Polska

Po kontroli w ULC: Nie wszystko było OK

Polska

Minister Nowak ws. kontroli w ULC
tvn24Ministerstwo transportu skontrolowało koncesje dla OLT

Będzie nowy prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 minister transportu Sławomir Nowak, pytany o wnioski z kontroli, którą ministerstwo prowadziło w urzędzie ws. przyznawania koncesji liniom lotniczym OLT Express. - Nie wszystko było ok - zaznaczył Nowak.

Minister powiedział, że kontrola w ULC "zakończyła się kilka dni temu". - Przygotowujemy dokumenty kontrolne. Moim zdaniem nie wszystko było OK. (...) Jak będę gotowy, żeby powiedzieć B, to wypowiem i dalsze litery alfabetu - ocenił Nowak.

I dodał: - Za chwilę będą wyniki pokontrolne i również nastąpią zmiany personalne w ULC. Będzie nowy prezes, do 15 października zakończymy postępowanie konkursowe, które obecnie się toczy - powiedział minister, dodając, że to postępowanie toczy się od wielu miesięcy.

Informacja ministra

O kontroli w ULC minister Nowak informował już pod koniec sierpnia. Nie wykluczył wówczas wniosków personalnych. Nowak odpowiadał wówczas na pytania posłów zadane w związku z informacją rządu ws. Amber Gold, która to firma była m.in. inwestorem upadłych linii - OLT Express Regional oraz OLT Express Poland.

Pytania dotyczyły również okoliczności przydzielenia przez ULC koncesji na wykonywanie przewozu lotniczego dla OLT Express. - W sierpniu tego roku skierowałem bardzo szczegółową i kompetentną kontrolę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która bada cały proces przyznawania koncesji. Po tym procesie kontrolingu, który jest obecnie w ULC, będę proponował Wysokiej Izbie również kolejne wnioski, być może nawet personalne - powiedział wtedy Nowak w Sejmie. Przypomniał też, że resort zaproponuje zmiany, które zwiększą uprawnienia szefa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Chodzi o to, aby prezes ULC - którego urząd jest niezależnym regulatorem - miał inne sankcje, niż wyłącznie zawieszenie bądź odebranie przewoźnikowi koncesji na wykonywanie lotów pasażerskich z powodu niespełnienia pewnych wymogów finansowych przez przewoźników. Dodał, że resort zaproponuje, aby wyposażyć szefa ULC w sankcje m.in. finansowe. ULC 27 lipca zawiesił koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional, a 1 sierpnia - OLT Express Poland.

Autor: mn\mtom\k / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości