. Tam się nikt nie patyczkuje, jak zauważyliście.
- 18:45
Premier Tusk ocenił, że ważne jest, by upewnić się, czy informacja o ewentualnej ewakuacji dociera wszędzie, gdzie powinna.
- 18:41
Premier: Wołoszyn mówił, że wały nie były wykaszane. To nie jedyne miejsce, skąd mamy taki sygnał. Musimy wiedzieć, gdzie co nawaliło, żeby tego typu zdarzeń więcej nie było. Jeśli będzie trzeba, będą też konsekwencję. Ja bym chciał, żeby powstał kalendarz zaniedbań.
- 18:40
Premier: Bardzo mi zależało, żeby ludzie wiedzieli, że niezależnie od skali zjawiska, od wielkości miejscowości, bardzo nam zależy, żeby dotrzeć wszędzie z adekwatną pomocą.
- 18:38
Tusk: Jeśli czegoś trzeba, proszę w każdej chwili informować wojewodę. Nie krępujcie się, mówcie od razu, co trzeba.
- 18:37
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak: Gorący apel dla pomagających: jedźcie z pomocą do specjalnych hubów w Opolu i Wrocławiu, a nie do miejscowości. Tam najważniejsze, żeby udrożnić drogi, żeby docierały tam służby. Mamy sygnały, że samochody ciężarowe blokują drogi.
- 18:35
Klimczak: Most w Głogowie wciąż otwarty.
- 18:34
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak: Informacje o połączeniach oklejonych. Wznowiony został ruch na odcinku Nysa-Prudnik.
- 18:33
Szef MON: Zaangażowane jest już powyżej 23 tysięcy żołnierzy na ten moment w akcje.
- 18:31
Minister obrony: Byliśmy w Szprotawie, tam jest zalane około 60 domów.
- 18:30
Kosiniak-Kamysz: Trwa heroiczna walka, społeczność lokalna jest ogromnie zaangażowana.
- 18:30
Kosiniak-Kamysz: W Brzegu Dolnym sytuacja jest wciąż bardzo trudna, ale informacje od samorządowców były lepsze. Niemniej czujność jest zachowana.
- 18:29
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: Na terenie powiatu wołoskiego jest 350 żołnierzy, dużo strażaków. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowościach Prawików i Tarchalice. Wały są tam bardzo zmęczone, są jak gąbka.
- 18:28
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń: Mam nadzieję, że wszystkie wysiłki wystarczą, żeby zabezpieczyć wały, które nie były w dobrym stanie.
- 18:27
Wójt gminy Jerzmanowa Anna Obolewicz: Zgłaszamy pełną gotowość na wszystkie dyspozycje.
- 18:27
Wójt gminy Jerzmanowa Anna Obolewicz: Nasza gmina, to jedyna gmina nie objęta zagrożeniem powodziowym.
- 18:25
Wołoszyn: Stwierdzić należy duże zaniedbania, jeśli chodzi o wał, jeśli chodzi o Wody Polskie. Wał nie był wykaszany, nie był monitorowany – to moje osobiste odczucie.
- 18:25
Wójt gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn: Wykonaliśmy sprawdzenie wysokości wałów. Mamy analizę, gdzie są słabsze punkty w tej chwili. Umocniliśmy wały na dużym odcinku.
- 18:23
Wójt gminy Głogów: Ta fala, która dojdzie do Głogowa, powinna być kilkanaście centymetrów niższa niż w 2010 r.
- 18:22
Wójt gminy Głogów: Zagrożenia w terenie to podsiąki, ale także bytowanie bobrów. Mamy trzy gniazda bobrów w wale powodziowym. W każdym z tych miejsc utopiliśmy kilka wywrotek piasku, aby je zabezpieczyć. To są słabe punkty, gdzie wal może popłynąć.
- 18:21
Wójt gminy Głogów Bartosz Zimny: Wspiera nas wojsko. Mamy dobrą współpracę ze starostą, wojewodą.
- 18:20
Wójt gminy Głogów Bartosz Zimny: Jesteśmy przygotowani na ewakuację. Powieliliśmy sygnał od pana starosty o samoewakuacji, jest potwierdzony i rozpowszechniony.
- 18:19
Wójt gminy Kotla Kamila Suchocka-Szperlik: Mamy 10 km wałów, od poniedziałku walczymy na tych odcinkach. Tam, gdzie możemy mieć problemy, dokonujemy wzmocnienia.
- 18:19
Wójt Pęcław Dorota Jewniewicz: Od tygodnia przygotowujemy się na przyjęcie fali. Wały nie są w dobrym stanie, więc cały czas je zabezpieczamy. Są już podsiąki. Ale wszystko jest kontrolowane, patrolowane. Robimy, co możemy i czekamy na falę, która będzie jutro.
- 18:17
Prezydent Głogowa: Panujemy nad sytuacją. Mamy zabezpieczone miejsca do ewentualnej ewakuacji.
- 18:16
Prezydent Głogowa: Na dziś podlane są 4-5 posesji.
- 18:16
Prezydent Głogowa: Ogłosiliśmy samoewakuację, nikt nie skorzystał z tej oferty
- 18:16
Rokaszewicz: Od poniedziałku nasi pracownicy są u mieszkańców, proponują wsparcie.
- 18:15
Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz: Sytuacja w Głogowie wygląda tak że większa część miasta jest w miarę bezpieczna, bo położona jest dość wysoko. Ale więcej niż Odra problemów przysparza rzeka Czarna, która ulega cofce i zalewa tereny gminy miejskiej, ale także wiejskiej.
- 18:14
Dowódca wojsk inżynieryjnych w Głogowie ppłk Wojciech Oleksy: Na terenie garnizonu stacjonuje prawie 700 żołnierzy i niezbędny sprzęt.
- 18:12
Niewiada: Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów.
- 18:12
Komendant powiatowy policji nadkomisarz Grzegorz Niewiada: Mamy odpowiednie siły i środki do realizacji obecnych zadań.
- 18:11
Komendant: Są jednak zalane pola, wybijają studzienki.
- 18:10
Dziadosz: Nie odnotowano przerwania wałów ani zalania miejscowości.
- 18:10
Dziadosz: Sytuacja na wałach jest taka, że są podsiąki. One są naturalne i pojawiają się pod wałem. Ale skala tego jest bardzo duża.
- 18:10
Komendant Powiatowy KP PSP w Głogowie st. bryg. Paweł Dziadosz: Działa 150 strażaków.
- 18:09
Wnuk: Fala już przechodzi przez Głodów, bo stan Odry od dzisiaj jest już bardzo wysoki.
- 18:08
Wnuk: Fali kulminacyjnej spodziewamy się jutro w nocy, czyli w niedzieli na poniedziałek. Trudno określić, kiedy ona osiągnie swój pick, czyli te 7 m.
- 18:08
Starosta: Dziś została ogłoszona samowolna ewakuacja. Ona już się dzieje.
- 18:07
Starosta powiatu głogowskiego Michał Wnuk: Powierzchnia powiatu to 443 km kwadratowe z czego 208 km kwadratowych to jest strefa potencjalnego zalania w przypadku przelania się Odry przez wały. W tej chwili sytuacja na Odrze wygląda tak: jest 654 cm poziom wody, prognozowany poziom to jest 7 metrów. Nasze wały w tej chwili mają wysokość około 7 metrów i 15-20 cm. Tak że istnieje ryzyko potencjalnego przelania się wody przez wały.
- 18:05
Tusk: Na osiedlu Krzaków jest woda po kolana. Ale to zagrożenie nie dotyczy w tej chwili całego miasta.
- 18:04
Premier Donald Tusk jest na sztabie kryzysowym w Głogowie.
- 17:59
Trwa umacnianie wałów Odry w województwie lubuskim przed falą kulminacyjną. Odra wpływa do tego województwa w powiecie wschowskim.
W rejonie Szlichtyngowej znajduje się newralgiczne miejsce. - Odra zakręca tam o 90 stopni, stąd mobilizacja - przekazał dyrektor biura wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak. Dodał, że żołnierze, strażacy oraz mieszkańcy dobudowali prawie metr wału z worków. - Worki zostały dowiezione między innymi z województwa dolnośląskiego - podkreślił Pawlak.
- 17:56
Prezydent Andrzej Duda poinformował również, że od piątku był gotów, by podpisać nominację Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Jednak - dodał - "choć kancelaria premiera uprzedzała, że sprawa jest pilna, dokumenty do Kancelarii Prezydenta nie dotarły".
- 17:55
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę, że w ciągu kilkunastu godzin wyruszy kolejny transport z Kancelarii Prezydenta z pomocą dla powodzian. Duda w tym dniu udał się z wizytą do USA. Przekazał, że pod jego nieobecność w Polsce pomoc ma koordynować szefowa KPRP Małgorzata Paprocka.
- 17:49
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił się w sobotę do mieszkańców, by worki z piaskiem z niezagrożonych już miejsc przywożone były pod wrocławski stadion Tarczyński Arena na Maślicach. Poinformował, że nadmiarowe worki oddane zostaną miejscowościom na północy i zachodzie Dolnego Śląska, a także województwa lubuskiego.
Ze względu na ciągłe zaangażowanie miejskiego sprzętu przy wrocławskich wałach, mieszkańcy zostali poproszeni o przywożenie worków samodzielnie - przywożą je samochodami i ciężarówkami.
- 17:43
- 17:34
- 17:21
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni uruchomiły zespół zadaniowy, który ma monitorować internet w poszukiwaniu fałszywych zbiórek.
"W ramach walki z fałszywymi zbiórkami pieniędzy dla potrzebujących uruchomiliśmy zespół zadaniowy mający na celu namierzanie i zdemaskowanie cyberprzestępców żerujących na ludzkiej empatii i chęci pomocy" - przekazały w sobotę w mediach społecznościowych Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.
- 17:20
Wójt gminy Siedlisko Daniel Kołtun zarządził ewakuację miejscowości Dębianka i Radocin - poinformował Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Dodał, że na ewakuację zdecydowało się 30 osób, reszta zostaje w swoich domach.
Ewakuacja została podjęta ze względu na zbliżającą się do Nowej Soli kulminacyjną falę powodziową na Odrze. - Poziom rzeki Odra będzie niższy o dziesięć centymetrów od korony wałów - podał Pawlak.
- 17:15
- 17:11
Rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej m.in. o powiat zgorzelecki, gminę Oławę, Kąty Wrocławskie, gminę Sobótka (Dolnośląskie), a także gminę Szprotawa oraz miasto Żagań (Lubuskie) - przewiduje projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
"Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślono w wykazie.
- 17:05
Policja lubuska poinformowała we wpisie na platformie X, że droga z Nowej Soli została zamknięta. Według najnowszych prognoz fala wezbrania na Odrze ma wpłynąć na Ziemię Lubuską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pierwszym dużym miastem na jej drodze ma być Nowa Sól.
- 16:43
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło mieszkańców powiatu brzeskiego przed spożywaniem wody w mieście i gminie Lewin Brzeski (województwo opolskie) bez jej wcześniejszego zagotowania.
SMS o treści: "Uwaga! W mieście i gminie Lewin Brzeski woda zdatna do picia tylko po przegotowaniu. Śledź komunikaty Sanitarno-Epidemiologiczne" otrzymali odbiorcy na terenie powiatu brzeskiego.
- 16:42
W sobotę podczas umacniana wałów w rejonie miejscowości Buczki koło Nowej Soli (Lubuskie) zasłabł strażak OSP. - Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia ratunkowego został zabrany do szpitala – powiedział PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
- 16:41
Do samoewakuacji z terenów zalewowych wezwał w sobotę mieszkańców czterech gmin w powiecie głogowskim tamtejszy starosta. Rzecznik głogowskich strażaków powiedział, że sytuacja jest trudna, ale stabilna.
Wezwanie do samoewakuacji skierowane do mieszkańców obszarów zalewowych na terenie gmin Kotla, Żukowice, Pęcław i Głogów, opublikowano w sobotę w mediach społecznościowych powiatu głogowskiego.
Rzecznik głogowskiej PSP Tomasz Michalski w rozmowie z PAP podkreślił bardzo dużą mobilizację straży pożarnej, wojska oraz rzeszy mieszkańców powiatu głogowskiego. - Fala kulminacyjna na Odrze ma przechodzić przez powiat i miasto Głogów w poniedziałek – powiedział strażak. Jak zaznaczył, te prognozy mogą ulec zmianie. Dodał, że spodziewana fala powodziowa ma mieć wysokość około 7 metrów.
- 16:18
W sobotę policja zamknęła drogi koło Nowej Soli (Lubuskie) oraz kilka ulic w mieście. - Zamknięcia są spowodowane przelewaniem się wody – powiedziała PAP asp. Justyna Sęczkowska-Sobol, rzeczniczka policji w Nowej Soli.
Z powodu wzrostu poziomu Odry w Nowej Soli została zamknięta droga na ul. Żwirki i Wigury w tym mieście. Wyłączona z ruchu została także Aleja Wolności na odcinku od ul. Południowej do ul. Moniuszki. Mogą tam przejechać tylko służby.
- 16:13
Liczba policjantów na terenach objętych powodzią jest wystarczająca - zapewniła na platformie X dolnośląska policja, dodając, że "nie ma potrzeby, aby tworzyć tzw. obywatelskie patrole".
- 16:10
60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i kilkudziesięciu strażaków pracuje przy umacnianiu i budowie odcinków wałów przeciwpowodziowych w Gryfinie i pobliskiej Żabnicy. Nadodrzańskie miejscowości wizytował wojewoda zachodniopomorski oraz komendanci policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Fala powodziowa zbliża się do województwa zachodniopomorskiego. Jej kulminacja na Odrze spodziewana jest od 24 do 27 września.
- 16:04
- 16:02
Ponad 60 domów zostało zalanych w Szprotawie (województwo lubuskie) - poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który uczestniczył tam w posiedzeniu lokalnego sztabu kryzysowego.
W przerwie sztabu wicepremier przekazał dziennikarzom, że w Szprotawie ma ruszyć wsparcie społeczne dla poszkodowanych powodzią. - Dziesięć tysięcy wsparcia natychmiastowego, 100 tysięcy złotych na remont oraz 200 tysięcy złotych na odbudowę, to pierwszy etap - mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.
- 15:29
Wszystko jest zalane - mówił reporterce TVN24 Dominice Ziółkowskiej mieszkaniec wioski Wronów w województwie opolskim, który jest właścicielem niewielkiego zakładu stolarskiego. Dziennikarka rozmawiała z nim, stojąc po kolana w wodzie. Mężczyzna mówił, że zdołał zabrać niektóre sprzęty. Przyznał również, że wciąż nie da się mieszkać w jego domu.
- Cała ta wioska jest właściwie pod wodą - relacjonowała reporterka TVN24 z Wronowa, dodając, że przez ostatnie dwa dni ekipa TVN24 próbowała tam się dostać i to się wcześniej nie udało.
Rozmówca TVN24 powiedział, że jego rodzina się ewakuowała.
- Żywioł we Wronowie nie miał litości, wioska jest właściwie odcięta od świata - podkreśliła Ziółkowska, dodając, że przyjeżdża w to miejsce straż pożarna i wojsko, by sprawdzić, czy ludzie mają wszystko, czego im potrzeba.
- 15:04
Prezydent Warszawy zapowiedział przekazanie 20 mln zł wsparcia finansowego do Nysy, Kłodzka, Lądka-Zdroju i Głuchołazów. Rafał Trzaskowski poinformował również, że Warszawa zaoferuje gminom, które ucierpiały w powodzi 900 miejsc na zorganizowanie tzw. zielonych szkół dla dzieci.
- Poza wsparciem rzeczowym, które przez cały czas gromadzimy i wysyłamy, zainicjowałem przekazanie 20 milionów złotych wsparcia finansowego do Nysy, Kłodzka, Lądka-Zdroju i do Głuchołazów - oznajmił na briefingu prasowym Trzaskowski.
- 14:53
Zgłoszone dotychczas przez samorządy szacunki strat na skutek powodzi wynoszą 88 mln zł – poinformował w sobotę wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
- Z tego 75 mln zł to straty w infrastrukturze drogowej, pozostałe w kolejności to przepusty oraz mosty - powiedział wojewoda.
- 14:29
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zamieściło na swojej stronie adresy magazynów, do których można dostarczyć pomoc dla powodzian. Są one we Wrocławiu, Wałbrzychu i Kłodzku.
Magazyn we Wrocławiu mieści się w Dolnośląskim Centrum Druku 3D (ul. Tyniecka 2, num. telefonu 508-256-535). Wałbrzyski magazyn jest na ul. Villardczyków 17 (505-894-830). Kłodzki magazyn zlokalizowany jest w Twierdzy Kłodzkiej (ul. Nowy Świat, tel. 885-987-001).
- 14:27
Budowa mostu w Głuchołazach jest priorytetem - podało na platformie X Ministerstwo Obrony Narodowej.
- 14:24
Stan aktualny wody w Odrze wynosi 605 cm - podał w sobotę o godzinie 14.10 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
- 13:37
Życie nam podyktuje priorytety - stwierdził szef polskiego rządu. - Najważniejsze, na czym musimy się skoncentrować, jest zapewnienie ludziom miejsca zamieszkania - oznajmił. W drugiej kolejności odbudowy wymaga infrastruktura - drogi, mosty i oczyszczalnie ścieków - kontynuował premier.
- 13:36
Premier zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze w sobotę przedstawiciele rządu odwiedzą Głogów, gdzie istnieje ryzyko przelania się wody z Odry przez wały przeciwpowodziowe.
- Tam, gdzie ta sytuacja jest jeszcze daleka od spokoju - ocenił Tusk.
- 13:35
Sytuacja na terenach po powodzi musi być lepsza nie tylko od tej po zniszczeniach, ale też lepsza od tej przed powodzią - stwierdził w czasie odprawy z wojewodami dotkniętymi powodzią premier Donald Tusk. Dodał, że chodzi nie tylko o zabezpieczenia przeciwpowodziowe, ale o całą infrastrukturę, która została zniszczona.
- 13:33
Nikt nie zostanie bez pomocy - zapowiedział Marcin Kierwiński, który został pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi. - To jest nasze zadanie i zrobimy to jak najszybciej, jak najsprawniej, jak najlepiej - zadeklarował.
- 13:30
Szef KPRM Jan Grabiec poinformował, że stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców miejscowości objętych stanem klęski żywiołowej - wynosi ona dwa miliony 390 tysięcy. Liczba mieszkańców, dotkniętych w wyniku powodzi, to 57 tysięcy. Liczba osób ewakuowanych to 6544 - jak wynika z raportów - kontynuował Grabiec.
11 502 budynki - zostało uszkodzonych lub zalanych w wyniku powodzi. - To są zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki wielomieszkaniowe - dodał.
- 13:23
W powiecie cieszyńskim są uszkodzone 154 drogi, 28 mostów, 18 szkół, 17 przedszkoli, 901 budynków mieszkalnych, 68 budynków użyteczności publicznej, 436 budynków gospodarczych - kontynuował wojewoda śląski.
- 13:22
Najmocniej w wyniku powodzi ucierpiały powiat bielski i miasto Bielsko-Biała. - To są 244 uszkodzone drogi, 33 mosty, 38 szkół, 16 przedszkoli. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne to jest 1366 budynków mieszkalnych, 32 budynki użyteczności publicznej, 734 budynki gospodarcze i pięć ośrodków zdrowia - wymienił Wójcik.
- 13:21
Wojewoda śląski Marek Wójcik stwierdzi, że za wcześnie jest na zbieranie konkretnych wycen. - Razem, gdyby zsumować ten obszar objęty stanem klęski żywiołowej, mówimy o 553 (uszkodzonych) drogach, 95 mostach, 91 szkołach, 43 przedszkolach, 3022 budynkach mieszkalnych, 136 budynkach użyteczności publicznej i 1518 budynkach gospodarczych. To jest stan strat w województwie śląskim w obszarze objętym stanem klęski żywiołowej - oznajmił w czasie odprawy.
- 13:20
Mamy osoby ewakuowane, które nie nie wróciły do domu - mówił wojewoda lubuski. Poinformował, że ponad setka ewakuowanych mieszkańców nie powróciła do swych domów, bo one się do tego nie nadają. - To jest około 45 osób w powiecie żagańskim, w powiecie zielonogórskim około 40 osób i w powiecie krośnieńskim 18 osób - wyliczał Marek Cebula.
- 13:18
Czekamy na nadejście wysokiej wody, jeśli chodzi o rzekę Odrę - dodał Marek Cebula. Dodał, że stan alarmowy na Odrze w Głogowie jest przekroczony o ok. 191 cm, a w Nowej Soli o 56 cm.
- 13:18
Wojewoda lubuski Marek Cebula mówił na odprawie, że "uszkodzenia możemy zacząć szacować po przejściu rzeki Bóbr". Cebula przekazał, że najdokładniejsze dane o zniszczeniach ma ze Szprotawy, gdzie zostało uszkodzonych 60 budynków, 12 obiektów, takich jak przepompownie ścieków i 11 budynków gospodarczych. W gminie miejsko-wiejskiej Szprotawa powódź uszkodziła trzy mosty.
- 13:16
Stanem klęski żywiołowej zostało objętych siedem z 11 powiatów - powiedziała wojewoda małopolska. Zaznaczyła, że do tej pory nie ma szczegółowych informacji o stratach z najbardziej poszkodowanych miejscowości: Głuchołaz, Nysy i Lewina Brzeskiego.
- 13:15
W powiecie prudnickim wstępnie straty oszacowano na 203 mln zł. W powiecie nyskim mowa jest o 173 mln zł, w gminie Paczków - 120 mln i około 50 mln zł w Korfantowie - wyliczał Marek Świetlik, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- 13:14
Wojewoda opolska mówiła w czasie odprawy z premierem Donaldem Tuskiem o konieczności odbudowania trzech mostów. W Głuchołazach wojsko będzie odbudowywało zerwaną przez wodę przeprawę na Białej Głuchołaskiej w ciągu drogi krajowej nr 40. Nieprzejezdna jest droga krajowa łącząca Opole z Brzegiem w Skoroszycach. Uszkodzony jest także most w Żywocicach.
- 13:13
Wojewoda opolska Monika Jurek: największe straty odnotowano na terenie powiatu nyskiego, ale szacunki te nie są wystarczające.
- 13:09
Wstępne straty są szacowane na 3,8 mld złotych - oznajmił wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. Mówił, że w wyniku powodzi zostały uszkodzone m.in. 553 drogi, 95 mostów, 3022 budynki mieszkalne oraz 1518 budynków gospodarczych.
- 13:07
Pierwsza pomoc ma trafić do poszkodowanych - dodał szef rządu. Mówił o uruchomieniu miliardów złotych i euro. - Musimy coraz częściej przygotowywać ten wielki plan odbudowy, który jest naszym zobowiązaniem i już narodową ambicją, żeby rzeczywiście (...) dokładnie wiedzieć, co uległo zniszczeniu, żeby pierwsza pomoc dotarła do naprawdę potrzebujących. A później, żeby ruszyć z wielkim rozmachem do tej odbudowy plus - zaznaczył Donald Tusk.
- 13:06
Walka z powodzią jeszcze się nie zakończyła - oznajmił premier Donald Tusk na spotkaniu z wojewodami regionów dotkniętych powodzią.
- 13:04
Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. Wzdłuż Odry trwa wzmacnianie wałów. Rzeka w poniedziałek w Nowej Soli ma mieć 720 cm - powiedział w sobotę PAP Sławomir Pawlak dyrektor biura wojewody lubuskiego.
- Zbieramy informacje o punktach, które mogą być newralgiczne – podał Pawlak.
Do napełnienia piaskiem są setki tysięcy worków. Do województwa lubuskiego jedzie kolejna dostawa worków. - Z Wrocławia jadą do nas ciężarówki z pełnymi już workami, które trafią do Szlichtyngowej, Młynkowa oraz Bojadeł - powiedział Pawlak.
- 12:53
- 12:53
Autorka/Autor:asty, momo,tas/tok
Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu