Biało-czerwoną opaskę dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego można oglądać od wtorku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Symbol noszony przez dowódcę AK został wylicytowany w brytyjskim domu aukcyjnym.
- Powstańcy nie mieli jednakowych mundurów. Nosili różne mundury - zdobyczne, niemieckie - czy cywilne ubrania. Tym, co ich łączyło i wyróżniało, były biało-czerwone opaski - przypomniał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Jak dodał, opaski są jedynym rodzajem obiektów w muzeum, które zawsze są na ekspozycjach.
Podróże symbolu
Opaska gen. Komorowskiego eksponowana jest obok opaski Antoniego Chruściela "Montera". Jej autentyczność potwierdzają dwa maszynopisy z podpisem gen. Komorowskiego, który w 1962 roku przekazał opaskę do zbiorów E. Prawdzic-Gołemberskiego - osoby, z którą był zaprzyjaźniony. W tym roku opaskę na aukcję w Wielkiej Brytanii wystawił prawdopodobnie, według dyrektora muzeum, syn Prawdzic-Gołemberskiego. Muzeum kupiło ją po cenie wywoławczej, ponad 3,8 tysiąca funtów.
- Pamiętam, że była ona u nas w domu przez dobre parę lat i potem jakoś zniknęła. Nie pamiętam tego momentu, gdy ojciec ją przekazał - powiedział o opasce podczas wtorkowej uroczystości odsłonięcia opaski syn gen. "Bora" Komorowskiego, Adam Komorowski.
- To, że ta opaska, która na pewno wędrowała przez tyle lat i była w różnych miejscach, znalazła się na aukcji jest dla nas, powstańców, ogromnym wzruszeniem. Opaska biało-czerwona na ramieniu świadczyła o przynależności do polskiej armii i była ogromnym zaszczytem - mówił gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Jak przypomniał, na opasce znajdował się znak zgrupowania, do którego przynależał powstaniec.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: 1944.pl