Masz pirackie oprogramowanie w swoim urządzeniu GPS? Uważaj, bo policjanci podczas kontroli drogowych – oprócz standardowego zbadania trzeźwości i stanu technicznego pojazdu – sprawdzają też, czy kierowcy mają "piraty" w urządzeniach wskazujących drogę. Jeżeli tak, to zarekwirują GPS-y.
Policjant po wywołaniu odpowiednik kodem danego komunikatu, widzi, czy jest to oprogramowanie oryginalne, czy piracki program sk
To właśnie policjanci z gorzowskiej komendy postanowili w czwartek dokładniej przyjrzeć się temu, skąd pochodzi oprogramowanie w urządzeniach wskazujących kierowcom drogę.
Tłumaczyli się najczęściej niewiedzą
Towarzyszący policjantom z "drogówki" funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, skontrolowali w czwartek kilkanaście kierowców, którzy mieli w swoich autach GPS-y. - Niestety, znaleźli się również tacy kierowcy, którzy posługiwali się pirackimi kopiami programów. Przyłapani na tym tłumaczyli się najczęściej niewiedzą. Wyjaśniali na przykład, że kupili nowe urządzenie za 200-300 zł z zainstalowanym już oprogramowaniem. W rzeczywistości nie była to prawdą, gdyż sam program-mapa warta jest około 500 zł – tłumaczy asp. Konieczny.
"Mamy prawo zatrzymać takie urządzenia"
Urządzenia z nielegalnym oprogramowaniem zostały zatrzymane przez policjantów. – Mamy prawo zatrzymać takie urządzenia w celach dowodowych – mówi policjant. Dodaje jednocześnie, że nieprawdziwe są informacje, jakoby kierowcy musieli wozić ze sobą papiery potwierdzające oryginalność. – Nie spotkałem się, żeby ktokolwiek musiał legitymować się dowodem zakupu czy certyfikatem – mówi Konieczny.
Policjanci zapewniają, że kontrole mają przede wszystkim doprowadzić do wycofania się z rynku osób, zarabiających pieniądze na rozpowszechnianiu nielegalnych kopii oprogramowania. Osoby, które w taki sposób postępują, i uzyskując przy tym korzyść majątkową, odpowiadają za kradzież programu komputerowego. Grozi im za to od 3 m-cy do 5 lat więzienia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: policja Gorzów Wielkopolski