Polska

Politycy o KRUS i GMO

Polska

Najciekawsze momenty debaty o rolnictwie
tvn24 (fot. sxc.hu)Najciekawsze momenty debaty o rolnictwie

Żywność modyfikowana genetycznie i reforma KRUS - to tematy, które wzbudziły największe poruszenie wśród polityków podczas debaty na temat rolnictwa. W dyskusji udział wzięli politycy czterech największych partii - PO, SLD, PSL i PJN. Zabrakło PiS.

DEBATA CAŁOŚĆ

Marek Sawicki z PSL mówiąc o GMO podkreślił, że nie wiadomo czy jest ona bezpieczna dla zdrowia i z tego powodu nie powinno być zgody na jej produkcję i rozpowszechnianie w Europie.

Co z tym GMO?

Zwolennikiem GMO jest Wojciech Olejniczak. Przekonywał, że na jej zakazaniu straciliby rolnicy, ponieważ konkurencyjność byłaby ograniczona. Zauważył, że nie udowodniono, że GMO jest szkodliwe. Kazimier Plocke z PO również podkreślił że nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość GMO.

Z kolei zdaniem Wojciecha Mojzesowicza z PJN, GMO byłoby sensownie wprowadzić, gdyby zwiększano wydajność upraw. - Dzisiaj potencjał żyta, pszenicy bez GMO jest wystarczający. Teraz nie widzę konieczności wprowadzenia GMO – stwierdził.

Kłótnia o KRUS

Emocje polityków wzbudziła także reforma KRUS. Sawicki mówił, że jeśli miałaby być zła, to lepiej jej nie dokonywać. Plocke dodał, że na problem KRUS trzeba patrzeć kompleksowo. - Przede wszystkim KRUS trzeba uszczelnić - apelował.

Reformę KRUS popiera Olejniczak który mówił, że jeśli tak się nie stanie, w przyszłości emerytury samych rolników będą bardzo niskie. - Ludzi trzeba zachęcić do reform, czego obecny rząd nie robi. Dotychczas zwiększano tylko składki, ale nie samą emeryturę - podsumował Mojzesowicz.

Inwestować w rolników

Politycy zwracali uwagę, że konieczne jest prowadzenie wspólnej polityki rolnej. Olejniczak stwierdził, że jest porażką obecnego rządu. Plocke jej bronił i mówił, że negocjacje nad nią okażą się korzystne dla Polski.

Reprezentanci wszystkich partii podnosili także postulat inwestowania w tereny wiejskie. Europoseł SLD mówił o konieczności zapewnienia rolnikom stabilizacji produkcji. Mojzesowicz apelował o większe dopłaty do paliwa i rozwój szkolnictwa na wsi. Plocke zwracał uwagę na konieczność uregulowania sprawy składek zdrowotnych. Sawicki zaś podkreślał, jak ważna jest promocja rolnictwa i produktów rolniczych.

www.tvn24.pl/czasdecyzji

nsz//mat

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 (fot. sxc.hu)

Raporty:
Pozostałe wiadomości