GMO. Bać się czy nie?

30 listopada 2012
Duża część Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu GMOPAP/Paweł Supernak

Nie ma dowodów, że GMO jest groźne dla zdrowia lub środowiska - przekonują naukowcy. Jednak ustawa o nasiennictwie, która dotyczy m.in. rejestracji i obrotu nasionami zmodyfikowanymi genetycznie, wzbudza wiele kontrowersji. Protestuje przeciwko niej opozycja, przeciwnicy GMO i celebryci. Prezydent, który jest autorem projektu podkreśla, że dopiero w parlamencie usatwa zyskała krytykowane zapisy. Teraz będzie musiał zdecydować - podpisać czy nie. Senat bowiem w piątek przyjął ustawę bez poprawek.

Senat RP przegłosował ustawę bez poprawek 30 listopada. W głosowaniu 50 senatorów było za, 29 przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Wcześniej prezydent napisał do premiera w sprawie regulacji dotyczących GMO. List jest pokłosiem tego, co stało się z prezydenckim projektem ustawy o nasiennictwie. Prezydent przypomniał w bowiem, że pierwotny projekt, który on złożył w Sejmie w styczniu 2012 r. nie zmieniał dotychczasowych przepisów w sprawie GMO.

Minister: Polska wolna od GMO od 28 stycznia

- Z chwilą wejścia w życie ustawy i rozporządzeń, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO - zapewnił w czwartek minister rolnictwa, Stanisław Kalemba (PSL). Te będą obowiązywać od 28 stycznia.

Spór o GMO. Prof. Węgleński: Ekologiczną żywnością nie wykarmimy świata

- Nie dziwię się, że prezydent podpisał tę ustawę. Dziwiłbym się bardzo, gdyby nie podpisał: wtedy bylibyśmy krajem zacofanym, który nie stara się wprowadzać rozmaitych innowacji technologicznych - mówił profesor Piotr Węgleński z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW komentując podpisaną przez Bronisława Komorowskiego ustawę dot. GMO.

Prezydent podpisał ustawę o GMO

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która dopuszcza rejestrację i obrót nasionami GMO. Rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać uprawiania roślin GMO.

Prezydent pisze do premiera ws. GMO. Tusk: nie jestem entuzjastą

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w liście do premiera Donalda Tuska o kompleksowe uregulowanie kwestii GMO. Jego zdaniem, powinno obowiązywać znakowanie produktów genetycznie zmodyfikowanych. - W sprawie GMO podjęliśmy decyzję, która jest wymuszona przepisami unijnymi - komentował premier Donald Tusk podczas swojej konferencji prasowej.

Doda o GMO: Traktuje się nas jak szczury w laboratorium

Kilkaset osób protestowało w środę przeciwko wprowadzaniu do Polski GMO. - Traktuje się nas jak szczury w laboratorium, dlaczego bogate państwa przeciwstawiają się GMO, a Polska nie? - pytała uczestnicząca w pikiecie piosenkarka Doda.

Doradca prezydenta o GMO: To wielka szansa cywilizacyjna

- Ja nie obawiam się GMO i wiem, że to jest wielka szansa cywilizacyjna jak wiele innych - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, Tomasz Nałęcz. Przeciwnicy GMO protestowali w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim przeciwko uchwalonej niedawno przez Sejm ustawie o nasiennictwie.

Celebryci mówią "nie" GMO. Doda: To jawne ludobójstwo

Kilkaset osób, w tym celebryci, m.in. piosenkarka Dorota "Doda" Rabczewska, protestowało w niedzielę pod Pałacem Prezydenckim przeciw GMO. Protestujący chcą, aby Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie, dopuszczającą wprowadzenie na polski rynek nasion modyfikowanych genetycznie. - Faszerowanie nas chemią jest jawnym ludobójstwem - mówiła dziennikarzom Doda.

Rolnicy uprawiający GMO zmagają się z "superchwastami"

Amerykańscy rolnicy zużywają znacznie więcej niebezpiecznych pestycydów, próbując walczyć z "superchwastami", które wyewoluowały na polach upraw GMO - twierdzi profesor Charles Benbrok z Uniwersytetu Stanu Waszyngton. Naukowiec twierdzi, że identyczny proces zachodzi w przypadku insektów i zużycie środków owadobójczych zaczyna wyraźnie rosnąć.

Politycy o KRUS i GMO

Żywność modyfikowana genetycznie i reforma KRUS - to tematy, które wzbudziły największe poruszenie wśród polityków podczas debaty na temat rolnictwa. W dyskusji udział wzięli politycy czterech największych partii - PO, SLD, PSL i PJN. Zabrakło PiS.

Debata o rolnictwie: pasze dla świń, GMO, pieczarki i dopłaty

Rolnictwo było tematem kolejnej debaty przedwyborczej w TVN24. Partie polityczne reprezentowali Kazimierz Plocke (PO), Wojciech Olejniczak (SLD), minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) i Wojciech Mojzesowicz (PJN). Debatę prowadził Grzegorz Miecugow. Poruszonymi tematami był między innym KRUS, kwestia dopłat z UE, przyszłości polskiego rolnictwa i GMO.

Zapylili mu GMO. Ma kłopot

Pechowy niemiecki pszczelarz nie może sprzedawać bez zezwolenia swojego miodu, który został skażony DNA roślin modyfikowanych genetycznie. Roślin, co warto dodać, uprawianych nie przez niego, ale na gruntach należących do kraju związkowego Bawaria. Choć wtorkowe orzeczenie europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nałożyło na pszczelarza obowiązek ubiegania się o specjalne zezwolenie, to otworzyło mu zarazem drogę do ubiegania się o odszkodowanie przed niemieckimi sądami.

Biskup ostrzega przed GMO

- Sami uczeni stwierdzają, że zbytnie przyspieszenie ewolucji żywności mutagennej może doprowadzić do trudnych do przewidzenia skutków dla życia człowieka - powiedział w czasie diecezjalno-powiatowych dożynek w Targoszycach w powiecie będzińskim (Śląskie) biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Sawicki: Zakazać GMO w całej UE

Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że w Unii Europejskiej powinno obowiązywać jednolite prawo zakazujące upraw genetycznie modyfikowanych organizmów.

GMO w Polsce? I tak już jest

Do podpisu prezydenta trafiła ustawa regulująca nasiennictwo, czyli między innymi również kwestię stosowania genetycznie modyfikowanej roślin w polskim rolnictwie. Zmodyfikowane genetycznie produkty spożywcze trafiają na nasz stół codziennie i często o tym nawet nie wiemy. Czy należy więc zakazywać uprawy Genetycznie Modyfikowanych Organizmów w Polsce? Zbliża się kolejna odsłona wieloletniej batalii.

PiS jak ekolodzy, mówi "nie" GMO

- Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne wprowadzeniu na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej - powiedział prezes partii Jarosław Kaczyński. Ustawa o nasiennictwie zezwalająca na jej uprawę czeka na podpis prezydenta. W sobotę przed Pałacem Prezydenckim protestowali przeciwnicy GMO.

"Mamy tego dość!". Protest przeciwko GMO

Tysiące ludzi przeszły w sobotę ulicami Berlina, protestując przeciwko genetycznie zmodyfikowanej żywności. W demonstracji, która odbyła się pod hasłem "Mamy tego dość!", wzięli też udział przedstawiciele polskich organizacji ekologicznych.