Polska

Piechociński potwierdza: zanosi się na porozumienie

Polska


Nastąpiło zbliżenie stanowisk i zanosi się na to, że po południu zostanie podpisane porozumienie - napisał w sobotę na blogu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Zaznaczył, że kluczowe dla porozumienia były zapisy w przyjętej w tym tygodniu ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

"Wczoraj i dzisiaj od rana w Kancelarii PRM na bieżąco, w licznym składzie, analizowaliśmy przebieg negocjacji z reprezentacją związkową Kompanii Węglowej. Zakończyliśmy pracę pół godziny temu. Zanosi się na to, że nastąpiło ostateczne zbliżenie stanowisk i dzisiaj po południu zostanie podpisane porozumienie. Kluczowe dla porozumienia były zapisy w przyjętej w tym tygodniu ustawie" - napisał Piechociński w sobotę po południu.

Nieoficjalnie: Kopacz w drodze na Śląsk

Przed południem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach po raz kolejny spotkał się zespół roboczy, w skład którego weszło trzech związkowych liderów i przedstawiciele rządu: pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu Rafał Baniak i wiceminister pracy Jacek Męcina. Po południu rozpoczęła się sesja plenarna, z udziałem poszerzonego składu związkowców.

Według nieoficjalnych informacji TVN24, Ewa Kopacz jest w drodze na Śląsk. Ma tam wziąć udział w rozmowach z górniczymi związkowcami. Towarzyszą jej minister skarbu Włodzimierz Karpiński i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W czwartek w nocy Sejm uchwalił nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015, która pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Pozwala ona przede wszystkim na wydzielenie z KW 4 kopalń i objęcie ich załóg osłonami.

[object Object]
14.02.2015 | Jest porozumienie. Górnicy z JSW w poniedziałek wrócą do pracyFakty TVN
wideo 2/24

Autor: js//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości